• język migowy
  • BIP
Oficjalny portal miasta Bierunia

Urząd Miasta Bieruń

Panorama miasta Bieruń

Urząd Miasta Bierunia

Strona główna/Aktualności/Zapalono znicze ku pamięci zmarłych samorządowców

Zapalono znicze ku pamięci zmarłych samorządowców

Aktualności 31 Października 2019

Dzień Wszystkich Świętych oraz Zaduszki to czas, w którym w sposób szczególny wspominamy zmarłych z naszych rodzin, zmarłych przyjaciół oraz ludzi, którzy odegrali ważną rolę w naszym życiu, a których nie ma już z nami. Nasze miasto w ostatnim czasie straciło kilka bardzo ważnych osób, a nasz Urząd stacił kilku przyjaciół i mentorów.

Pragniemy w tych dniach wyrazić szacunek do historii naszego miasta oraz chęć utrwalenia pamięci po ludziach, którym Bieruń zawdzięcza bardzo wiele. Dlatego też kierownictwo Urzędu Miejskiego w Bieruniu, z Burmistrzem Krystianem Grzesicą na czele zapaliło dziś znicze na grobach zmarłych bieruńskich samorządowców.

Upamiętnieni zostali: Jan Wieczorek, Jan Czempas i Krystyna Janota.

 

JAN WIECZOREK

Jan Wieczorek urodził się 5 października 1933 roku w Bieruniu, zmarł 9 lutego 2019 roku. 

W swym życiu pełnił wiele ważnych samorządowych funkcji. Był prezesem bieruńskiego Klubu Sportowego Unia (1966-1991), bezpartyjnym radnym Wojewódzkiej Rady Narodowej w Katowicach (1980-1989), radnym miejskim, wiceprzewodniczącym Rady Miasta Tychy (1990-1991), przewodniczącym Rady Miejskiej Bierunia (1991-1998, 2002-2006 r.). To m.in. dzięki Jego osobistemu zaangażowaniu Bieruń w 1991 r. odzyskał samodzielność administracyjną.

Ponadto, jako społecznik, był bardzo zaangażowany w wiele bieruńskich spraw. Miłośnik historii Bierunia i skarbnica wiedzy dotyczącej zarówno przeszłości, jak i teraźniejszości miasta. Był przewodniczącym Społecznego Komitetu Obchodów 600-lecia Nadania Praw Miejskich Bieruniowi, a w 1987 r. założył Stowarzyszenie Miłośników 600-letniego Bierunia pełniąc przez wiele lat funkcję przewodniczącego organizacji. Aktywnie wspierał inicjatywy i inspirował do działania wielu bierunian. Był osobą pełną pomysłów i energii, potrafił przekonać i pozyskać innych do realizacji swych wizji, często wykraczających poza horyzont zwykłego widzenia. To m.in. dzięki jego staraniom uznano św. Walentego patronem Bierunia, a kościół pod wezwaniem Świętego podniesiono do rangi sanktuarium. Swoimi działaniami dawał przykład niezwykłej troski o dobro społeczne. 

 

 

 

JAN CZEMPAS

Dr hab. Jan Czempas urodził się w 1948 roku w Bieruniu, zmarł 5 stycznia 2019 roku.

Był absolwentem, a następnie wykładowcą Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, cenionym ekonomistą, znawcą samorządu. Wykładał w Katedrze Inwestycji i Nieruchomości UE w Katowicach i Górnośląskiej Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości w Chorzowie. Był autorem ponad 60 ekspertyz oraz publikacji naukowych na temat sytuacji finansowej miast i gmin, a także promotorem ponad 500 prac dyplomowych.

Był orędownikiem odzyskania samodzielności administracyjnej przez Bieruń. Dwukrotnie został członkiem Rady Miejskiej w Bieruniu. Był też radnym Sejmiku Województwa Śląskiego.

 

 

 

 

 

KRYSTYNA JANOTA

Krystyna Janota pracowała w Urzędzie Miejskim od roku 1992. Zmarła 7 marca 2018 roku.

Od roku 2007 pełniła funkcję Naczelnika Wydziału Inwestycji i Remontów. W okresie jej urzędowania oddano do użytku wiele ważnych inwestycji miejskich, m.in.: Regionalne Centrum Kulturalno-Gospodarcze przy ul. Remizowej, nową remizę OSP w Czarnuchowicach, nową drogę do terenów inwestycyjnych przy Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej-Podstrefie Tyskiej w Bieruniu oraz zmodernizowany budynek „Triady” przy ul. Jagiełły.

Warto podkreślić, że w trakcie pełnienia przez Panią Janotę funkcji Naczelnika Wydziału Inwestycji i Remontów zrealizowano w Bieruniu ważne inwestycje związane z budową i modernizacją placówek oświatowych. Do najważniejszych z nich zaliczyć trzeba: termomodernizację Gimnazjum nr 1 im. Karola Wierzgonia przy ul. Warszawskiej, rozbudowę i modernizację Przedszkola nr 1 przy ul. Chemików, termomodernizację Przedszkola nr 2 przy ul. Warszawskiej, a także budowę nowego Przedszkola nr 3 przy ul. Bocianiej.

Na konto ogromnych sukcesów zawodowych Krystyny Janoty zapisać należy również liczne zadania, które osobiście nadzorowała w latach, w których nie zajmowała jeszcze stanowiska Naczelnika Wydziału. Były to m.in.: budowa Komendy Powiatowej Policji, przebudowa i modernizacja Urzędu Miejskiego oraz oddanie do użytku Centrum Inicjatyw Gospodarczych.

 

 

Podobne wiadomości:

do góry