Strona główna/Aktualności/Bieruński Teatr dla Dorosłych bije rekordy popularności!

Bieruński Teatr dla Dorosłych bije rekordy popularności!

Aktualności 6 Stycznia 2020

Teatr dla Dorosłych w Bieruniu przeżywa złoty okres swojej działalności. W roku 2019 pobił wszelkie rekordy swojej popularności. Był rozchwytywany przez ośrodki kultury w województwie śląskim i rozsławiał Bieruń wspaniałymi spektaklami! Mając na uwadze fakt, że Teatr dla Dorosłych składa się z aktorów nieprofesjonalnych, na co dzień czynnych zawodowo, można sobie wyobrazić jak bardzo zapracowani w minionym roku byli wszyscy jego członkowie.

 

Wystarczy spojrzeć na dwa ostatnie miesiące :

  • 11 listopada, w Święto Niepodległości obejrzeliśmy premierę ich najnowszego spektaklu „Wojna nasza ostatnia” Krzysztofa Kokota, która wystawiona została w RCKG „Remiza” w Bieruniu.
  •  14 listopada Teatr dla Dorosłych pojechał do Rudy Śląskiej, gdzie na deskach Miejskiego Centrum Kultury wystawił słynny „Skarb de Gaulle’a”, w reżyserii Joanny Lorenc do scenariusza Marcina Melona.
  • 23 listopada Teatr dla Dorosłych zagrał „Aferę Makbecioka” (reżyseria Joanna Lorenc, scenariusz Marcin Melon) w Siemianowickim Centrum Kultury - Park Tradycji.
  • 24 listopada, w Bibliotece w Bojszowach obejrzeć można było jedno z najnowszych przedstawień bieruńskiego Teatru dla Dorosłych - „Chop od mojij baby” (reżyseria Joanna Lorenc, scenariusz Marcin Melon).
  • 13 grudnia w Teatrze Korez w Katowicach obejrzeć można było spektakl „Gdowa” Mateusza Czyby w wykonaniu Teatru dla Dorosłych. Natomiast w ramach finału konkursu „Jodnoaktówka po śląsku” aktorzy Teatru dla Dorosłych przeczytali wówczas jedną z trzech nagrodzonych jednoaktówek.
  • Warto też podkreślić, że na Jarmarku Świątecznym w Bieruniu, który odbył się 15 grudnia, aktorzy Teatru dla Dorosłych zaskoczyli Mieszkańców swoim fantastycznym występem wokalnym.
  • W styczniu natomiast bieruński Teatr dla Dorosłych planuje wystąpić charytatywnie dla podopiecznych hospicjum "Świetlikowo" w Tychach.

 

 

 

Przypomnijmy, Teatr dla Dorosłych powstał w grudniu 2013 roku z pomysłu i inicjatywy Joanny Lorenc, która jest nie tylko założycielką, reżyserką, ale od pewnego czasu także aktorką w Teatrze. Swoją pierwszą premierę miał w czerwcu 2014 roku, przedstawiając dwie jednoaktówki po śląsku. Specyfiką Teatru jest krzewienie śląskości, godki oraz walorów regionu.

 

Co roku zespół wystawia premierowy spektakl, a z roku na rok jego sztuki cieszą się coraz większą popularnością wśród publiczności nie tylko w Bieruniu, ale i w innych miejscowościach na Śląsku. W swoim dorobku ma następujące przedstawienia: „Komisarz Hanusik” Marcina Melona, „Freedland” Macieja Sojki, „Banhoff” Krystiana Gałuszki, „Po ćmoku w Bieruniu” Marcina Melona. W artystycznym projekcie - „Cioplyta, czyli fto zachachmyncił utopca” zaangażowani byli przedstawiciele miasta: burmistrz, przewodniczący Rady Miejskiej oraz wikary bieruńskiej parafii - Michał Makowski. Z kolei „Afera Makbecioka” oraz „Skarb De Gaulle’a” okazały się sukcesami scenicznymi i medialnymi -  pokazane zostały w ośrodkach kultury w Zabrzu, Rudzie Śląskiej, Piekarach Śląskich, Katowicach i wielu innych. Z kolei nostalgiczna opowieść pt. „Gdowa” o śląskiej frelce i babie autorstwa Mateusza Czyby podbiła serca wielu kobiet. W Dzień kobiet 2019 roku premierę miał spektakl „Chop od mojij baby” Marcina Melona, a w Święto Niepodległości "Wojna moja ostatnia" Krzysztofa Kokota.

 

Skład zespołu „Teatru dla Dorosłych” ciągle się rozrasta, ale na stałe związani są z nim:
Joanna Lorenc, Monika Bulanda, Dagmara Kupczyk, Maria Urbańczyk, Celina Rosowska, Bożena Tomala, Mateusz Duraj, Sławomir Rosowski, Janusz Watoła, Bartłomiej Jarosz, Michał Kucz i Marian Synowiec.

 

 

Czekamy niecierpliwie na tegoroczne Święto Teatru, które przypada na 29 marca i na niespodziankę, jaką przygotowuje dla bieruńskiej publiczności Teatr dla Dorosłych. Już dziś zapraszamy do Domu Kultury GAMA...

A wcześniej, bo w Dzień Kobiet, w RCKG REMIZA obejrzeć będzie można kultowy  „Chop od mojij baby” w wersji rozbudowanej - poszerzonej o dodatkowe sceny.

Natomiast jeszcze wcześniej - 28 lutego, w Mysłowickim Centrum Kultury Brzezinka, Teatr dla Dorosłych wystawi swoją słynną "Aferę Makbecioka". Warto się wybrać na ten spektakl.

 

Zachęcamy do tego, by śledzić Fanpage Teatru dla Dorosłych i być na bieżąco z działalnością i nowościami artystycznymi Teatru. Już wkrótce szczegółowo poinformujemy Państwa o planowanych w najbliższych miesiącach spektaklach. 

Podobne wiadomości:

do góry