• język migowy
  • BIP
Oficjalny portal miasta Bierunia

Urząd Miasta Bieruń

Panorama miasta Bieruń

Urząd Miasta Bierunia

Strona główna/Aktualności/Budowa Homera Centrum na ostatniej prostej

Budowa Homera Centrum na ostatniej prostej

Aktualności 23 Września 2019

Zakończyły sie prace remontowe i budowlane w hali zwanej Homera Centrum. Stara, niszczejąca i szpecąca osiedle sala gimnastyczna, używana niegdyś przez funkcjonującą w Bieruniu wiele lat temu jednostkę wojskową zmieniona została w nowoczesny obiekt sportowy spełniający najwyższe standardy. Właśnie rusza ostatni etap prac - montaż ścianek wspinaczkowych! Trwa również wyposażanie pomieszczeń w sprzęt i meble.

 

 

 

Podkreślmy, że kompleksowa realizacja tej ambitnej inwestycji zakłada powstanie profesjonalnego centrum wspinaczkowego oraz centrum sztuk walki. Będzie to obiekt niepowtarzalny w skali regionu, który ma szansę przyciągnąć do Bierunia gości z całego województwa śląskiego.

 

 

Dwa tygodnie temu podpisano umowę na wykonanie kompleksu ścianek wspinaczkowych. Prace z tym związane zakończą się na początku przyszłego roku. Uroczyste otwarcie obiektu planowane jest na pierwszy kwartał 2020 roku.

Ostatnie zadanie obejmuje m.in.:

  • wykonanie ściany wspinaczkowej do wspinania z dolną i górną asekuracją linową
  • wykonanie ściany wspinaczkowej do bulderingu, w ramach której znajdować się będzie ściana MOON BOARD
  • budowę ścianki wspinaczkowej zabawowej
  • oświetlenie ledowe dla ścianek wspinaczkowych

 

 

 

 

Zadanie obejmuje montaż ścianek wspinaczkowych na kilku ścianach hali - na jednej ze ścian zostanie zabudowana ścianka wspinaczkowa dla osób początkujących oraz ścianka do wspinana bez asekuracji. Jedno z pomieszczeń nadbudowanych nad świetlicą środowiskową zostanie zaadoptowane na bulderownię, czyli miejsce treningów wspinaczy, służące do wspinania bez asekuracji. 

 

Budynek będzie pełnił również drugą funkcję - ma być miejscem dedykowanym sportom walki. Trwa wyposażanie hali w specjalne maty oraz sprzęt sportowy do rozgrzewki i ćwiczeń ogólnorozwojowych.

 

Świetlica Wsparcia Dziennego o Charakterze Opiekuńczym „Nadzieja”, która funkcjonowała w jednej z części starego budynku,  pozostanie na swoim miejscu. Pomieszczenia poddane zostały gruntownemu remontowi oraz modernizacji. Utworzona zostanie w nich nowoczesna sala komputerowa.

 

 

Koszt zadania związanego z montażem ścianek wspinaczkowych to 767 520 złotych. Gmina Bieruń pozyskała na nie dofinansowanie z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Warto podkreślić, że całość inwestycji realizowanej w budynku hali przy ulicy Homera opiewa na kwotę ponad 5 milionów złotych, z czego prawie 3,8 miliona złotych to dofinansowanie z Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.

 

 

 

 

Cały obiekt po zmroku będzie oświetlony efektywnymi energetycznie wewnętrznymi oprawami LED, w pełni sterowalnymi i zarządzanymi, co pozwoli oszczędzać energię elektryczną, zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych oraz obniżyć koszty utrzymania oświetlenia. Za dnia obiekt wykorzystywać będzie światło słoneczne w maksymalnym stopniu, poprzez odpowiednie usytuowanie świetlików okiennych.

 

 

Koncepca szeroko zakrojonego projektu zakłada również rewitalizację przestrzeni znajdującej się wokół obiektu i powstanie estetycznej oraz funkcjonalnej infrastruktury towarzyszącej. Osiedle zyska dzięki temu nowy blask!

 

 

Czytaj również:

oraz:

 

 

Podobne wiadomości:

do góry