Strona główna/Aktualności/Prezentacja metropolitalnych rowerów elektrycznych

Prezentacja metropolitalnych rowerów elektrycznych

Aktualności 30 Sierpnia 2019

Wspomaganie elektryczne, które pozwoli przejechać na jednym ładowaniu do 60 km, bagażnik z dwudziestolitrową sakwą oraz zapięcie w formie blokady to tylko niektóre elementy specyfikacji technicznej rowerów elektrycznych zakupionych przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię dla urzędów miast i gmin członkowskich. Oczywiście do naszego miasta również trafią takie jednoślady!

 

 

28 sierpnia na konferencji prasowej zorganizowanej przez Górnośląsko - Zagłębiowską Metropolię oficjalnie zaprezentowane zostały nowoczesne rowery elektryczne, które wkrótce trafią do miast członkowskich. Bieruń otrzyma osiem takich rowerów - używane będą przez pracowników Urzędu Miejskiego i jednostek organizacyjnych miasta, a także strażników miejskich, zastępując w wielu sytuacjach rowery. Więcej na temat metropolitalnych rowerów przeczytać można na stronie Metropolii - KLIKNIJ.

 

„Rowerem lub na kole” to jeden z projektów, który jest realizowany przez Górnośląsko - Zagłębiowską Metropolię w ramach szerszego programu „Metropolia przyjazna rowerom”. Jego celem jest zmiana nawyków mobilności i pokazanie, że rower to równorzędny środek transportu. Zakup 230 rowerów elektrycznych to dla Metropolii test przed uruchomieniem największej w Europie wypożyczalni elektrycznych rowerów miejskich, która będzie uzupełnieniem dla całego systemu transportowego w GZM. Czytaj więcej - KLIKNIJ. 

 

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia zamówiła 230 rowerów elektrycznych i podzieli je pomiędzy 41 gmin członkowskich. W trakcie uroczystej konferencji prasowej obejrzeć można było pierwsze 46 spośród rowerów, które przyjechały premierowo do Katowic. Każda z gmin otrzyma narazie po jednym metropolitalnych jednośladzie. Czekamy niecierpliwie na kolejne.

 

 

 

Przypomnijmy, że Metropolia GZM realizuje bardzo ambitny projekt zwany Systemem Roweru Metropolitalnego. Ta wspaniała inicjatywa przewiduje budowę sieci dróg rowerowych łączących miasta i gminy GZM oraz zaimplementowanie na jej obszarze systemu stacji wypożyczalni rowerów. Stacje te znajdować mają się we wszystkich miastach i gminach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, a ich głównym atutem ma być kompatybilność pozwalająca na przemieszczanie się jednym rowerem po obszarze całej Metropolii oraz umożliwiająca wypożyczenie roweru w jednej gminie, a zwrócenie go w innej. Czytaj więcej klikając TUTAJ oraz TUTAJ.

 

Warto też pokreślić, iż Bieruń również bardzo mocno inwestuje w infrastrukturę rowerową, by rozwijać ideę zintegrowanego transportu publicznego i zrównoważonej mobilności miejskiej. W roku 2019 realizowanych jest kilka zadań mających na celu uczynienie z Bierunia miasta przyjaznego rowerzystom. Są to m.in.:

  • Budowa drogi rowerowej wzdłuż ulicy Węglowej, która skomunikuje obecną ścieżkę rowerową łączącą część starobieruńską i nowobieruńską z Plantami Karola.
  • Budowa ciągu pieszo - rowerowego po starym śladzie ulicy Wylotowej, który połączy Bieruń z Lędzinami i skomunikuje oba miasta ze Specjalną Strefą Ekonomiczną w Bieruniu.
  • Uatrakcyjnienie Plantów Karola - przy ścieżce pieszo-rowerowej na Plantach Karola zbudowane zostały dwa stanowiska, na których będzie można odpocząć w czasie przejażdżek rowerowych lub spacerów. Powstały dwa wybrukowane stanowiska z ławkami i stojakami rowerowymi oraz kosze na śmieci.

 

 

Podobne wiadomości:

do góry