• język migowy
  • BIP
Oficjalny portal miasta Bierunia

Urząd Miasta Bieruń

Panorama miasta Bieruń

Urząd Miasta Bierunia

Strona główna/Aktualności/Postępy w robotach budowlanych w Ścierniach

Postępy w robotach budowlanych w Ścierniach

Aktualności 19 Października 2020

Dynamicznie posuwają się do przodu prace związane z budową chodnika wzdłuż ulicy Pszennej wraz z nowoczesnym oświetleniem ledowym. Inwestycja zakończona będzie jeszcze w grudniu tego roku. Jej koszt to blisko 760 tysięcy złotych.

Co obecnie jest realizowane?

  • kontynuowane są prace brukarskie (odcinkowo)
  • wykonywana jest podbudowa pod chodniki (odcinkowo)
  • układane są linie kablowe - zasilanie pod oświetlenie uliczne.

 

 

Podkreślmy, że zadanie pn.: Budowa chodnika z oświetleniem LED przy ulicy Pszennej zakłada:

  • budowę chodnika z oświetleniem LED,
  • budowę oraz przebudowę zjazdów i pobocza,
  • budowę sieci kanalizacji deszczowej i sieci mikrokanalizacji teletechnicznej,
  • przebudowę sieci teletechnicznej.

 

 

 

Warto podkreślić, że na całej długości budowanego wzdłuż ulicy Pszennej chodnika zainstalowane zostanie nowoczesne oświetlenie typu LED. Jakie korzyści z tego popłyną?

 

 

Oprawy sodowe oświetlenia zewnętrznego o mocy 150 i 250 wat zastąpione zostaną przez oprawy ledowe o mocy 20, 55 oraz 71 wat. Oznacza to ogromną oszczędność energii. Warto zaznaczyć, że każda oprawa w technologii LED wyposażona jest w sterownik lokalny, który łączy się z centralnym systemem sterowania i zarządzania oświetleniem. Dzięki temu, oświetleniem ulicznym można sterować w podziale 1/3, 2/3 lub 100% mocy. Jest to niezwykle funkcjonalne i ekonomicznie opłacalne rozwiązanie. Sterownik z wbudowanym przekaźnikiem umożliwia również fizyczne wyłączanie i włączanie opraw. Technologia ta docelowo doprowadzi do znacznego obniżenia kosztów utrzymania oświetlenia ulicznego, zwiększając jednocześnie jego niezawodność. Niewątpliwymi zaletami lamp ledowych są efektywność - zapewniają bowiem bardzo dobrą widoczność, a także trwałość - ich żywotność jest znacznie dłuższa niż w przypadku oświetlenia kablowego. Ponad to, oświetlenie uliczne typu LED jest bardzo ekologiczne - gwarantuje niską emisję spalin. Montaż kilkuset nowych opraw ledowych w mieście obniży koszty eksploatacji, a także doprowadzi do zmniejszenia zużycia energii elektrycznej, co przełoży się na znaczne ograniczenie emisji CO2.

 

Czytaj również:

 

 

Przypomnijmy, że inwestycja ta realizowana jest przy udziale dofinansowania pochodzącego ze środków Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.  W ramach metropolitalnego Programu działań na rzecz ograniczenia niskiej emisji w roku 2020 Miasto Bieruń zdobyło ponad 2 miliony złotych wsparcia na realizacje następujących zadań:

 

 

Podobne wiadomości:

do góry