• język migowy
 • BIP
Oficjalny portal miasta Bierunia

Urząd Miasta Bieruń

Panorama miasta Bieruń

Urząd Miasta Bierunia

Strona główna/Aktualności/Zmiany w programie CZYSTE POWIETRZE

Zmiany w programie CZYSTE POWIETRZE

Aktualności 1 Lutego 2022

Od tygodnia (od 25 stycznia) funkcjonuje nowa, już trzecia część rządowego programu CZYSTE POWIETRZE. Skierowana jest ona głównie do beneficjentów uprawnionych do najwyższego poziomu dofinansowania. Przypominamy, że w Urzędzie Miejskim w Bieruniu funkcjonuje punkt terenowy programu CZYSTE POWIETRZE, gdzie można zasięgnąć porady, uzyskać wszelkie informacje i otrzymać pomoc w wypisaniu wniosku. Na czym polegają zmiany w programie CZYSTE POWIETRZE?

czyste

Kwota maksymalnej dotacji:

- 60 000 zł - gdy przedsięwzięcie nie obejmuje mikroinstalacji fotowoltaicznej

- 69 000 zł - dla przedsięwzięcia z mikroinstalacją fotowoltaiczną.

Uprawnionym do najwyższego poziomu są Beneficjenci, których przeciętny miesięczny dochód na jednego członka gospodarstwa domowego nie przekracza kwoty:

 1. 900 zł w gospodarstwie wieloosobowym,
 2. 1260 zł w gospodarstwie jednoosobowym,

lub mają ustalone prawo do otrzymywania zasiłku stałego, zasiłku okresowego, zasiłku rodzinnego lub specjalnego zasiłku opiekuńczego, potwierdzone w zaświadczeniu wydanym na wniosek Beneficjenta, przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, zawierającym wskazanie rodzaju zasiłku oraz okresu, na który został przyznany (zasiłek musi przysługiwać w każdym z kolejnych 6 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc złożenia wniosku o wydanie zaświadczenia oraz co najmniej do dnia złożenia wniosku o dofinansowanie). CZYTAJ WIĘCEJ - KLIKNIJ TUTAJ.

Czyste powietrze

Najważniejsze ze zmian, które obowiązują od 25 stycznia 2022 r., to:

 • uwzględnienie możliwości finansowania z "Czystego Powietrza", gdy dofinansowanie łączy się z gminnymi programami parasolowymi, w których wnioskodawca nie staje się właścicielem kotła do zakończenia okresu trwałości,
 • umożliwianie dłuższej realizacji projektu, gdy opóźnienie rozliczenia wynika z przesunięcia terminu przyłączenia gazu przez operatora,
 • dopuszczenie kotłów dwupaliwowych zgazowujących drewno i spalających pellet drzewny, jako zgodnych z celami programu,
 • doprecyzowanie wymagań dla przewodów kominowych w przypadku kotłów na paliwo stałe, ze względów bezpieczeństwa;

CZYSTE POWIETRZE

Więcej informacji na temat programu CZYSTE POWIETRZE znajduje się pod linkiem - KLIKNIJ TUTAJ.

 

PODKREŚLMY: Blisko ponad 400 wniosków złożyliśmy już w Waszym imieniu do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach w ramach programu CZYSTE POWIETRZE. Nasz punkt terenowy programu #CzystePowietrze cieszy się olbrzymią popularnością. Przypomnijmy, że działa prężnie w Urzędzie Miejskim w Bieruniu równo od roku. Nasi urzędnicy miejscy czekają w nim również na Was!

 

Wizyty w naszym punkcie terenowym odbywają się z zachowaniem wszystkich zasad bezpieczeństwa.
 
Numery telefonu:
 
 • (32) 708 09 85
 • (32) 708 09 86

 

O co wnioskujecie najczęściej?

 • Numer jeden to wciąż wymiana starych kotłów na nowoczesne kotły gazowe.
 • Dużą popularnością cieszy się też pompa ciepła i wentylacja mechaniczna.
 • Kilkadziesiąt osób aplikowało o dofinansowanie zadań związanych z dociepleniem ścian i dachu oraz wymianą stolarki okiennej i drzwiowej.
 • Złożono też kilka wniosków o dofinansowanie montażu elementów fotowoltaiki.

Czyste powietrze

 

PODKREŚLMY: Do 24 stycznia 2022 r. obowiązywały dwie części programu CZYSTE POWIETRZE. Pierwsza - czyli podstawowy poziom dofinansowania do 30 tys. zł - dla osób z rocznym dochodem do 100 tys. zł oraz druga - podwyższony poziom dofinansowania do 37 tys. zł - licząc przeciętny miesięczny dochód na osobę do 1564 zł w gospodarstwie wieloosobowym i do 2189 zł w gospodarstwie jednoosobowym. W dniu 25 stycznia 2022 r. wprowadzono nową (trzecią) część programu CZYSTE POWIETRZE dla beneficjentów uprawnionych do najwyższego poziomu dofinansowania.

 

WAŻNE! Czytaj również:

 

Podobne wiadomości:

do góry