• język migowy
  • BIP
Oficjalny portal miasta Bierunia

Urząd Miasta Bieruń

Panorama miasta Bieruń

Urząd Miasta Bierunia

trawa

Strona główna/Aktualności/Wspominamy tych, którzy odeszli

Wspominamy tych, którzy odeszli

Aktualności 31 Października 2022

1 listopada Kościół katolicki obchodzi uroczystość Wszystkich Świętych. Tego dnia wspominamy wszystkich, którzy żyli przed nami, naszych bliskich, przyjaciół, rodziców, krewnych, znajomych. W  szczególny sposób chcemy uczcić pamięć mieszkańców Bierunia szczególnie zasłużonych dla miasta i jego społeczności, którzy odeszli od nas w ciągu minionego roku. 

 

znicz

W roku 2022 pożegnaliśmy dwie osoby, które za swoją pracę, zaangażowanie i wybitne zasługi dla miasta i jego rozwoju, zostały uhonorowane tytułem Zasłużony dla Miasta Bierunia.

 

Eugeniusz Jaromin

Eugeniusz Jaromin

Eugeniusz Jaromin angażował się w przygotowanie i przebieg obchodów rocznicy 600-lecia nadania praw miejskich miasta. Dzięki Jego inwencji zostały odnowione elewacje domów wokół bieruńskiej starówki w roku 1987 oraz wykonane bramy miejskie: „Krakowska" i „Opawska", a także studnia Kadłub, kamień milowy z oznakowaniem Kopca i brama łącząca dom przedpogrzebowy z cmentarzem przy „Walencinku".

Miał także ogromne zasługi na polu sportowym. Jako działacz, zawodnik i trener Klubu Sportowego „Unia" Bieruń Stary był jednym z założycieli powstałego w 1977 r. Polskiego Związku Badmintona. Przez 7 lat pełnił funkcję Przewodniczącego Gier i Dyscypliny w Polskim Związku Badmintona. W latach 1989 - 1993 był trenerem Kadry Narodowej Seniorów. Zmarł 25 stycznia 2022 r. 

 

Gerard Miś

Gerard Miś

Gerard Miś był nauczycielem i założycielem wielu ognisk muzycznych na terenie Bierunia, Tychów, Chełmu Śląskiego i Imielina. Prowadził ponad czterdzieści zespołów wokalnych i instrumentalnych w szkołach podstawowych, zawodowych i liceach (m.in. w Szkole Podstawowej i Liceum Ogólnokształcącym w Bieruniu Starym), w domach kultury oraz instytucjach pozaszkolnych. W latach 1991 - 1994 prowadził zespół folklorystyczny „Nowobierunianki" oraz w latach 1991 - 1996 „Ściernianeczki". Był także współzałożycielem tych zespołów. W latach 1986 - 1994 był dyrygentem chóru mieszanego „Harmonia" przy parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bieruniu Nowym.

Był także autorem wielu opracowań historycznych dotyczących naszego miasta i współzałożycielem Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Bieruńskiej „Porąbek". W 2004 roku otrzymał tytuł “Zasłużony dla Miasta Bierunia. W latach 1993-1998 był członkiem Społecznej Rady Kultury w Bieruniu, a wcześniej członkiem Komisji Kultury Rady Miejskiej.

Na zawsze pozostaną w naszej pamięci 

 

 

Podobne wiadomości:

do góry