Strona główna/Aktualności/Ku końcowi zmierzają prace na ulicy Pszennej

Ku końcowi zmierzają prace na ulicy Pszennej

Aktualności 17 Listopada 2020

Jeszcze w tym roku oddana do użytku mieszkańców będzie jedna z ważniejszych inwestycji drogowych ostatnich lat. Mowa tu o chodniku, który powstaje wzdłuż ulicy Pszennej w Ścierniach wraz z nowoczesnym oświetleniem w technologii LED i siecią kanalizacji deszczowej. Realizacja tego zadania możliwa jest dzięki środkom pozyskanym z Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Koszt to blisko 760 tysięcy złotych.

Zapraszamy do obejrzenia galerii nowych zdjęć z placu budowy

 

Zadanie pn.: Budowa chodnika z oświetleniem LED przy ulicy Pszennej zakładało:

  • budowę chodnika z oświetleniem LED,
  • budowę oraz przebudowę zjazdów i pobocza,
  • budowę sieci kanalizacji deszczowej i sieci mikrokanalizacji teletechnicznej,
  • przebudowę sieci teletechnicznej.

 

Warto podkreślić, że na całej długości budowanego wzdłuż ulicy Pszennej chodnika zainstalowane zostanie nowoczesne oświetlenie typu LED. Jakie korzyści z tego popłyną?

 

Oprawy sodowe oświetlenia zewnętrznego o mocy 150 i 250 wat zastąpione zostaną przez oprawy ledowe o mocy 20, 55 oraz 71 wat. Oznacza to ogromną oszczędność energii. Warto zaznaczyć, że każda oprawa w technologii LED wyposażona jest w sterownik lokalny, który łączy się z centralnym systemem sterowania i zarządzania oświetleniem. Dzięki temu, oświetleniem ulicznym można sterować w podziale 1/3, 2/3 lub 100% mocy. Jest to niezwykle funkcjonalne i ekonomicznie opłacalne rozwiązanie. Sterownik z wbudowanym przekaźnikiem umożliwia również fizyczne wyłączanie i włączanie opraw. Technologia ta docelowo doprowadzi do znacznego obniżenia kosztów utrzymania oświetlenia ulicznego, zwiększając jednocześnie jego niezawodność. Niewątpliwymi zaletami lamp ledowych są efektywność - zapewniają bowiem bardzo dobrą widoczność, a także trwałość - ich żywotność jest znacznie dłuższa niż w przypadku oświetlenia kablowego. Ponad to, oświetlenie uliczne typu LED jest bardzo ekologiczne - gwarantuje niską emisję spalin. Montaż kilkuset nowych opraw ledowych w mieście obniży koszty eksploatacji, a także doprowadzi do zmniejszenia zużycia energii elektrycznej, co przełoży się na znaczne ograniczenie emisji CO2.

 Zapraszamy do obejrzenia galerii nowych zdjęć z placu budowy

 

 

Dodajmy, że inwestycja ta realizowana jest przy udziale dofinansowania pochodzącego ze środków Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.  W ramach metropolitalnego Programu działań na rzecz ograniczenia niskiej emisji w roku 2020 Miasto Bieruń zdobyło ponad 2 miliony złotych wsparcia na realizacje następujących zadań:

 

 

 

 

 

Czytaj również:

Podobne wiadomości:

do góry