• język migowy
  • BIP
Oficjalny portal miasta Bierunia

Urząd Miasta Bieruń

Panorama miasta Bieruń

Urząd Miasta Bierunia

Strona główna/Aktualności/Obchody 100-lecia wybuchu III Powstania Śląskiego

Obchody 100-lecia wybuchu III Powstania Śląskiego

Aktualności 31 Marca 2021

Na rok 2021 przypada 100. rocznica wybuchu III Powstania Śląskiego. Z tej okazji władze Województwa Śląskiego przygotowały szereg atrakcji, z których korzystać można będzie na przestrzeni całego trwającego roku. Jak zwykle, w rocznicowe obchody Powstań  Śląskich włącza się aktywnie Miasto Bieruń ze swoimi ciekawymi propozcjami.

Powstania

29 marca 2021 roku odbyła się debata online, której tematem było znaczenie Powstań Śląskich w kontekście wspólczesnych wydarzeń. Uczestniczyli w niej Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski, historyk dr Andrzej Krzystyniak, a także dyrektor Biblioteki Śląskiej prof. Zbigniew Kadłubek i redaktor Tomasz Sakiewicz. Moderatorem dyskusji był prof. Zygmunt Woźniczka. Organizatorem wydarzenia były Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego oraz Instytut Myśli Polskiej im. W. Korfantego.

„Śląsk w świadomości Polaków się bardzo zintegrował i powstania śląskie są elementem polskiej świadomości i dumy. Czujemy się dumni z dokonań Śląska jako części narodu polskiego. Zanikają dziś te odrębności, które mogłyby być dla jedności narodu niebezpieczne, a ubogacają Polskę” - mówił podczas debaty redaktor Tomasz Sakiewicz.

Zachęcamy do obejrzenie debaty online:

                                                     

 

W trakcie wydarzenia online, z którego nagranie dostępne jest powyżej, Marszałek Jakub Chełstowski mówił również o planach związanych z tegorocznymi obchodami stulecia trzeciego powstania śląskiego. Planowana jest realizacja serialu o Wojciechu Korfantym, ale również wydarzenia z udziałem prezydenta RP Andrzeja Dudy. W Parku Śląskim ma powstać multimedialne muzeum powstań śląskich, a w maju ma się odbyć Tydzień Powstańców Śląskich w wojewódzkich instytucjach kultury. Planowana jest także inauguracja portu lotniczego im. Wojciecha Korfantego wraz z oddaniem nowego terminala na lotnisku w Pyrzowicach.

Co przed nami? Zobaczcie zapowiedzi:

                                                          

 

Bieżące informacje dotyczące różnych form obchodów i uczczenia 100-lecia Powstań Śląskich w naszym województwie śledzić możecie na specjalnie dedykowanej rocznicowym wydarzeniom stronie internetowej: powstania.slaskie.pl - KLIKNIJCIE TUTAJ.

 

A co ciekawego wydarzy się w związku z 100. rocznicą wybuchu III Powstania Śląskiego w Bieruniu?

Na zwiedzających czeka już wystawa „Górny Śląsk niemiecki czy polski? Bieruń w latach 1918-1922”, która została przygotowana przez Muzeum Miejskie w Bieruniu (w organizacji) z okazji upływającej setnej rocznicy organizacji plebiscytu na Górnym Śląsk (upłyneła 20 marca). Zwiedzający zaczekać jednak muszą do "poluzowania" obostrzeń. Wystawę ogłądać można będzie najpierw w Bibliotece nr 1, a potem w Bibliotece nr 2 w Bieruniu.

Jesteście Państwo ciekawi, w jaki sposób mieszkańcy gmin tworzących obecny Bieruń brali udział w powstaniach śląskich i jak wyglądała organizacja plebiscytu? Jakie stacjonowały tutaj oddziały wojsk alianckich? Chcecie zobaczyć Państwo niepublikowane dotąd unikatowe dokumenty plebiscytowe z terenu dzisiejszego Bierunia?

O tym wszystkim dowiecie się na nowej wystawie Muzeum Miejskie w Bieruniu (w organizacji).

Szczegóły pod poniższym linkiem:

WystawaKLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

 

W planach na ten rok Muzeum Miejskie w Bieruniu ma również realizację kolejnych wystaw, m.in. wystawy dotyczącej wybuchu Powstań Śląskich, która zrealizowana będzie w plenerze, co zapewne w ciepłe dni przyciągnie rzesze zwiedzających.

 

Czytaj również:

 

Podobne wiadomości:

do góry