• język migowy
  • BIP
Oficjalny portal miasta Bierunia

Urząd Miasta Bieruń

Panorama miasta Bieruń

Urząd Miasta Bierunia

Strona główna/Aktualności/Prace budowlane na terenie Hamrowizny

Prace budowlane na terenie Hamrowizny

Aktualności 17 Kwietnia 2019

Trwają prace budowlane na terenie Hamrowizny. W ciągu najbliższych kilku miesięcy powstanie tam estetycznie zagospodarowany skwer. Obecnie zakończono rozbiórkę istniejącego w tym miejscu chodnika. 

Przywrócenie Hamrowiźnie estetycznych walorów ma odbudować pozytywny wizerunek tego miejsca oraz zachować pamięć o jego historycznym charakterze.

 

Rejon „Hamrowizny" przybrać ma formę skweru. Nawierzchnia centralnego placu i dochodzących do niego ścieżek wykonana zostanie z materiałów szlachetnych (m.in. koski brukowej i mozaiki kamiennej). Planuje się również zasianie trawy oraz nasadzenie drzew i zieleni niskiej. Cały teren zostanie oświetlony lampami parkowymi, z wykorzystaniem technologii LED. Więcej na temat "metamorfozy" Hamrowizny przeczytać można TUTAJ.

 

Do tej pory wykonane zostały następujące prace:

  • rozbiórka istniejącego chodnika
  • wytyczenie nowych miejsc chodników
  • korytowanie pod chodniki
  • zabudowanie obrzeży

 

 

 

 

 

Przypominamy, że rewitalizacja terenu Hamrowizny odbywa się w ramach realizacji zadania Budżetu Obywatelskiego 2018. Projekt zakłada również odtworzenie pomnika Powstańców Śląskich w jego historycznej formie. Montaż pomnika nastąpi w ostatnim etapie prac. Wkrótce ogłoszony zostanie przetarg na jego wykonanie.

 

 

Czy wiesz że...?

Słowo „Hamrowizna" na stałe wryte jest w pamięć rdzennych mieszkańców Bierunia. Obszar ten wchodzący geograficznie i historycznie w obręb Bierunia Nowego to bezapelacyjnie jedno z najważniejszych miejsc tej części miasta. To właśnie tutaj, u zbiegu ulic Warszawskiej i Wawelskiej, swoją siedzibę miało kilka ważnych instytucji, m.in.: sąd z prawem sądzenia przestępstw kryminalnych oraz tzw. budynek Carla Hamera. Ten ostatni pełnił niegdyś istotną w owym czasie funkcję, będąc królewsko-pruskim Urzędem Celnym, w którym zakwaterowani byli jego pracownicy.

Na obszarze tym znajdowała się ogólnodostępna studnia, która zaopatrywała większość miasta w wodę pitną. Niektórzy mieszkańcy Bierunia wskazują też, iż na terenie „Hamrowizny" było zejście do tunelu-lochu. Nie wiadomo do końca czy to fakt czy legenda, choć żyjący jeszcze starsi mieszkańcy Bierunia przekonywująco wskazują miejsce zejścia do tych lochów. Według  jednych prowadził on do zabudowań szlacheckich w Kopciowicach, drudzy twierdzą, że do zabudowań dworskich przy rzece Wiśle - do nieistniejącego już tzw. Dworku Sękowskich, jeszcze inni, iż tunel przechodził pod rzeką Wisłą i prowadził aż do samego Zamku Piastowskiego w Oświęcimiu. Zejście do tunelu prawdopodobnie zostało zasypane w latach 60-tych ubiegłego wieku. W czasie remontu ulicy Wawelskiej wiele osób wierzyło, iż podczas prowadzenia prac związanych z korytowaniem drogi tunel się częściowo odsłoni. Tak się jednak nie stało, pozostanie on więc swego rodzaju ciekawostką, lokalnym mitem, wciąż wzbudzając nowe hipotezy co do jego istnienia i przebiegu. A kto wie, może kiedyś zostanie jednak odkryty?

Mitem nie jest za to na pewno pomnik Powstańców Śląskich, którego „nowoczesna“ wersja znajduje się tuż obok budynku Poczty Polskiej. Historyczny pomnik w latach międzywojennych XX wieku pełnił szczególną rolę dla mieszkańców Bierunia, co np. obrazują stare fotografie. Był symbolem walki powstańczej Ślązaków, grobem tych bohaterskich bierunian, którzy do tego zrywu przystąpili, a ich nazwiska zostały wyryte na jego płycie. Niestety pomnik był tak niewygodny dla okupantów, że został zniszczony przez hitlerowców podczas zawieruchy wojennej, a jego obecny kształt niewiele ma wspólnego z jego dużo bardziej reprezentatywną formą historyczną, zachowaną już jedynie na starych zdjęciach.

 

 

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

- Podpisano umowę na „metamorfozę” Hamrowizny

- "Hamrowizna" zyska nowe oblicze

 

 

Wizualizacja skweru

Podobne wiadomości:

do góry