Strona główna/Aktualności/Dni Bierunia i Dożynki 2019 - FOTORELACJA

Dni Bierunia i Dożynki 2019 - FOTORELACJA

Aktualności 17 Września 2019

Tegoroczne Święto Miasta Bierunia było tak bogate w wydarzenia i rozmaite punkty szerokiego programu, że nie sposób tego wszystkiego opisać w słowach. Dlatego też zobrazujemy to Państwu poprzez barwne fotogalerie...

Dzień pierwszy święta naszego miasta to festyn na rynku, w trakcie którego odbył się plener malarski, a także koncerty Barbary Brody-Malon i zespołu Tequila Sunrise. Z bardzo wielu atrakcji skorzystać mogły dzieci, dla których przygotowano tzw. "Słoneczny Rynek". Niespodzianką dla Mieszkańców były pokazy akrobatyczne na scenie głównej, w tym niezwykłe show zaprezentowane przez Łukasza Świrka - finalistę programu MAM TALENT.

Gwiazdą wieczoru była Natalia Szroeder, która dała świetny koncert, gromadząc przed sceną setki ludzi, jak się okazało - przybyłych z różnych stron Polski. Sobotnia impreza zakończyła się dyskoteką na Rynku!

Ważnym elementem obchodów Dni Bierunia  jest coroczna Uroczysta Sesja Rady Miejskiej. Tym razem
odbyła się ona w niedawno wyremontowanym Domu Kultury „Gama”. Goście tej pięknej uroczystości byli świadkami m.in. nadania tytułu „Zasłużony dla Miasta Bierunia”, którym w tym roku został uhonorowany Franciszek Zawisz. Ponadto Burmistrz Miasta Bierunia i Przewodniczący Rady Miejskiej wręczli tegorocznym starostom dożynkowym oficjalne nominacje na tą funkcję. Tym razem starostami byli Teresa i Jan Lysko.

Po Uroczystej Sesji Rady Miejskiej  dyrektor bieruńskiego Muzeum Miejskiego w organizacji Agnieszka
Szymula zaprosiła wszystkich chętnych na historyczny spacer, połączony z promocją przewodnika po Bieruniu według tekstów Jana Wieczorka. Przewodnik ten, świeżo wydany, możliwy jest do zakupienia w placówkach Bieruńskiego Ośrodka Kultury.

Spacer po Bieruniu Starym i zwiedzanie jego najciekawszych zabytków, który odbył się w dniu pierwszym świętowania oraz pokaz strojów ludowych, który odbył się w dniu drugim - dożynkowym wpisały się także w obchody Europejskich Dni Dziedzictwa. Organizatorem obu przedsięwzięć było Muzeum Miejskie w Bieruniu, które przez cały świąteczny weekend prowadziło również kuratorskie oprowadzanie po wystawie „Mieszkańcy Bierunia na początku XX wieku w fotografii ks. Mateusza Bieloka”. Wystawa znajduje się w kinoteatrze "Jutrzenka" i czynna będzie 20 września!

Dzień drugi Święta Miasta Bierunia to dożynki. Msza święta w intencji rolników i mieszkańców miasta odprawiona została o 11.30 w kościele pw. św. Bartłomieja. Natomiast o godzinie 15.00 przy Sanktuarium św. Walentego uformował się barwny dożynkowy korowód. Jego symbolicznym przewodnikiem był w tym roku bieruński Utoplec.

Nie zabrakło też tradycyjnych ludowych strojów i dożynkowych symboli. Korowód przeszedł ulicą Krakowską i dotarł na Rynek, a tam nastąpiła dalsza część świętowania. Po oficjalnym otwarciu Dożynek przez Burmistrza Krystiana Grzesicą nastąpił „obrzęd chleba” oraz prezentacja koron dożynkowych wykonanych przez bieruńskich gospodarzy.

Potem do wieczora trwały występy zespołów folklorystycznych. Gwiazdą wieczoru był tego dnia znany
z telewizji TVS Damian Holecki, który bawił publiczność do godziny 22.00.

Przez całe dwa dni świętowania towarzyszyły nam delegacje miast partnerskich: Gundelfingen, Moravsky'ego Berouna i Ostroga. Z Czech i Ukrainy przybyli nie tylko przedstawiciele władz miast, ale również mieszkańcy, którzy zapragnęli te wyjątkowe chwile przeżyć wspólnie z bierunianami.

 

Dni Bierunia 2019 - Festyn na Rynku

 

Uroczysta Sesja Rady Miejskiej w Bieruniu

 

Dożynki Miejskie 2019

Podobne wiadomości:

do góry