• język migowy
  • BIP
Oficjalny portal miasta Bierunia

Urząd Miasta Bieruń

Panorama miasta Bieruń

Urząd Miasta Bierunia

Strona główna/Aktualności/Bieruń nagrodzony ZIELONYM CZEKIEM za działania na rzecz ekologii i walkę ze smogiem

Bieruń nagrodzony ZIELONYM CZEKIEM za działania na rzecz ekologii i walkę ze smogiem

Aktualności 21 Grudnia 2021

Miasto Bieruń zostało pierwszą gminą w historii nagrodzoną przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej “Zielonym Czekiem” za wyróżniające się działania na rzecz ekologii.

zielone czeki

„Zielone Czeki” to doroczna nagroda finansowa przyznawana z okazji Dnia Ziemi przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach (w tym roku uroczystość wręczenia Czeków z powodów epidemicznych została przesunięta na koniec roku i odbyła się w skromniejszej niż zwykle formie). Nagradzane są osoby i organizacje pozarządowe, które wyróżniają się działaniami na rzecz ekologii i edukacji ekologicznej.

W tym roku po raz pierwszy przyznano “Zielone Czeki” także w kategorii “Gmina przyjazna dla czystego powietrza”. Tytuł ten przypadł Bieruniowi! Symboliczny czek na 10000 złotych i statuetkę odebrał burmistrz Bierunia Krystian Grzesica z rąk prezesa WFOŚiGW w Katowicach Tomasza Bednarka oraz wicemarszałek województwa śląskiego Izabeli Domogały. 

 

- Śląsk się zmienia, Śląsk jest coraz bardziej zielony, ale żadna gmina w pojedynkę nie rozwiąże problemu zanieczyszczenia powietrza. Na szczęście moi koledzy samorządowcy dobrze to rozumieją i wspólnie zmierzamy do jednego celu; by nasi mieszkańcy oddychali czystym powietrzem i by żyło im się lepiej - mówi burmistrz Bierunia Krystian Grzesica

 

zielone czeki

zielone czeki Uroczystość wręczenia Zielonych Czeków na Stadionie Śląskim - 14.12.2021

 

Kapituła konkursu wysoko oceniła inwestycje Bierunia w rozwiązania ekologiczne (m.in. dbałość o zachowanie walorów przyrodniczych, cykliczne nasadzenia drzew, instalacja efektywnego energetycznie oświetlenia), a także dużą aktywność mieszkańców w programie “Czyste Powietrze” (więcej TUTAJ) i prowadzone od kilkunastu lat wspólnie z WFOŚiGW w Katowicach programy ograniczenia niskiej emisji.

Tylko w 2020 roku na terenie Bierunia zlikwidowano 174 kotły opalanie węglem!

 

                                                       


Przypominamy, że do końca roku trzeba wymienić bezklasowe kotły węglowe, a od stycznia 2022 roku nie będzie możliwości uzyskania dofinansowania na nowy piec węglowy. Więcej o programach, w których można otrzymać dofinansowanie na wymianę źródła ciepła, przeczytacie tutaj: 
Trwa nabór wniosków do XI edycji Programu Ograniczenia Emisji 
Od stycznia 2022 r. wycofanie dotacji na kotły węglowe w "Czystym Powietrzu"

W tegorocznej edycji konkursu WFOŚiGW w Katowicach nagrodzeni zostali także:

  • W kategorii “Ekologiczna osobowość roku” Zielony Czek zdobyła Gabriela Guściora-Konieczna - nauczycielka z Bielska-Białej za podejmowanie licznych inicjatyw proekologicznych oraz prezentowanie postawy cechującej się wyjątkową odpowiedzialnością za stan środowiska naturalnego. 
  • W kategorii “Inwestycja proekologiczna roku” nagrodzona została Gmina Rędziny - za budowę biologiczno - mechanicznej oczyszczalni ścieków.
  • W kategorii “Programy i akcje na rzecz ochrony przyrody oraz edukacji ekologicznej” zwyciężyła Fundacja Czas na Las prowadząca Leśne Przedszkole w Rogoźniku.

 Ponadto w każdej z tych kategorii przyznano wyróżnienia. 

zielone czeki
Uroczystość wręczenia Zielonych Czeków na Stadionie Śląskim - 14.12.2021
 

 

Podobne wiadomości:

do góry