Strona główna/Aktualności/KORONAWIRUS - co powinniśmy wiedzieć...

KORONAWIRUS - co powinniśmy wiedzieć...

Aktualności 6 Marca 2020

W związku z szeregiem ostrzeżeń dotyczących koronawirusa, warto zaczerpnąć wiedzy o rozprzestrzeniającej się na całym świecie epidemii.

Informacje o koronawirusie znajdują się na stronie Rządowego Centrum Bezpieczeństwa i warto się z nimi zapoznać. LINK DO STRONY: KLIKNIJ TUTAJ

Istnieje także numer bezpłatnej infolinii Narodowego Funduszu Zdrowia, pod który można zwrócić się w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem. Ten numer to 0 190 590.

Pojawia się również coraz więcej zaleceń jak można ochronić siebie i swoich bliskich przed zarażeniem. Warto zapoznać się z zaleceniami i wskazówkami, ale co najważniejsze - zachować spokój.

 

Symptomy choroby:

Początkowo przypominają typowe objawy grypopodobne. Najczęściej pojawia się gorączka powyżej 38 stopni Celsjusza, kaszel, ogólne zmęczenie. Następnie mogą pojawić się bardziej poważne dolegliwości ze strony układu oddechowego: spłycony oddech, duszności i obustronne zapalenie płuc, które w formie ciężkiej wystąpiło w Chinach u 16 proc. zakażonych. Podczas stawiania diagnozy zawsze należy jednak wziąć pod uwagę, czy pacjent odbył podróż w miejsca, gdzie istnieją potwierdzone przypadki choroby, głównie do Wuhanu lub innego chińskiego miasta, lub czy ewentualnie mógł mieć kontakt z osobami, które takie podróże odbyły.

Do tej pory szacowano, że okres wylęgania się choroby waha się od 2 do 14 dni. Najnowsze dane wskazują, że może on być nawet o 10 dni dłuższy.

 

Jak chronić się przed koronawirusem COVID-19?

Przede wszystkim należy często myć ręce wodą i mydłem przez co najmniej 20 sekund. Nie powinno się dotykać nosa, ust oraz oczu nieumytymi rękami, a także zachowywać dystans wobec osób z objawami zakażenia. Warto unikać przebywania w dużych skupiskach ludzi oraz podróży, zwłaszcza międzykontynentalnych, w miejsca, gdzie stwierdzono przypadki zakażenia. Im mniejsza migracja, tym mniejsza szansa na rozprzestrzenianie wirusa.

 

Źródło: Puls Medycyny
https://pulsmedycyny.pl/covid-19-nowe-oblicze-koronawirusow-982734

 

 

 

 

Podobne wiadomości:

do góry