• język migowy
  • BIP
Oficjalny portal miasta Bierunia

Urząd Miasta Bieruń

Panorama miasta Bieruń

Urząd Miasta Bierunia

Strona główna/Aktualności/Clemens Pro Cultura dla Teatru dla Dorosłych w Bieruniu!

Clemens Pro Cultura dla Teatru dla Dorosłych w Bieruniu!

Aktualności 28 Kwietnia 2022

Clemens Pro Cultura dla Teatru dla Dorosłych w Bieruniu! To wielka sprawa! W poniedziałek, 25 kwietnia Joanna Lorenc wraz z kilkunastoosobowym zespołem bieruńskiego Teatru dla Dorosłych odebrała w Domu Kultury GAMA specjalną statuetkę z rąk Starosty Bieruńsko-Ledzińskiego i Przewodniczącej Rady Powiatu. Była to oczywiście Nagroda Starosty Bieruńsko-Lędzińskiego w dziedzinie kultury AD' 2021 - w kategorii Clemens Pro Cultura.

ClemensFoto: Agencja Fotograficzna BM Basia Marzec

CLEMENS to Nagroda Starosty Bieruńsko-Lędzinskiego w dziedzinie kultury, przyznawana w trzech kategoriach.

W tym roku Miasto Bieruń ma wielki powód do świętowania!

 

Miasto Bieruń było reprezentowane podczas Gali rozdania Clemensów przez Burmistrza Krystiana Grzesicę oraz przez Przewodniczącego Rady Miejskiej Marcina Nygę wraz z grupą bieruńskich Radnych.

 

ClemensFoto: Agencja Fotograficzna BM Basia Marzec

 

Statuetki laureatom wręczyli Bernard Bednorz - Starosta Bieruńsko-Lędziński oraz Anna Kubica - Przewodnicząca Rady naszego Powiatu. Swoja obecnością na gali zaszczyciła nas Wicemarszałek Senartu RP - Gabriela Morawska-Stanecka.

 

"Laureatem Nagrody Starosty Bieruńsko-Lędzińskiego CLEMENS PRO CULTURA 2021 został Teatr dla Dorosłych w Bieruniu.

Kapituła doceniła znaczenie Teatru dla Dorosłych dla krzewienia śląskości, szczególnie śląskiej "godki" oraz walorów Śląska, powiatu bieruńsko-lędzińskiego i Bierunia.

Za niezmiernie istotne uznała dążenie do jak najszerszego zaangażowania mieszkańców miasta i powiatu w życie kulturalne oraz wzbudzanie miłości do teatru i sztuki aktorskiej. Jego coroczne premiery pozwalają na przybliżenie teatru do widza, który z różnych względów nie może skorzystać z oferty, niejednokrotnie odległych, profesjonalnych scen teatralnych. Tematyka regionalna, mocno odbijające się w jego realizacjach, wpływa na budowanie naszej lokalnej tożsamości i wspólnoty.

W trakcie mijającej dekady Teatr rozwijał się i doskonalił. Obecnie jego popularność wykracza dalece poza powiat bieruńsko0lędziński, a ze swoimi sztukami teatralnymi zawitał do licznych miast Śląska. Wystawiał m.in. w Katowicach, Piekarach Ślaskich, Rudzie Śląskiej, Zabrzu, gdzie niezmiennie odnosił sukcesy, popularyzując miasto i powiat bieruńsko-lędziński.

Jego premiery znalazły odzwierciedlenie w mediach, pochlebne recenzje pojawiły się w prasie, a niedawno zespół gościł w programie "Dejcie Pozór" w TVP3 Katowice. Ostatnia z jego premier "Wilijo na poziomie 650" upamiętniła najdłuższy strajk górniczy w KWK Piast i godnie wpisała się w obchody 40-lecia tragicznych wydarzeń z 1981 roku".

 

ClemensFoto: Agencja Fotograficzna BM Basia Marzec

 

- Pragnę wyrazić ogromne uznanie za niepodważalny wkład Teatru dla Dorosłych w Bieruniu w efektywne promowanie zarówno naszej lokalnej kultury, jak również walorów całego naszego regionu. Swoją pasją, zaangażowaniem, pomysłowością, a także wspaniałą grą aktorską łączycie Państwo pokolenia, ale przede wszystkim krzewicie śląskość i naszą godkę. Nie sposób nie docenić stałej obecności bieruńskiego Teatru dla Dorosłych w życiu kulturalnym Powiatu Bieruńsko-Lędzińskiego oraz pięknej karty, jaką jego niezapomniane spektakle zapisały w historii Bierunia - napisał Burmistrz Miasta Bierunia w swoim liście wystosowanym do laureata.

 

Teatr dla Dorosłych powstał w grudniu 2013 roku z pomysłu i inicjatywy Joanny Lorenc, która jest nie tylko założycielką, reżyserką, ale od pewnego czasu także aktorką w teatrze. Swoją pierwszą premierę Teatr miał w czerwcu 2014 roku, przedstawiając dwie jednoaktówki po śląsku. Specyfiką Teatru jest krzewienie śląskości, godki oraz walorów regionu. Celem tej grupy jest zaangażowanie dorosłej części mieszkańców Bierunia w działalność kulturalną i wzbudzenie miłości dla pięknej, acz trudnej sztuki aktorskiej. Co roku zespół wystawia premierowy spektakl, a z roku na rok ich sztuki cieszą się coraz większą popularnością wśród publiczności, nie tylko w Bieruniu, ale i w innych miejscowościach na Śląsku. W swoim dorobku mają nst. przedstawienia: „Komisarz Hanusik” Marcina Melona, „Freedland” Macieja Sojki, „Banhoff” Krystiana Gałuszki, „Po ćmoku w Bieruniu” Marcina Melona. W artystycznym projekcie „Cioplyta, czyli fto zachachmyncił utopca”, zaangażowani byli przedstawiciele miasta: burmistrz, przewodniczący Rady Miasta oraz wikary bieruńskiej parafii - Michał Makowski. Z kolei „Afera Makbecioka” oraz „Skarb De Gaulle’a” okazały się sukcesem scenicznym i medialnym, które pokazane zostały w ośrodkach kultury w Zabrzu, Rudzie Śląskiej, Piekarach, Katowicach i wielu innych. Z kolei nostalgiczna opowieść pt. „Gdowa” o śląskiej frelce i babie autorstwa Marcina Czyby podbiła serca wielu kobiet.

Rok 2019 to premiera sztuki „Chop od mojij baby” wg scenariusza Marcina Melona. Ta znakomicie profesjonalnie zagrana sztuka to farsa o kobiecie, która „mo roztomajte potrzeby”.

Skład zespołu „Teatru dla Dorosłych” ciągle się rozrasta, ale na stałe związani są z nim:
Joanna Lorenc, Monika Bulanda, Dagmara Kupczyk, Maria Urbańczyk, Celina Rosowska, Bożena Tomala, Mateusz Duraj, Sławomir Rosowski, Janusz Watoła, Bartłomiej Jarosz, Michał Kucz i Marian Synowiec.

 

Podobne wiadomości:

do góry