• język migowy
  • BIP
Oficjalny portal miasta Bierunia

Urząd Miasta Bieruń

Panorama miasta Bieruń

Urząd Miasta Bierunia

Strona główna/Aktualności/Bieg Pamięci ze Światłem Pokoju - IV edycja

Bieg Pamięci ze Światłem Pokoju - IV edycja

Aktualności 17 Stycznia 2023

W piątek, 13 stycznia, odbyła się IV edycja Biegu Pamięci ze Światłem Pokoju, którego trasa prowadziła między innymi przez Bieruń. Do sztafety jak zawsze włączyli się uczniowie i nauczyciele z bieruńskich szkół podstawowych. 

bieg pamięci IV Bieg Pamięci ze Światłem Pokoju

 

Bieg Pamięci ze Światłem Pokoju to projekt edukacyjno-sportowy organizowany przez Zespół Szkół Technicznych nr 2 im. M. Batko w Chorzowie we współpracy z samorządami i placówkami oświatowymi m.in. z Bierunia. 

Celem inicjatywy jest upamiętnienie i rozpowszechnianie wiedzy o marszach śmierci, do których w styczniu 1945 roku naziści zmuszali więźniów w ramach ewakuacji obozu koncentracyjnego i zagłady KL Auschwitz-Birkenau. Trasa biegu pokrywa się z tą, którą prowadzeni byli więźniowie, podczas ewakuacji obozu w styczniu 1945 roku: od byłego nazistowskiego obozu Auschwitz-Birkenau do Gliwic. 


Bieg ma charakter sztafetowy, a w skład bieruńskiej reprezentacji wchodzili uczniowie i ich nauczyciele z dwóch szkół podstawowych - SP nr 1 i SP nr 3.

 

Jak co roku, na terenie Bierunia złożono kwiaty i zapalono znicze w dwóch miejscach pamięci, związanych z marszem śmierci; na cmentarzu przy Sanktuarium św. Walentego w Bieruniu, gdzie znajduje się mogiła zamordowanych podczas ewakuacji więźniów oraz przy tablicy pamiątkowej na terenie FCA Poland Tychy, gdzie odbyła się ich egzekucja.

Kwiaty na cmentarzu złożył burmistrz Bierunia Krystian Grzesica wraz z wiceprzewodniczącą Rady Miejskiej radnymi Krystyną Wróbel i radnym Stanisławem Jureckim. - Oby tragiczne wydarzenia, które upamiętnia ten bieg, nigdy już nie miały miejsca w naszej historii - powiedział burmistrz. W drugim z miejscu pamięci - przy bramie FCA Poland bieruńskim radnym towarzyszył dyrektor FCA Poland Tychy Tomasz Gębka.

Honorową wartę pełnili harcerze z XXVII Szczepu Harcerskiego im. Szarych Szeregów.

 

składanie kwiatówSkładanie kwiatów na cmantarzu przy Sanktuarium św. Walentego

 

W ten sposób oddano hołd ofiarom marszu śmierci oraz wszystkim ofiafom niemieckiegio nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. 

Przypomnijmy, że w tym roku mija 78. rocznica wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau i tragicznych wydarzeń związanych z jego ewakuacją. 

 

W połowie stycznia 1945 roku, wobec zbliżającej się ofensywy Armii Czerwonej, władze SS przeprowadziły ewakuację więźniów oraz  likwidację obozu. W dniach 17 - 21 stycznia 1945 roku wyprowadzono z obozu Auschwitz i jego podobozów około 56 tysięcy więźniów - w pieszych kolumnach ewakuacyjnych, konwojowanych przez SS. Wielu z nich straciło życie podczas tej tragicznej wędrówki. Ginęli z wycieńczenia, w wyniku mrozów lub od kul eskortujących ich SS-manów. W kolejnych miejscowościach, przez które przechodziły kolumny więźniów, pozostawały ciała, które grzebano w zbiorowych, bezimiennych grobach. 

Jedno z takich miejsc znajduje się w Bieruniu, przy dzisiejszej fabryce FCA Poland. Jak czytamy na zamieszczonej na murze zakładu tablicy: „W styczniu 1945 roku podczas ewakuacji obozu koncentracyjnego Auschwitz - Birkenau, na tym terenie, zakopano w dole z wapnem dziesięciu więźniów zamordowanych na trasie Marszu Śmierci. Ekshumowani spoczywają na starobieruńskim cmentarzu”.

 

tablica pamiątkowa Miejsce pamięci przy bramie FCA PolandNa cmentarzu parafialnym przy Sanktuarium św. Walentego znajduje się zbiorowa mogiła dziesięciu rozstrzelanych 19 stycznia 1945 roku więźniów z tablicą pamiątkową: „(…) Tu spoczywa 10 nieznanych więźniów politycznych zamordowanych w 1945 przez hitlerowskiego okupanta na terenie Bierunia Starego w czasie ewakuacji niemieckiego Obozu Koncentracyjnego Auschwitz - Birkenau”.


mogiła na cmentarzu parafialnym Mogiła na cmantarzu parafialnym przy Sanktuarium św. Walentego w Bieruniu

 

 

 

 

 

Podobne wiadomości:

do góry