Strona główna/Aktualności/STOP pożarom traw!

STOP pożarom traw!

Aktualności 14 Marca 2019

Straż Miejska w Bieruniu i jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej informują, że w każdym roku w wyniku wypalania traw giną zwierzęta, a nawet ludzie. Wypalanie traw jest surowo zabronione!

 

 

 

Wypalanie traw prowadzi do nieodwracalnych zmian w środowisku naturalnym. Ziemia wyjaławia się, zahamowany zostaje bardzo pożyteczny, naturalny rozkład resztek roślinnych. Do atmosfery przedostaje się szereg szkodliwych związków chemicznych. Trucizny te przenikają do ziemi i wód gruntowych.

 

Wypalanie traw bywa przyczyną tragicznych pożarów w skutek których giną zwierzęta, a czasem nawet ludzie!

 

Osoba, która poprzez wypalanie traw decyduje się niszczyć środowisko, zagrażać bezpieczeństwu zwierząt i ludzi musi liczyć się z karą grzywny do 5000 złotych, a w szczególnych przypadkach, gdy wywołany pożar zagrozi życiu lub zdrowiu osób - z karą do 10 lat pozbawienia wolności.

 

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przypomina, że rolninicy mogą stracić część dopłat bezpośrednich za popełnienie tego wykroczenia.

 

Jeśli zauważyłeś taką sytuację - Zareaguj!

 

Zadzwoń:

Straż Miejska - 32 216 37 27

Straż Pożarna - 998 

Numer Alarmowy - 112.

 

Państwowa Straż Pożarna i Lasy Państwowe od kilku lat prowadzą szeroko zakrojoną kampanię zwalczająca ten bezmyślny proceder. Zachęcamy do zapoznania się z jej założeniami i aktywnego włączania się - KLIKNIJ TUTAJ oraz TUTAJ.

Podobne wiadomości:

do góry