• język migowy
  • BIP
Oficjalny portal miasta Bierunia

Urząd Miasta Bieruń

Panorama miasta Bieruń

Urząd Miasta Bierunia

Strona główna/Aktualności/Odpad nie jest śmieciem - może być cennym surowcem. Segregujmy świadomie! [ZOBACZ FILM]

Odpad nie jest śmieciem - może być cennym surowcem. Segregujmy świadomie! [ZOBACZ FILM]

Aktualności 18 Czerwca 2024

Recykling zaczyna się od prawidłowej segregacji odpadów komunalnych, czyli tych wytwarzanych w gospodarstwie domowym. Od tego, w jaki sposób posegregujemy odpady, zależy, ile z nich zostanie poddanych recyklingowi i otrzyma „drugie życie”.

recykling

Pamiętajmy, segregacja odpadów to nie wybór, a obowiązek każdego właściciela nieruchomości w zabudowie jednorodzinnej, wielolokalowej jak i przedsiębiorców, instytucji czy właścicieli domków letniskowych.

Gminy są zobowiązane do osiągnięcia odpowiednich poziomów przygotowania do ponownego użycia i recyklingu odpadów komunalnych - w roku 2023 należało poddać odzyskowi minimum 35% odpadów, natomiast w roku 2024 należy poddać odzyskowi aż 45% odpadów.


Nieosiągnięcie wymaganych poziomów sankcjonowane jest karami pieniężnymi. To oznacza, że bez zaangażowania mieszkańców w prawidłową segregację odpadów gmina nie będzie mogła spełnić tych wymagań.

Prosimy Państwa o poprawne segregowanie odpadów w gospodarstwach domowych a w szczególności o zwrócenie uwagi na kwestię oddzielnego gromadzenia odpadów bio-kuchennych.

Aby ułatwić mieszkańcom gromadzenie odpadów bio-kuchennych, które w chwili obecnej powinny trafiać do brązowego worka o pojemności 60 l, gmina zobowiązała Bieruńskie Przedsiębiorstwo Inżynierii Komunalnej do dostarczenia mieszkańcom 120 l pojemników koloru brązowego.

Szczegóły w materiale poniżej:

Podobne wiadomości:

do góry