Strona główna/Aktualności/Będzie Skwer Powstańców Śląskich!

Będzie Skwer Powstańców Śląskich!

Aktualności 31 Października 2019

Zrewitalizowany skwer mieszczący się na terenie historycznej Hamrowizny nosi już nazwę Skwer Powstańców Śląskich! Taką decyzję podjęła Rada Miejska w Bieruniu na sesji październikowej (31.10.2019 r.). W ten sposób w naszym mieście upamiętniana jest setna rocznica wybuchu I Powstania Śląskiego. 11 listopada, o godzinie 14.15 nastąpi oficjalne otwarcie nowego skweru oraz odsłonięcie i poświęcenie Pomnika Powstańców Śląskich, który usytuowany zostanie w centralnej części skweru.

DZIENNIK ZACHODNI pisze o historii Hamrowizny, odrestaurowanym skwerze, Pomniku Powstańców Śląskich oraz o bieruńskich obchodach Święta Niepodległości - KLIKNIJ I PRZECZYTAJ!

 

Przypomnijmy - w tym roku zdegradowany teren u zbiegu ulic Warszawskiej i Wawelskiej przeszedł olbrzymią metamorfozę. Mając na uwadze historyczne znaczenie tego miejsca, władze miasta Bierunia przystąpiły do rewitalizacji tzw. Hamrowizny. Nie doszłoby do tego, gdyby nie inicjatywa mieszkańców - projekt zagospodarowania terenu został przygotowany jako zadanie z Budżetu Obywatelskiego 2018. Niestety w ubiegłym roku, ze względu na niemożność wyłonienia z przetargu wykonawcy, zadania nie udało się zrealizować. Prace rozpoczęły się zatem dopiero w bieżącym roku, ale przebiegły bardzo sprawnie. Teren dawnej Hamrowizny zyskał nowy blask! Oficjalne otwarcie nowego skweru nastąpi w Święto Niepodległości.

 

 


W ramach rewitalizacji skweru wykonane zostały prace brukarskie i nasadzenia zieleni. Powstały piękne alejki otoczone piękną zielenią. W pełni z uroku nasadzeń cieszyć się będziemy na wiosnę przyszłego roku. Uroku temu miejscu dodają elementy małej architektury i oświetlenie LED-owe. Znalazły się tam bowiem ławki oraz elementy nawiązujące do historii, jak na przykład imitacja zejścia do legendarnego tunelu podziemnego. Wykonano też fundamenty pod pomnik. Wszystko razem kosztowało prawie 470 tys zł.

 

Na terenie Hamrowizny pojawiły się liczne nasadzenia! Posadzono następujące krzewy: 128 sztuk Berberys Thunberga, 80 sztuk Tawuły Japońskiej, 408 sztuk Bodziszka, 60 sztuk Irgi, 60 sztuk Jałowca Pfitzera. Dosadzono tam również kilkanaście drzew - dwa gatunki wiśni oraz klony.

 

Cały teren Hamrowizny został oświetlony lampami parkowymi z wykorzystaniem technologii LED, wpiętymi do miejskiego systemu sterowania i zarządzania oświetleniem. 

 

 

 

 

 

Osobnym zadaniem jest odtworzenie pomnika w jego historycznej formie. Pomnik Powstańców Śląskich powstał w 1924 roku,  by upamiętnić poległych powstańców śląskich pochodzących z okolic Bierunia.


W 1939 r. został zniszczony przez hitlerowców, jak wiele podobnych miejsc pamięci o powstaniach. Gdy podjęto decyzję o rewitalizacji tego miejsca, pojawił się też pomysł odtworzenia pomnika na podstawie przedwojennych zdjęć. Projekt został przygotowany został przez Romana Nygę. Nowy
monument stworzony został w pracowni Katanga. Kosztował blisko 97,5 tys zł. Jego oficjalne odsłonięcie nastąpi w Święto Niepodległości. 

 

 

Czy wiecie, że na terenie historycznej Hamrowizny znajdowała się studnia, która zaopatrywała mieszkańców miasta w wodę pitną. Niektórzy mieszkańcy Bierunia wskazują też, że było tu zejście do tunelu-lochu. Jedni twierdzą, że prowadził on do zabudowań szlacheckich w Kopciowicach, inni - że do nieistniejącego już Dworku Sękowskich przy Wiśle. Są i tacy, którzy wierzą, że tunel przechodził pod Wisłą i prowadził aż do Zamku Piastowskiego w Oświęcimiu. Zejście do tunelu prawdopodobnie zostało zasypane w latach 60. ubiegłego wieku. W czasie remontu ulicy Wawelskiej część mieszkańców wierzyła, że tunel się częściowo odsłoni. Tak się jednak nie stało. Pozostanieon więc swego rodzaju legendą. Ale kto wie, może kiedyś zostanie odkryty?

 

 

 

Czytaj także:

 

Podobne wiadomości:

do góry