• język migowy
  • BIP
Oficjalny portal miasta Bierunia

Urząd Miasta Bieruń

Panorama miasta Bieruń

Urząd Miasta Bierunia

trawa

Strona główna/Aktualności/Clemens Pro Publico Bono dla Księdza Kanonika Janusza Kwapiszewskiego

Clemens Pro Publico Bono dla Księdza Kanonika Janusza Kwapiszewskiego

Aktualności 22 Października 2020

19 pażdziernika, w wyjątkowych epidemicznych okolicznościach, odbyło się wręczenie tradycyjnych Nagród Starosty Bieruńsko-Lędzińskiego za rok 2019 w Dziedzinie Kultury. Wśród laureatów znalazł się długoletni Proboszcz Parafii Św. Bartłomieja Apostoła w Bieruniu, kustosz Sanktuarium Św. Walentego - Ksiądz Kanonik Janusz Kwapiszewski.

 

Rozdanie Nagród Starosty Bieruńsko-Lędzińskiego w Dziedzinie Kultury tradycyjnie wypada wczesną wiosną, niestety marcowa gala  musiała zostać odwołana w ostatniej chwili ze względu na narastającą epidemię koronawirusa.
Uroczystość wręczenia nagród - w wersji znacznie skromniejsze niż zwykle - odbyła się w poniedziałek, 19 października. Okoliczności epidemiczne wymusiły ograniczenie liczby gości i zachowanie szczególnej ostrożności.


Statuetkę Clemensa w kategorii Pro Arte otrzymał wybitny muzyk, organista, profesor Julian Gembalski, znany z koncerów granych w ramach Jesieni Organowej w Powiecie Bieruńsko - Lędzińskim. Clemens Pro Cultura trafił do pisarza i krajoznawcy Bernarda Kopca z Imielina, a Clemensem Pro Publico Bono nagrodzony został Ksiądz Kanonik Janusz Kwapiszewski.

 

 

 

Ksiądz Kanonik Janusz Kwapiszewski - Duchowny katolicki, urodzony 21 października 1952 roku w Chorzowie. Święcenia kapłańskie przyjął 23 marca 1978 w Katowicach. Wikary w parafii Opatrzności Bożej w Zawodziu (1985-1987). Budowniczy kościoła na osiedlu Odrodzenia, administrator i od 1990 roku proboszcz parafii Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Katowicach-Piotrowicach. W latach 1997-2013 proboszcz parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Aniołów w Chudowie. W 2013 roku objął urząd proboszcza parafii św. Bartłomieja Apostoła w Bieruniu Starym i dziekana Dekanatu Bieruń. Od 2015 roku kustosz bieruńskiego Sanktuarium św. Walentego. W 2018 roku dekretem arcybiskupa Wiktora Skworca mianowany kanonikiem gremialnym Kapituły Katedralnej w Katowicach. W 2019 roku przeszedł na emeryturę. Kapituła doceniła jego wieloletnie zaangażowanie w ratowanie najcenniejszego zabytku Bierunia i powiatu bieruńsko-lędzińskiego - drewnianego kościoła św. Walentego, należącego do parafii św. Bartłomieja Apostoła w Bieruniu Starym, który 13 lutego 2015 roku został podniesiony do godności sanktuarium. Dzięki konsekwentnemu działaniu jego pierwszego kustosza, jego skutecznym zabiegom o zewnętrzne środki finansowe, niezbędne do renowacji świątyni, współpracy z instytucjami chroniącymi zabytki i współdziałaniu z lokalnymi samorządami oraz wyzwoleniu ofiarności parafian zostało ono gruntownie wyremontowane i zabezpieczone przed niszczącym działaniem żywiołów i czasu.

 

 

 

Przypomnijmy, że 12 października Ksiądz Kanonik Janusz Kwapiszewski uhonorowany został również Złotym Krzyżem Zasług nadanym przez Prezydenta RP na wniosek Burmistrza Miasta Bierunia Krystiana Grzesicy. Odznaczenie to w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim wręczył Księdzu Wicewojewoda Śląski Robert Magdziar.

 

Czytaj więcej:

 

Podobne wiadomości:

do góry