• język migowy
  • BIP
Oficjalny portal miasta Bierunia

Urząd Miasta Bieruń

Panorama miasta Bieruń

Urząd Miasta Bierunia

Strona główna/Aktualności/Dożynki 2022 w Bieruniu - zobacz fotorelację

Dożynki 2022 w Bieruniu - zobacz fotorelację

Aktualności 16 Września 2022

Pogoda nie do końca dopisała, ale dobrej zabawy nie popsuł nawet deszcz! 11 września na boisku przy ul. Bojszowskiej (w dzielnicy Jajosty) odbyły się Dożynki Miejskie, po raz pierwszy w nowym miejscu i nowej formule

Dożynki 2022 w BieruniuDożynki 2022 w Bieruniu - przekazanie chleba

Dożynki Miejskie przez wiele lat organizowane były jako impreza połączona z Dniami Bierunia i odbywały się na Rynku. W tym roku po raz pierwszy kalendarz imprez w Bieruniu działa według zasady, w myśl której co drugi rok naprzemiennie organizowane będa Dni Bierunia i Noc Świętojańska. Jednak Dożynki - święto plonów i rolników - odbywać się będa co roku. Tym razem, po raz pierwszy jako impreza samodzielna, niezależna od Dni Bierunia, odbyły się w nowym miejscu: w dzielnicy Jajosty, na boiskach przy ul. Bojszowskiej, w pobliżu Zajazdu Jajosty. 

Nowa lokalizacja pozwoliła m.in. na zorganizowanie wystawy sprzętu rolniczego i przejazdzek konnych, co na Rynku nie było możliwe. 

Dożynki 2022 w BieruniuDożynki 2022 w Bieruniu


Dożynki 2022 w BieruniuDożynki 2022 w Bieruniu


Zaszczytną funkcję Starostó Dożynkowych pełnili w tym roku Państwo Sabina i Grzegorz Mateja, którzy prowadzą ponad 90-hektarowe gospodarstwo rolne, kontynuując w ten sposób kilku pokoleniową tradycję rolniczą w rodzinie. Uprawiają zboża, rzepak, kukurydzę i ziemniaki, hodują też ponad 100 sztuk bydła (w tym 27 krów, co przekłada się na współpracę Państwa Sabiny i Grzegorza z Okręgową Spółdzielnią Mleczarską „Bieruń”). Gospodarstwo przejęli po rodzicach Alicji i Bernardzie Mateja w 2012 r. Pan Grzegorz pracował na roli od najmłodszych lat. Polubił tę pracę, dlatego zdobył rolnicze wykształcenie w pszczyńskim Zespole Szkół Rolniczych, w specjalności mechanizacja rolnictwa. Pani Sabina jest rodowitą bierunianką z Kopani. Nie pochodzi z rodziny rolniczej, skończyła technikum budowlane w Tychach i trochę żałuje, że nigdy nie pracowała w wyuczonym zawodzie. Pracowała w różnych miejscach, ale najdłużej (8 lat) w Aweco, gdzie produkowane są części dla sprzętu AGD. W 2002 r. wyszła za mąż i odtąd jej życie zawodowe związane jest z gospodarstwem rolnym, najpierw teściów, a od 2012 r. własnym. Jej obowiązki obecnie skupiają się głównie na pracach związanych z chowem bydła.

Tegoroczni Starostowie od lat współpracują z Urzędem Miejskim w Bieruniu przy organizacji dożynek, służąc maszynami rolniczymi i płodami ziemi na cele wystawowe. Za swoją pracę otrzymali w ubiegłym roku odznaczenie Zasłużony dla Rolnictwa. Mają dwóch synów, którzy pomagają w pracach na gospodarstwie, a w przyszłości - na co liczą - rodzice - przejmą ich obowiązki. 

 

Dziękuje Wam za to, że uprawiacie tę ziemię, że dzięki wam możemy mieć ten chleb codzienny, chleb powszedni - zwrócił się do rolników burmistrz Bierunia Krystian Grzesica, podczas uroczystego otwarcia Dożynek. - W tych trudnych czasach, kiedy widzimy co dzieje się za naszą wschodnią granicą, kiedy widzimy że porządek i równowaga zostały z dnia na dzień zburzone, tym bardziej zdajemy sobie sprawę jak ważna jest wasza ciężka praca. Dziękujemy wam za kultywowanie tradycji, za to, że przekazujecie kolejnym pokoleniom miłość do ziemi, uczycie pracowitości i szacunku dla tej drobiny chleba.


Na Dożynkach swoje stoiska prezentowali wystawcy: Koła Łowieckie „Przepiórka” i „Łabędź”, Polski Związek Hodowców Gołębi Pocztowych - sekcje Bieruń Nowy i Bieruń Stary, Polski Związek Wędkarski - Koło Nr 8 Bieruń Nowy i Koło Nr 2 Bieruń Stary, Rejonowe Koło Pszczelarzy ks. Aleksandra Spendla (Bojszowy). 

Natomiast na scenie program artystyczny zaprezentowały zespoły folklorystyczne "Ściernianeczki", "Nowobierunianki" i "Ziemia Bieruńska", a także Zespół Sygnalistów Myśliwskich. Gwiazdą wieczoru był Damian Holecki, a impreza zakończyła się potańcówką przy muzyce. 

Dożynki Miejskie zorganizował Bieruński Ośrodek Kultury przy współpracy z Urzędem Miejskim - Wydziałem Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami oraz Bieruńskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji. 

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć:

 

Dożynki Miejskie 2022 w Bieruniu

Dożynki Miejskie 2022 w Bieruniu

 

Podobne wiadomości:

do góry