• język migowy
  • BIP
Oficjalny portal miasta Bierunia

Urząd Miasta Bieruń

Panorama miasta Bieruń

Urząd Miasta Bierunia

Strona główna/Aktualności/W Bieruniu powstają łąki kwietne

W Bieruniu powstają łąki kwietne

Aktualności 26 Października 2022

W ramach projektu Metropolitalne Łąki Kwietne, w Bieruniu w tym roku powstają dwie łąki: przy ulicy Węglowej (na terenie zielonym przed Szkołą Podstawową nr 3) oraz przy ścieżce rowerowej łączącej ulicę Marcina i Licealną. Trzecia łąka kwietna została wysiana na osiedlu Chemików jako zadanie realizowane w ramach Zielonego Budżetu Miasta Bierunia 2022.

łąki kwietne BieruńWysiewanie łąki kwietnej. 24 października 2022 r. Bieruń.

 

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia w tym roku już po raz trzeci zaprosiła organizacje pozarządowe oraz aktywistów miejskich do zakładania łąk kwietnych. W zeszłym roku w ramach projektu Metropolitalne Łąki Kwietne założono łąki w 11 miastach. W tym roku powstają one w Bieruniu (złożono dwa wnioski, które zakwalifikowały się do projektu), a także w Bytomiu, Gliwicach, Siemianowicach Śląskich, Świętochłowicach, Zabrzu i Katowicach. W październiku we wszystkich tych miastach odbywają się warsztaty z udziałem mieszkańców oraz przedstawicieli organizacji pozarządowych, których punktem kulminacyjnym jest wspólne wysiewanie łąk. W Bieruniu miało to miejsce 24 października

Więcej o projekcie Metropolitalne Łąki Kwietne - KLIKNIJ


łąki kwietne BieruńWysiewanie łąki kwietnej. 24 października 2022 r. Bieruń.

 

Tego dnia w obydwu bieruńskich szkołach podstawowych odbyły się warsztaty dla dzieci i młodzieży poświęcone łąkom kwietnym i ich znaczeniu dla poprawy retencji i zachowania bioróżnorodności. W Szkole Podstawowej nr 3 brały w nich udział dzieci z klas drugich i trzecich, w SP nr 1 - nieco starszą młodzież. Po części teoretycznej, grupy udały się w teren, gdzie odbyło się wspólne wysiewanie łąk.

Łąki kwietne powstały w dwóch lokalizacjach:

  • przy SP nr 3, w bliskiej odległości od Ronda im. Strajku Górników KWK “Piast”,
  • przy ścieżce rowerowej łączącej ulice Marcina i Licealną.

Warsztaty były prowadzone przez Grzegorza Walkiewicza z Fundacji Łąka, a nad całym wydarzeniem czuwała Agnieszka Skoczylas z GZM.


Łąki kwietne mają nie tylko pięknie wyglądać, lecz przede wszystkim wspierać przetrwanie owadów zapylających i to zarówno w trudnych warunkach zabetonowanej przestrzeni miejskiej, jak również na obszarach wiejskich, gdzie dominuje monokulturowy charakter produkcji rolnej. Łąki mają też fantastyczną zdolność do retencjonowania wód opadowych, poprawiają mikroklimat oraz ograniczają skutki zanieczyszczenia powietrza, przez co przypisuje im się zdolność do neutralizowania negatywnych skutków zmian klimatycznych.


Niezależnie od projektu Metropolitalne Łąki Kwietne, w Bieruniu powstaje jeszcze jedna łąka - jako zadanie w ramach Zielonego Budżetu Miasta Bierunia 2022. Została ona wysiana na osiedlu Chemików (obok siłowni pod chmurką). Wszystkie łąki zakwitną w przyszłym roku. 

Więcej o projekcie "Kolorowy zawrót głowy - łąka kwietna na osiedlu Chemików - KLIKNIJ

 

Podobne wiadomości:

do góry