Strona główna/Aktualności/Montaż ścianek wspinaczkowych na Homera Centrum

Montaż ścianek wspinaczkowych na Homera Centrum

Aktualności 30 Grudnia 2019

W świetnym tempie postępują roboty związane z budową ścianek wspinaczkowych w hali sportowej na osiedlu Homera. Ich ostateczne zakończenie przewidziane jest na początek lutego nowego roku. Otwarcie Centrum Wspinaczkowego i Centrum Sportów Walki planowo odbyć się ma jeszcze w pierwszym kwartale 2020 roku. Będziemy o tym z pewnością szczegółowo Państwa informować. I jeszcze jedna dobra wiadomość! 15 stycznia rozstrzygnięty zostanie konkurs na nazwę nowego obiektu.

 

Przypomnijmy, że w listopadzie ogłoszony został konkurs na nazwę obiektu zwanego potocznie Homera Centrum. Przeczytaj więcej - KLIKNIJ TUTAJ. Nadesłaliście Państwo do nas bardzo dużo propozycji nazwy. Ostatecznego wyboru jury dokona do 15 stycznia. O werdykcie będziemy informować na naszej stronie. Śledźcie AKTUALNOŚCI na www.bierun.pl.

 

 

Podsumujmy! Realizowana inwestycja zakładała przystosowanie starej niszczejącej sali gimnastycznej (obiektu pozostałego po funkcjonującej tu lata temu jednostce wojskowej) do pełnienia funkcji nowoczesnego centrum wspinaczkowego. Obejmowała budowę profesjonalnych ścianek wspinaczkowych na kilku ścianach hali - na jednej ze ścian zabudowywana jest ścianka wspinaczkowa dla osób początkujących oraz ścianka do wspinana bez asekuracji. Jedno z pomieszczeń nadbudowanych nad świetlicą środowiskową zostanie zaadoptowane na bulderownię, czyli miejsce treningów wspinaczy, służące do wspinania bez asekuracji.

Obiekt będzie pełnił również drugą funkcję - ma być miejscem dedykowanym sportom walki. Został juź wyposażony w specjalne maty oraz sprzęt sportowy do rozgrzewki i ćwiczeń ogólnorozwojowych. Przypomnijmy, że w naszym mieście funkcjonują obecnie trzy stowarzyszenia sztuk walki. Wszystkie one będą mogły korzystać z nowego centrum - realizować w nim zajęcia, ale także organizować zawody.

Świetlica Wsparcia Dziennego o Charakterze Opiekuńczym „Nadzieja”, która funkcjonowała w jednej z części starego budynku, pozostanie na swoim miejscu. Pomieszczenia poddane zostały gruntownemu remontowi oraz modernizacji. Utworzona zostanie nowoczesna sala komputerowa (wyposażona w dobej jakości sprzęt). Natomiast na jednej z jego połaci dachowych powstał „zielony dach”, stanowiący namiastkę terenu zielonego na zindustrializowanym osiedlu.

 

 

 

Koszt zadania związanego z montażem ścianek wspinaczkowych to 767 520 złotych. Gmina Bieruń pozyskała na nie 30% dofinansowania z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej Ministerstwa Sportu i Turystyki.

 

Koszta przystosowania budynku do pełnienia funkcji nowoczesnej hali - jego remont, rozbudowa i gruntowna modernizacja opiewały na kwotę ponad 5 milionów złotych, z czego prawie 3,8 miliona złotych to dofinansowanie z Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.

 

 

 

 

Cały obiekt po zmroku będzie oświetlony efektywnymi energetycznie wewnętrznymi oprawami LED, w pełni sterowalnymi i zarządzanymi, co pozwoli oszczędzać energię elektryczną, zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych oraz obniżyć koszty utrzymania oświetlenia. Za dnia obiekt wykorzystywać będzie światło słoneczne w maksymalnym stopniu, poprzez odpowiednie usytuowanie świetlików okiennych.

 

Więcej zdjęć poniżej:

Czytaj również:

oraz:

 

 

 

 

Koncepcja szeroko zakrojonego projektu zakłada również rewitalizację przestrzeni znajdującej się wokół obiektu i powstanie estetycznej oraz funkcjonalnej infrastruktury towarzyszącej. Osiedle zyska dzięki temu nowy blask!

Podobne wiadomości:

do góry