• język migowy
  • BIP
Oficjalny portal miasta Bierunia

Urząd Miasta Bieruń

Panorama miasta Bieruń

Urząd Miasta Bierunia

Strona główna/Aktualności/Pomoc dla Ukrainy

Pomoc dla Ukrainy

Aktualności 1 Marca 2022

Aby jak najskuteczniej dotrzeć z pomocą do obywateli Ukrainy, Miasto Bieruń podjęło już szereg działań. Diagnozujemy potrzeby i koordynujemy działania, by sprawnie połączyć tych, którzy pomocy potrzebują z tymi, którzy są gotowi jej udzielić. 

Pomoc dla Ukrainy

Nasi przyjaciele z Ukrainy, w tym z miasta partnerskiego Ostroga, znaleźli się w dramatycznej sytuacji. W ich codzienne życie wdarła się wojna, strach i niepewność o  przyszłość i o bezpieczeństwo. Chcemy udzielić im pomocy. Jednak by dobrze przygotować pomoc i by była ona jak najbardziej efektywna, musimy najpierw poznać potrzeby. 

W Bieruniu został uruchomiony numer telefonu i adres mailowy, pod które mogą zgłaszać się zarówno Ukraińcy szukający pomocy, jak i osoby mające możliwość takiej pomocy udzielić. Od razu zgłosili się do nas mieszkańcy Bierunia pragnący zaofiarować m.in. przyjęcie do siebie rodzin ukraińskich lub pomoc w tłumaczeniu. Dziękujemy!

Potrzebujesz pomocy? Chcesz pomóc? Prosimy o kontakt
Тобі потрібна допомога? Ви хочете допомогти?! Будь ласка, зв'яжіться з нами
tel: 32 708 09 08
e-mail:

Apelujemy, by z ostrożnością podchodzić do pojawiających się w internecie ogłoszeń o zbiórkach na rzecz Ukrainy! Czekamy na dokładne informacje z miasta partnerskiego Ostroga o potrzebach jego mieszkańców, by przekazać Wam sprawdzone i rzetelne wiadomości o tym, jak można pomóc. 

Pomoc dla Ukrainy. Co zostało zrobione: 

  • Wystosowany został list do naszego miasta partnerskiego Ostroga, w którym zapytujemy Mera o potrzeby naszych ukraińskich przyjaciół, które - w miarę naszych możliwości - możemy zaspokoić. Czekamy na konkretne informacje, jakiej pomocy oczekują mieszkańcy Ostroga.
  • Zwróciliśmy się z prośbą do Mieszkańców Miasto Bieruń, którzy mają możliwość i chęć ewentualnego przyjęcia w swoich domach lub lokalach, którymi dysponują rodzin z Ostroga o zadeklarowanie takiej woli na adres mailowy: lub telefonicznie: (32) 708 09 08
  • Wysyłamy listy do wszystkich mieszkańców Miasto Bieruń narodowości ukraińskiej zameldowanych w Bieruniu (76 Ukraińców jest zameldowanych w naszym mieście) z informacją o tym, że mogą oni oraz ich rodziny liczyć na pomoc Miasta Bierunia oraz z apelem o zgłaszanie na adres mailowy: pomoc@um.bierun.pl konkretnych potrzeb.
  • Zwracamy się również z apelem do Ukraińców mieszkających w Miasto Bieruń i władających językiem polskim o zgłaszanie ewentualnej chęci pomocy przy tłumaczeniu. (Prośba ta dotyczy również Polaków mówiących po ukraińsku).

 

Jako wyraz solidarności z Ukrainą, na bieruńskim Rynku powiewają obok siebie flagi polska i ukraińska.

Flaga

 

 

24 lutego 2022 roku na Sesji Rady Miejskiej w Bieruniu jednogłośnie podjęte zostało następujące stanowisko:

 Miasto Bieruń i jego mieszkańcy od 2006 roku związani są partnerstwem i przyjaźnią z Miastem Ostróg na Ukrainie. W Akcie Partnerstwa wspólnie deklarowaliśmy:

" W historycznie ciężkich czasach wielu Ukraińców i Polaków, nie zważając na swą przynależność narodową, dla przetrwania, służyło sobie wzajemną pomocą (…) Zobowiązujemy się rozwijać partnerstwo i przyjaźń pomiędzy naszymi społecznościami, podtrzymywać ducha wolności i braterstwa, kierować się wartościami chrześcijańskimi".

Nawiązując do tych słów, w mrocznym dniu agresji Rosji na Ukrainę, Rada Miejska w Bieruniu wyraża pełną solidarność z Narodem ukraińskim.

Drodzy Przyjaciele, w tych dramatycznych dla Was chwilach deklarujemy gotowość pomocy i wsparcia. Jesteśmy myślami i modlitwą z Wami.

 

Podobne wiadomości:

do góry