• język migowy
  • BIP
Oficjalny portal miasta Bierunia

Urząd Miasta Bieruń

Panorama miasta Bieruń

Urząd Miasta Bierunia

Strona główna/Aktualności/Ośrodek Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem i Świadkom

Ośrodek Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem i Świadkom

Aktualności 18 Lutego 2021

Przypominamy, że w Bieruniu funkcjonuje lokalny punkt Ośrodka Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem i Świadkom. Zachęcamy potrzebujuących mieszkanców Bierunia do korzystania z niego. Czynny jest w każdy poniedziałek w godzinach - 9:00-13.00.

 

Fundacja Ex Bono podpisała umowę  z Ministerstwem Sprawiedliwośći na utworzenie w Tychach Ośrodka Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem i Świadkom oraz lokalnych punktów pomocy pokrzywdzonym przestępstwem i świadkom.

Na terenie powiatu bieruńsko- lędzinskiego punkt taki powstaje w Bieruniu, na ulicy Turystycznej 1, w Centrum Inicjatyw Gospodarczych (I piętro).

 

Regionalny Ośrodek  Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem i Świadkom swoją siedzibę ma
w Tychach przy ul. Barona 30 - pokój 307 i 316

Godziny pracy Ośrodka:

Poniedziałek: 8.00 - 16.00

Wtorek: 8.00 - 15.00

Środa:  13.00 - 20.00

Czwartek: 8.00- 15.00

Piątek:  8.00 - 15.00

Sobota: 8.00 - 12.00

Telefon do Ośrodka:  574 091 361

Dyżur telefoniczny:  574 062 401  czynny całą dobę, oprócz godzin pracy Ośrodka

e-mail: tychy@exbono.pl       

www.exbono.pl

 

 

LOKALNE PUNKTY POMOCY  POKRZYWDZONYM PRZESTĘPSTWEM I ŚWIADKOM:

BIERUŃ: Turystyczna 1, I piętro,

czynny w PONIEDZIAŁEK w godzinach 9:00 - 13.00

 

 

Warto podkreślić, że pieniądze do Funduszu Sprawiedliwości trafiąją z rąk oprawców i są przeznaczane, jako swoiste zadośćuczynienie ich ofiarom. Sądy orzekają tzw. nawiązki na rzecz Funduszu wobec sprawców przestępstw. Liczba ośrodków pomocy stale rośnie. Wykaz dostępny jest na stronie: funduszsprawiedliwosci.gov.pl. 

 

Program Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem na lata 2019-2021, realizowany przez Fundusz, zakłada poszerzenie już istniejącej sieci pomocy do 60 ośrodków regionalnych i 337 punktów lokalnych - tak, aby na terenie każdego powiatu powstał co najmniej jeden punkt lub ośrodek, a odległość między nimi nie przekraczała ok. 40 km.

Ma to pozwolić na dotarcie do ośrodka każdej osobie potrzebującej pomocy. W każdym z tych punktów i ośrodków osoba pokrzywdzona i jej najbliżsi będą mogli uzyskać pomoc psychologiczną, prawną i materialną.

 

Fundusz Sprawiedliwości uruchomił też specjalną "Linię Pomocy Pokrzywdzonym". Ofiary mogą się dzwonić na numer: (+48) 222 309 900. To namiar nie tylko dla pokrzywdzenych, ale i osób działających na ich rzecz. Pod numerem można uzyskać (również anonimowo) pomoc prawną czy psychologiczną. Ponadto można się dowiedzieć, gdzie otrzymać konkretną pomoc.

 

W Polsce każdego roku ponad 200 tys. osób pada ofiarą różnego rodzaju przestępstw. Nie tylko znęcania się, czy to fizycznego czy psychicznego, ale też oszustw, kradzieży, wypadków drogowych, pobić, gróźb czy uchylania się od alimentów. Głównie ofiarami są kobiety oraz dzieci. Fundusz Sprawiedliwości ma za zadanie pomagać wszystkim pokrzywdzonym.

 

 

 

Podobne wiadomości:

do góry