• język migowy
  • BIP
Oficjalny portal miasta Bierunia

Urząd Miasta Bieruń

Panorama miasta Bieruń

Urząd Miasta Bierunia

Strona główna/Dla turysty/Zabytki i atrakcje/Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa/Kościół pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa

Kościół pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa

The Sacred Heart church

Kościół pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa, wybudowano w roku 1910 przez mieszkających na terenie Bierunia protestantów. Ówczesna świątynia posiadała 160 miejsc siedzących. Po długich staraniach, 21 czerwca 1922r., świątynia za cenę 200 tysięcy marek niemieckich została wykupiona przez katolików. Parafię w Bieruniu Nowym ustanowiono 29 lipca 1925r. W tym samym roku świątynię rozbudowano i poświęcono.

Parafia została wpisana w 2013 roku na listę zabytków województwa śląskiego.

Po wojnie, w 1948r. kościół został rozbudowany o drugą zakrystię oraz powiększono chór. Świątynia posiadała główny ołtarz w stylu barokowym, oraz ołtarze boczne poświęcone Matce Boskiej i św. Józefowi wykonane przez pracownię Sklorza z Bierunia Starego. Ze względu na reformy posoborowe oraz zwiększającą się ilość wiernych, zmieniono układ wnętrza kościoła. Usunięto: balaski, ambonę, ołtarze boczne oraz ołtarz główny.

Obecnie w centralnej części prezbiterium, znajduje się figura Najświętszego Serca Pana Jezusa, autorstwa krakowskiego artysty Józefa Rapały.

Figurę poświęcono już w 1958r. Na bocznych ścianach kościoła umieszczone są obrazy Drogi Krzyżowej wykonane przez Jana Nygę w 1949r., będące kopią „Drogi Krzyżowej" Fuggla. Na prawo od prezbiterium znajduje się ołtarz Matki Boskiej Częstochowskiej oraz zabytkowy obraz św. Józefa z Dzieciątkiem Jezus. Po lewej stronie zobaczyć można obrazy przedstawiające Jezusa Miłosiernego oraz Chrzest Jezusa.

do góry