• język migowy
  • BIP
Oficjalny portal miasta Bierunia

Urząd Miasta Bieruń

Panorama miasta Bieruń

Urząd Miasta Bierunia

Strona główna/Aktualności/470 tysięcy złotych z Metropolii dla Bierunia!

470 tysięcy złotych z Metropolii dla Bierunia!

Aktualności 19 Lutego 2021

Wsparcie dla projektów w ramach Programu Ograniczania Niskiej Emisji oraz w ramach Metropolitalnego Funduszu Solidarności to jedne z uchwał przyjętych podczas sesji Zgromadzenia Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, która odbyła się pod koniec stycznia. Miasto Bieruń aplikowało skutecznie o środki z obu programów, dzięki czemu zrealizuje kilka ważnych inwestycji.

Co wydarzy się w Bieruniu w roku 2021 dzieki środkom metropolitalnym? Dofinansowana zostanie budowa "Orlika" przy stadionie Unii Bieruń Stary, a także zainstalowane zostanie oświetlenie ledowe w dwóch lokalizacjach - wzdłuż ulicy Wawelskiej oraz na osiedlu Domy Polne.

 

 

Zgromadzenie GZM zdecydowało o podziale blisko 26 milionów złotych z budżetu Programu Ograniczania Niskiej Emisji. Pieniądze trafią do 30 gmin, w tym do Bierunia.

Ponadto na podstawie uchwały Zgromadzenia Metropolitalnego blisko 10 milionów złotych trafi z budżetu Metropolii do 31 gmin na realizację projektów w ramach Metropolitalnego Funduszu Solidarności. Również z tego programu nasze miasto pozyskało dofinansowanie.

 

 

 

 1. W ramach Metropolitalnego Funduszu Solidarności dofinansowane zostanie kwotą 100 tysięcy złotych zadanie pn. Wymiana nawierzchni boiska sportowego na terenie KS "UNIA" w Bieruniu. Chodzi tu o realizację długo wyczekiwanego projektu znanego pod nazwą "Orlik na Chemików". Koszt całej inwestycji to ponad 400 tysięcy złotych, zatem wsparcie Metropolii jest tu niezwykle cenne. Ułatwi sprawne przeprowadzenie jej jeszcze w 2021 roku.

Przedmiotem projektu jest wymiana istniejącej urazogennej nawierzchni boiska sportowego na nawierzchnię sportową z trawy syntetycznej (sztuczna trawa bezzasypowa - włókna do 35 mm) wraz z wykonaniem podbudowy z kruszywa łamanego. Projekt obejmuje również montaż 2 bramek i piłkochwytu o długości 27 m i wysokości 6 m.

 

 

2. W ramach Programu działań na rzecz ograniczenia niskiej emisji w roku 2021 zrealizowane zostanie zadanie pn. Instalacja efektywnego energetycznie oświetlenia na terenie Gminy Bieruń - etap IV. Dofinansowanie wynosi blisko 372 tysiące złotych.

Projekt swym zakresem obejmuje budowę oświetlenia ulicznego w Bieruniu. W ramach projektu powstanie nowa infrastruktura oświetleniowa - będą to 33 sztuki słupów aluminiowych oraz 33 oprawy LED.

Gdzie powstanie nowe oświetlenie?

  • 18 opraw wzdłuż ulicy Wawelskiej - odcinek od przejazdu kolejowego w kierunku Chełmu Śląskiego
  • 15 opraw wzdłuż ul. Domy Polnej - odcinek od skrzyżowania z ul. Świerczyniecką na wysokości bloków do końca zabudowy jednorodzinnej

 

Najważniejsze korzyści płynące z budowy oświetlenia w technologii LED:

  •  Energooszczędność (Niższe rachunki za prąd)
  •  Ekologiczność (Niska emisja spalin)
  •  Efektywność (Znacznie lepsza widoczność)
  •  Funkcjonalność (Możliwość sterowania oświetleniem)
  • Trwałość (Długa żywotność)

 

Podobne wiadomości:

do góry