• język migowy
  • BIP
Oficjalny portal miasta Bierunia

Urząd Miasta Bieruń

Panorama miasta Bieruń

Urząd Miasta Bierunia

Strona główna/Aktualności/9. Bieruński Bieg Utopca dla WOŚP

9. Bieruński Bieg Utopca dla WOŚP

Aktualności 2 Lutego 2023

Około 780 zawodniczek i zawodników stanęło na starcie 9. Bieruńskiego Biegu Utopca. Warunki pogodowe były w tym roku bardzo dla biegaczy korzystne, co znalazło odzwierciedlenie w wynikach. Rekord trasy głównej (17 kilometrów) został pobity i wynosi obecnie 1 godzinę i 32 sekundy. 

Bieg Utopca 2023Start biegu głównego. Fot. Paweł Święs

 

Bieruński Bieg Utopca to już najbardziej rozpoznawalna bieruńska impreza sportowa i jeden z najpopularniejszych biegów w regionie. Nie należy on do łatwych. Trasa biegnie w terenie pagórkowatym, drogami leśnymi i polnymi. Nic dziwnego, że najważniejszym czynnikiem decydującym o stopniu trudności jest tu pogoda, która w tym roku sprzyjała biegaczom. 

 

Bieg Utopca co roku odbywa się w dniu Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Część wpisowego tradycyjnie przeznaczana jest na wsparcie WOŚP. Imprezie sportowej towarzyszą kwesty, loterie i licytacje na rzecz Orkiestry. W tym roku podczas biegu zebrano kwotę około 12,5 tysiąca złotych. Nie jest to jedyna impreza w Bieruniu związana z finałem WOŚP - łącznie bieruński sztab zebrał około 70 tysięcy złotych i nie jest to jescze kwota oostateczna (wciąż trwają licytacje). 

 

- W tym roku mieliśmy nadspodziewanie dobre warunki pogodowe - mówi Dariusz Czapiewski, bieruński radny, a zarazem jeden z organizatorów i pomysłodawców Biegu Utopca. - Całą trasę ładnie nam przymroziło, nie było błota. Jedyne trudności terenowe były na piątym kilometrze. To dość specyficzny teren, była jednostka wojskowa i dużo tam kałuż. Ale poza tym trasa była zmrożona, warunki bardzo dobre i spodziewaliśmy się, że rekord trasy może zostać pobity. Tak też się stało. Dokonał tego Piotr Pałka z Częstochowy z wynikiem 1 godzina i 32 sekundy. 

Trasa biegu startuje z bieruńskiego Rynku. Następnie biegacze kierują się w stronę Lędzin. Na Groniku wbiegają w las, dalej trasa biegnie leśnymi i polnymi drogami w pagórkowatym terenie. Kulminacyjnym punktem jest Klimont i kościółek św. Klemensa. Zawodnicy okrążają kościół i wracają do Bierunia polami i lasami. Na deser zostaje bieruńska Grobla, którą biegaczę docierają do mety - z powrotem na Rynek.

 

Bieg UtopcaBieg Utopca. Przed startem. Od lewej stoją: burmistrz Bierunia Krystian Grzesica, Dariusz Czapiewski,
dyrektor BOSiR Michał Żerdka. Fot. Paweł Święs.

 

Frekwencja biegu głównego i biegu na 5 km od lat utrzymuje się na wysokim poziomie. W tym roku na starcie stanęlo 780 zawodników. Ponadto w biegach dziecięcych wzięło udział 130 dzieci młodych biegaczy i biegaczek. - Jeśli chodzi o biegi dziecięce, to jest to frekwencyjny rekord - dodaje Dariusz Czapiewski. 

 

Bieg UtopcaBieg Utopca - biegi dziecięce. Fot. Paweł Święs

 

Wśród kilkuset zawodniczek i zawodników nie zabrakło też bieruńskich radnych. Edward Andrejczuk (biega w najstarszej kategorii M60) trasę 17 kilometrów pokonał już po raz trzeci i w tym roku może pochwalić się rekordem życiowym na tym dystansie: 1 godzina i 57 minut. - To dzięki temu, że warunki były świetne - mówi. - Wszystko zamarznięte, żadnego błota, więc biegło się znakomicie. Ale to też oczywiście zasługa treningów, bo z kolegą przygotowywaliśmy się do tego biegu od listopada. W samym styczniu przebiegliśmy 99 kilometrów. 

W Biegu Utopca regularnie bierze też udział inna bieruńska radna Natalia Grosman, która w tym roku zajęła 1. miejsce w kategorii K30 w biegu na 5 kilometrów z czasem 26 minut i 58 sekund. Z kolei w kategorii nordic walking jednym z uczestników był burmistrz Bierunia Krystian Grzesica.

Na starcie zameldowała się także prawie dwudziestoosobowa grupa zawodników z Moravskiego Berouna, miasta partnerskiego z Czech, na czele ze starostą Janem Hiczem i sekretarzem gminy Markiem Malínkiem. Czesi tradycyjnie już biorą udział w Biegu Utopca. Niektórzy z nich stanęli w tym roku na podium w swoich kategoriach. Jak zwykle goście z Moravskiego Berouna wsparli też hojnie zbiórkę na WOŚP.

 

9. Bieruński Bieg Utopca

9. Bieruński Bieg Utopca

 

Podobne wiadomości:

do góry