• język migowy
  • BIP
Oficjalny portal miasta Bierunia

Urząd Miasta Bieruń

Panorama miasta Bieruń

Urząd Miasta Bierunia

Mini-arboretum

Zakończono prace nad bieruńskim mini-arboretum. Zlokalizowane jest ono przy ul. Bijasowickiej. Znajdziemy w nim 5 hektarów zagospodarowanej zieleni otoczonych ścieżkami spacerowymi i rowerowymi. Arboretum to miejsce, gdzie przede wszystkim kolekcjonuje się określone gatunki roślin.

Jest to specyficzny rodzaj ogrodu botanicznego. Arboretum to żywe muzeum przyrody, charakteryzujące się uporządkowanym układem i mnogą różnorodnością, z wieloma unikatowymi okazami. Wszystkie elementy małej architektury i rodzaje nawierzchni w parku zostały dopasowane do specyfiki tego miejsca.

Mini-arboretum Mini-arboretum

Unikalna przyroda w zasięgu ręki

Projekt mini-arboretum obejmuje przede wszystkim stworzenie z gatunków nasadzeń roślinnych siedmiu ogrodów tematycznych. Pierwszą propozycją dla odwiedzających jest kolekcja drzew rodzimych, w której znajdziemy m.in. odmiany drzew liściastych i iglastych takich jak: buk, klon czy świerk. W sąsiednim alpinarium zbudowanym ze skał (serpenteniku) i ziemi, główny szkielet nasadzeń tworzy kosodrzewina. Występują tam rzadko spotykane odmiany sosny górskiej czy drobinkowatej. W kolejnym ogrodzie posadzono rośliny wrzosowate do których należą zarówno drobne krzewinki, jak i kilkumetrowych rozmiarów krzewy różaneczników. Stanowią malowniczy i ożywiający akcent przestrzeni parkowej. Bogactwo barw kwiatów oraz dekoracyjność zimozielonych liści sprawiają, że to cenne gatunki zdobiące przestrzenie zieleni cały rok. W sąsiedztwie zlokalizowano kolekcję roślin runa, w skład których wchodzą rośliny zielne, krzewinki oraz paprocie. W bieruńskim parku wszyscy odwiedzający zobaczą także ogród różany, ogród traw oraz ogród barw i zapachu, który zaprojektowano w centralnej części mini-arboretum. Dobrane gatunki tworzą ciekawy układ na kolistej rabacie w środku głównej alei. Trawy z kolei znajdują coraz szersze zastosowanie w kompozycjach roślinnych, a szum traw działa na człowieka łagodząco i kojąco, dlatego nie mogło ich tam zabraknąć.

Zakres inwestycji obejmował także stworzenie ścieżek pieszych, pieszo - rowerowych oraz oświetlenie w postaci solarnych lamp parkowych, które nie wymagają montażu instalacji elektrycznej ani zasilania zewnętrznego. Nie mogło zabraknąć także niezbędnych elementów małej architektury w postaci: ławek parkowych, koszy na śmieci oraz tablic informacyjnych.

Mini-arboretum  Mini-arboretum

Edukacja, odpoczynek, relaks

Najważniejszym przesłaniem mini-arboretum jest edukacja dzieci i młodzieży. Teren będzie spełniał funkcje zarówno edukacyjne, poznawcze, jak i rekreacyjne. Ma służyć mieszkańcom Bierunia, by mogli zrelaksować się w weekend, po pracy, a także młodzieży oraz dzieciom z bliższych i dalszych rejonów jako miejsce do edukacji przyrodniczej. Roślinność oraz stworzona infrastruktura pozwoli obcować ze światem roślin przez zmysły: słuchu, węchu, zapachu i wzroku.

Projekt parku został przygotowywany w grudniu 2013 roku. Był on konsultowany przez projektantów ze specjalistami architektury krajobrazu i dendrologii. Miasto Bieruń z końcem 2014 r. pozyskało środki z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013 na realizację projektu „Utworzenie mini-arboretum wraz z parkiem sensorycznym dla osób niepełnosprawnych w Bieruniu- -Bijasowicach”. Całkowita wartość projektu opiewa na kwotę 1 913 578,53 zł, z czego dofinansowanie wyniosło 1 626 541,75 zł. Projekt został zrealizowany przez firmę KRISBUD Sp. z o.o. z Trzebini, która wygrała przetarg na wykonawstwo.

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013

Już teraz serdecznie zapraszamy do odwiedzenia jednego z najpiękniejszych miejsc w powiecie bieruńsko-lędzińskim! Dla wszystkich zwiedzających będzie to uczta dla oka, ucha i z pewnością dla duszy!

do góry