• język migowy
  • BIP
Oficjalny portal miasta Bierunia

Urząd Miasta Bieruń

Panorama miasta Bieruń

Urząd Miasta Bierunia

Strona główna/Aktualności/Ruszył program Metropolitalne Łąki Kwietne. Zachęcamy do udziału!

Ruszył program Metropolitalne Łąki Kwietne. Zachęcamy do udziału!

Aktualności 14 Kwietnia 2022

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia już po raz trzeci zaprasza organizacje pozarządowe oraz aktywistów miejskich do zakładania łąk kwietnych. Zorganizuje warsztaty, których efektem będzie wysianie łąk. Ruszył nabór chętnych do udziału w projekcie.

                                                 

 Film zrealizowany był w Tychach

 

Uczestnicy programu wysieją łąki

W tegorocznej edycji mogą brać udział organizacje pozarządowe oraz osoby fizyczne. Termin składania deklaracji mija 16 maja. Chętni do uczestnictwa mają podać m.in. planowaną liczbę uczestników warsztatów, dane o położeniu oraz wielkości terenu do wysiania łąki oraz tytuł prawny do nieruchomości gruntowej, na której odbędą się warsztaty w części praktycznej. Powinna być ona też ogólnodostępna i znajdować się w obszarze zwartej zabudowy lub znajdować się blisko terenów zurbanizowanych.

Tegoroczne warsztaty odbędą się we wrześniu i w październiku. Ich uczestnicy wezmą udział w zajęciach teoretycznych oraz praktycznych jeżeli zgłoszą w deklaracji działkę do obsiania. W trakcie spotkania uczestnicy zapoznają się zasadami zakładania i utrzymania łąk kwietnych. Następnie podczas części praktycznej poznają techniki wysiewu roślin oraz zasady utrzymania. Na wysianym terenie zostaną postawione ekologiczne „hotele” dla owadów.

W ubiegłym roku w ramach projektu w 11 miastach założono ponad 32 tys. m2 łąk kwietnych.

 

łąki

 

- Po dużym zainteresowaniu i zaangażowaniu uczestników w ubiegłorocznym programie zdecydowaliśmy się na rozwinięcie projektu- mówi Blanka Romanowska, dyrektor Departamentu Infrastruktury i Środowiska Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

- Program Metropolitalne Łąki Kwietne to nasze wsparcie dla mieszkańców, którzy chcą wzbogacić różnorodność biologiczną w najbliższym otoczeniu. Łąki kwietne to naturalny, skuteczny sposób na łagodzenie skutków suszy. Obserwujemy, że z roku na rok stają się one coraz bardziej popularne. Ich zakładanie oraz pielęgnacja wymaga jednak zdobycia podstawowej wiedzy jak przygotować grunt oraz kiedy kosić, aby mogły się one samoistnie odtwarzać w kolejnych okresach wegetacyjnych - wyjaśnia Blanka Romanowska.

GZM

Zalety łąk kwietnych

Łąki kwietne zatrzymują wodę oraz mają istotny wpływ na obniżenie temperatury otoczenia w okresie letnim. Dzięki bogactwu i różnorodności gatunkowej roślin stają się siedliskiem dla wielu gatunków pożytecznych owadów oraz  małych zwierząt.  Przyczyniają się również do ograniczania  populacji kleszczy, bowiem występująca na nich różnorodność gatunków owadów wabi niczym bogata stołówka ptaki oraz drobne ssaki, które chętniej żerują w gąszczu roślin uzupełniając przy okazji swoją dietę o kleszcze. Przez to na łąkach kwietnych występuje ich zdecydowanie mniej niż na trawnikach.

W zależności od rodzaju łąki, nasiona można wysiewać wczesną wiosną albo na jesieni, jednak nie później niż do wystąpienia pierwszych przymrozków. W ramach organizowanych przez Metropolię warsztatów wysiewane będą mieszanki gatunków wieloletnich, dlatego odbywać się one będą jesienią.

W ubiegłym roku w ramach pilotażu łąki kwietne powstały w Sosnowcu, Tychach oraz Piekarach Śląskich. 

Link: Ogłoszenie o naborze

 
 M
 

Unijna Strategia na Rzecz Bioróżnorodności 2030 przyjęta do realizacji 9 czerwca 2021 roku wyznacza krajom członkowskim bardzo konkretne cele, które w wymierny sposób mają przyczynić się do zwiększania obszarów biologicznie czynnych. Jednym z tych celów jestzatrzymanie i odwrócenie trendu spadkowego populacji zapylaczy”.

Program Metropolitalne Łąki Kwietne jest urzeczywistnieniem tego konkretnego unijnego celu, bowiem z założenia łąki kwietne mają wspierać właśnie przetrwanie owadów zapylających i to zarówno w trudnych warunkach zabetonowanej przestrzeni miejskiej, jak również na obszarach wiejskich, gdzie dominuje monokulturowy charakter produkcji rolnej.

 

Łąki kwietne mają też fantastyczną zdolność do retencjonowania wód opadowych, poprawiają mikroklimat oraz ograniczają skutki zanieczyszczenia powietrza, przez co przypisuje im się zdolność do neutralizowania negatywnych skutków zmian klimatycznych.

 

GZM

 

Podobne wiadomości:

do góry