• język migowy
  • BIP
Oficjalny portal miasta Bierunia

Urząd Miasta Bieruń

Panorama miasta Bieruń

Urząd Miasta Bierunia

Strona główna/Aktualności/20 czerwca - Narodowy Dzień Powstań Śląskich

20 czerwca - Narodowy Dzień Powstań Śląskich

Aktualności 15 Czerwca 2022

Od 3 lat świętujemy okrągłe, setne rocznice związane z powrotem na mapę państwa polskiego i kształtowaniem się jego granic. Był to proces rozciągnięty w czasie, w szczególności dla mieszkańców Górnego Śląska.

 

Slajder

 

Kształtowanie granic odrodzonego państwa polskiego rozpoczęło się w momencie odzyskania niepodległości w 1918 r. Dla Górnego Śląska i ludności pragnącej przyłączenia tej ziemi do Rzeczpospolitej był to dopiero początek drogi. W kolejnych latach miały miejsce dwa powstania śląskie (1919 r. i 1920 r.) oraz plebiscyt (z wynikiem niekorzystnym dla strony polskiej) i trzecie powstanie na Górnym Śląsku w 1921 r., które rozstrzygnęło o korzystniejszym dla Polski podziale śląskich ziem. Zwieńczeniem tego procesu było wkroczenie na Śląsk wojsk polskich pod dowództwem gen. Stanisława Szeptyckiego, co nastąpiło 20 czerwca 1922 roku. Nieco później, 16 lipca w Katowicach uroczyście świętowano przejęcie administracji na przyznanym Polsce obszarze.

W granicach państwa polskiego znalazł się m.in. Bieruń. Warto podkreślić, że było to jedyne miasto na całym obszarze plebiscytowym, w którym zwyciężyła strona polska. W innych miastach przeważały głosy za Niemcami, a Polska wygrywała raczej na wsiach. Przewaga głosów za Polską była bardzo wyraźna także w sąsiednich miejscowościach: Bijasowicach, Cielmicach, Czarnuchowicach, Jaroszowicach, Ścierniach, Urbanowicach czy Tychach (które były wówczas wsią). 

 

W roku 2022, gdy mija 100 lat od tego wydarzenia, po raz pierwszy obchodzimy Narodowy Dzień Powstań Śląskich - 20 czerwca.

 

Prezydent RP Andrzej Duda podczas wizyty w Katowicach w dniu 7 czerwca podpisał ustawę dotyczącą ustanowienia Narodowego Dnia Powstań Śląskich. Ustawa to efekt apelu wystosowanego do Prezydenta RP przez Sejmik Województwa Śląskiego w sprawie upamiętnienia ważnych dla Śląska i Polski trzech wielkich zrywów narodowowyzwoleńczych.

 

 

prezydent

 

Jak świętowac można 100-lecie przyłączenia naszego regionu do Polski? Propozycji jest kilka:

 

Podobne wiadomości:

do góry