• język migowy
  • BIP
Oficjalny portal miasta Bierunia

Urząd Miasta Bieruń

Panorama miasta Bieruń

Urząd Miasta Bierunia

Strona główna/Aktualności/Śledź jakość powietrza z systemem AIRLY

Śledź jakość powietrza z systemem AIRLY

Aktualności 18 Lutego 2021

Przypominamy, że od roku 2019 w Bieruniu funkcjonuje system Airly pozwalający na bieżąco monitorować stan powietrza w naszym mieście i dostarczać mieszkańcom informacji na ten temat. Uzupełnieniem czujników jakości powietrza oraz aplikacji mobilnej są tablice ledowe wyświetlające informacje o aktualnym stanie powietrza.

W listopadzie 2019 roku w Bieruniu zaimplementowano system Airly - składający się z innowacyjnych i skutecznych narzędzi służących do pomiaru jakości powietrza i dostarczania najbardziej rzetelnych i aktualnych danych dotyczących zanieczyszczeń do możliwie największej ilości ludzi.

Na terenie Bierunia znajdują się czujniki mierzące w czasie rzeczywistym stężenie pyłów zawieszonych PM1, PM2.5 oraz PM10, a także najważniejsze parametry pogodowe. Dają one informację o jakości powietrza w lokalizacji, w której są umieszczone. Dane dotyczące jakości powietrza w Bieruniu zbierane są z sześciu stacji: Chemików, Krakowska, Turystyczna, Granitowa, Węglowa, Warszawska.

Dane z sensorów przesyłane są co minutę na serwery, gdzie po ich weryfikacji i kalibracji udostępniane są m.in. na platformie, w aplikacjach, na tablicach LED oraz poprzez raporty.

 

 

System monitoringu jakości powietrza Airly pomaga budować świadomość i gromadzić informacje na temat przyczyn zanieczyszczenia powietrza na danym terenie. Ta wiedza pozwala potem władzom na planowanie i wdrażanie rozwiązań, które wpłyną pozytywnie na poprawę jakości powietrza. Już po wprowadzeniu tych rozwiązań, dzięki rozbudowanemu panelowi analitycznemu Airly można przeanalizować, czy podjęte działania przyniosły oczekiwany efekt oraz wyciągnąć wnioski na przyszłość.

 

 

Tablice ledowe umieszczone są na ulicy Krakowskiej (przy SP nr 1) oraz na ulicy Warszawskiej (przy SP nr 3). Są to tablice monokolorowe, którewyświetlają treści wyraźnie - można je dostrzec z dużej odległości. Na daną chwilę odczytamy na nich prosty komunikat tekstowy oraz graficzny - docelowo zaplanowana jest jednak modyfikacja komunikatu do bardziej szczegółowych treści o stanie powietrza.

 

Gdzie można śledzić informacje o jakości powietrza w poszczególnych częściach Bierunia?

  • na platformie  - airly.pl.
  • na stronie internetowej naszego Miasta - bierun.pl, w specjalnej zakładace Jakość powietrza.
  • w aplikacji na telefon, którą pobrać można poprzez sklep Google Play KLIKNIJ TUTAJ oraz poprzez App Store KLIKNIJ TUTAJ.
  • na tablicach LED umiejscowionych na ulicach Krakowskiej i Warszawskiej (obok szkół).

 

 

 

  • Na stronie internetowej Miasta Bieruń dane pobrane z czujników prezentowane są na bieżąco w zakładce jakość powietrza KLIKNIJ TUTAJ.

Podobne wiadomości:

do góry