• język migowy
  • BIP
Oficjalny portal miasta Bierunia

Urząd Miasta Bieruń

Panorama miasta Bieruń

Urząd Miasta Bierunia

Strona główna/Aktualności/763 uczestników zgłoszonych do Biegu Utopca

763 uczestników zgłoszonych do Biegu Utopca

Aktualności 23 Stycznia 2023

W najbliższą niedzielę, 29 stycznia po raz 9. wystartuje Bieruński Bieg Utopca. To największa impreza sportowa organizowana w mieście. Trasa biegu nie jest łatwa, a do udziału zgłosiło się aż 763 uczestników ze Śląska, Małopolski, a nawet całej południowej Polski. Na starcie stanie też silna czeska reprezentacja, ponieważ przyjadą biegacze z Moravsky'ego Berouna , czyli miasta partnerskiego Bierunia.  

Bieg

 

Bieruński Bieg Utopca to jedna z większych imprez biegowych w okolicy. Cieszy się ogromną popularnością wśród mieszkańców Śląska, Małopolski, a nawet całej południowej Polski. Co ważne, to wydarzenie towarzyszy Finałowi Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, a środki uzyskane z wpisowego, zasilają konto WOŚP.

 

Dwa warianty trasy

W tym roku zgłosiło się aż 763 uczestników, którzy pobiegną na odcinku od Bierunia do Lędzin i z powrotem. Trasa główna ma 17 km i prowadzi  przez grząskie pola, nieutwardzone, błotniste drogi oraz liczne pagórki w tym Górkę Klemensową.

 

- To trudny bieg, który odbywa się w warunkach zimowych - przyznaje Sebastian Macioł, zastępca burmistrza Bierunia i jednocześnie organizator imprezy ze sztabu WOŚP. - Uczestnicy często  mówią, że to jedna z bardziej wymagających tras, w jakich brali udział, dlatego mamy też alternatywę. Krótszy bieg dla mniej zaawansowanych zawodników na dystansie 5,65 km. Myślę, że każdy sobie z nim poradzi.

 

Krótszy dystans gromadzi także amatorów nordic walking, którzy będą maszerować wokół zbiornika wodnego Łysina. W programie są dodatkowe atrakcje, czyli bieg dla dzieci oraz gry i zabawy na hali sportowej, gdzie utworzona zostanie baza wydarzenia.

dzieci

 

- Na uczestników czekać tam będzie gorący posiłek, a także zapraszamy na nasze stoisko, gdzie wyłożone zostaną pięknie wydane, bezpłatne foldery miejskie i słodkie niespodzianki  - mówi Agnieszka Kijas, rzeczniczka Urzędu Miejskiego w Bieruniu. - Na hali odbędzie się również dekoracja najlepszych zawodników, przy czym start i meta biegu zlokalizowane są na bieruńskim rynku.

 

stoisko

Nie bez powodu. Tam właśnie znajduje się słynna fontanna z wizerunkiem utopca.

 

Utopiec na koszulce

- W Bieruniu postaci tej wizerunek nadał nieżyjący już artysta Roman Nyga. To dzięki niemu utopiec od pierwszej edycji jest wizytówką bieruńskich biegów. Co więcej, niektóre utopce pan Roman namalował specjalnie na tę okazję - dodaje Kijas.

utopiec

 

 

 

 

Zmiany organizacji ruchu

Z powodu biegu zmianie ulegnie organizacja ruchu na bieruńskiej Starówce.

W niedzielę, 29 stycznia, w godzinach od 7:00 do 15:00 rynek będzie zamknięty dla ruchu kołowego. Utrudnień należy się też spodziewać na trasie biegu, a konkretnie na ulicach: Oświęcimskiej, Macieja, Licealnej, Wita,  Łysinowej,  Polnej,  Wylotowej, ks. P. Macierzyńskiego i Krakowskiej (odcinek od skrzyżowania drogi powiatowej ul. Chemików do drogi gminnej ul. Rynek).

 

 

Bieg organizuje Miasto Bieruń wspólnie z Bieruńskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji, a także ze sztabem WOŚP. Do pomocy aktywnie włączyli się sponsorzy i organizacje w tym: Towarzystwo Turystyki Aktywnej, Ochotnicza Straż Pożarna, harcerze z XXVII Szczepu Harcerskiego im. Szarych Szeregów, a także młodzież szkolna i wolontariusze.

Podczas imprezy zorganizowana zostanie loteria fantowa oraz prowadzone będą licytacje. Zebrane środki zostaną przeznaczone na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Będzie także można wrzucić datek do puszki WOŚP.

 

Zobaczcie, jak to wyglądało w poprzednich latach:

 

POSŁUCHAJCIE NAJŚWIEŻSZYCH INFORMACJI:

 

Kategoria: powiązane pliki [2]
Format Nazwa pliku Rozmiar Pobierz
mp3 Agnieszka Kijas - Bieg Utopca Bieruń.mp3 590.46KB Plik: Agnieszka Kijas - Bieg Utopca Bieruń.mp3
mp3 Sebastian Macioł - z-ca burmistrza Bierunia, współorganizator biegu WOŚP.mp3 1.38MB Plik: Sebastian Macioł - z-ca burmistrza Bierunia, współorganizator biegu WOŚP.mp3

Podobne wiadomości:

do góry