• język migowy
  • BIP
Oficjalny portal miasta Bierunia

Urząd Miasta Bieruń

Panorama miasta Bieruń

Urząd Miasta Bierunia

Strona główna/Aktualności/Inwestycja na ulicach Wita i Skrajnej zrealizowana!

Inwestycja na ulicach Wita i Skrajnej zrealizowana!

Aktualności 6 Października 2020

Mamy to! Długo wyczekiwana inwestycja, polegająca na budowie chodnika wzdłuż ulicy Wita oraz oświetlenia ledowego na ulicach Wita i Skrajnej została zrealizowana. Jesteśmy po odbiorze technicznym robót.

 

 

Przypomnijmy, że w ramach zadania pn. "Budowa chodnika z oświetleniem LED przy ul. Wita i ul. Skrajnej" powstał chodnik na odcinku od mostu do skrzyżowania z ulicą Wita w kierunku Bojszów oraz od skrzyżowania w kierunku Bojszów do istniejącego zwężenia jezdni na długości posesji nr 18 i 18a.

Przebudowane zostało również skrzyżowanie ulicy Wita oraz zjazdy. Ponadto zainstalowane zostało oświetlenie ulicy Wita (od ulicy Łysinowej do końca zaprojektowanego chodnika w ciągu ulicy Wita w stronę ulicy Chemików oraz na odcinku w kierunku Bojszów), a także oświetlenie ulicy Skrajnej. Powstała również nowa infrastruktura techniczna: odwodnienie i kanalizacja teletechniczna.

 

Koszt inwestycji to 800 000 złotych.

 

 

Warto przypomnieć, że inwestycja ta realizowana jest przy udziale dofinansowania pochodzącego ze środków Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, w ramach  Programu działań na rzecz ograniczenia niskiej emisji w roku 2020. Jest to jedno z 6 zadań, na realizację których Miasto Bieruń pozyskało łącznie ponad 2 miliony złotych. Czytaj więcej - KLIKNIJ TUTAJ.

 

 

Warto podkreślić, że na całej realizowanej inwestycji - tj. ulicach Wita i Skrajnej zainstalowane zostało nowoczesne oświetlenie uliczne wykonane w technologii LED.

 

Oprawy sodowe oświetlenia zewnętrznego o mocy 150 i 250 wat zastąpione zostały przez oprawy ledowe o mocy 20, 55 oraz 71 wat. Oznacza to ogromną oszczędność energii. Warto zaznaczyć, że każda oprawa w technologii LED wyposażona jest w sterownik lokalny, który łączy się z centralnym systemem sterowania i zarządzania oświetleniem. Dzięki temu, oświetleniem ulicznym można sterować w podziale 1/3, 2/3 lub 100% mocy. Jest to niezwykle funkcjonalne i ekonomicznie opłacalne rozwiązanie. Sterownik z wbudowanym przekaźnikiem umożliwia również fizyczne wyłączanie i włączanie opraw. Technologia ta docelowo doprowadzi do znacznego obniżenia kosztów utrzymania oświetlenia ulicznego, zwiększając jednocześnie jego niezawodność. Niewątpliwymi zaletami lamp ledowych są efektywność - zapewniają bowiem bardzo dobrą widoczność, a także trwałość - ich żywotność jest znacznie dłuższa niż w przypadku oświetlenia kablowego. Ponad to, oświetlenie uliczne typu LED jest bardzo ekologiczne - gwarantuje niską emisję spalin. Montaż kilkuset nowych opraw ledowych w mieście obniży koszty eksploatacji, a także doprowadzi do zmniejszenia zużycia energii elektrycznej, co przełoży się na znaczne ograniczenie emisji CO2.

 

 

Czytaj również: 

 

Podobne wiadomości:

do góry