• język migowy
  • BIP
Oficjalny portal miasta Bierunia

Urząd Miasta Bieruń

Panorama miasta Bieruń

Urząd Miasta Bierunia

Strona główna/Aktualności/Zmiany w Programie „Czyste powietrze”

Zmiany w Programie „Czyste powietrze”

Aktualności 6 Stycznia 2023

Dobra wiadomość dla osób, które planują wymienić stare źródło ciepła czy kompleksowo docieplić budynek mieszkalny. Od 3 stycznia weszły bowiem w życie nowe zasady w popularnym w naszej gminie Programie „Czyste powietrze”. Od tego roku można liczyć nie tylko na wyższe dofinansowanie, ale również zwaloryzowane koszty przeprowadzenia termomodernizacji, dostosowane do realiów związanych z rosnącymi cenami materiałów i wykonawstwa. Pojawiła się również możliwość złożenia kolejnego wniosku o dofinansowanie dla tych, którzy już wcześniej skorzystali z Programu.

Dla kogo?

Program „Czyste Powietrze” kierowany jest do właścicieli lub współwłaścicieli jednorodzinnych budynków mieszkalnych lub wydzielonych w budynkach jednorodzinnych lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą.

Ile?

Dotacja może wynosić do 66 000 zł dla podstawowego poziomu dofinansowania, do 99 000 zł dla podwyższonego poziomu dofinansowania oraz do 135 000 zł dla najwyższego poziomu dofinansowania. Dodatkowo dla wszystkich poziomów poza wskazanymi limitami dotacja do 1 200 zł na audyt energetyczny.

Co się zmieniło?

  • Próg dochodowy przy dofinansowaniu podstawowych wzrósł do 135 tysięcy  złotych przy maksymalnej  kwocie  dotacji  66 tysięcy złotych.
  •  Przy podwyższonym dofinansowaniu próg dochodowy wzrósł  z 1564 do 1894 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym i z 2189 do 2651 w gospodarstwie jednoosobowym. Maksymalna dotacja wzrosła  z 47 do 99 tysięcy  złotych.
  • Przy najwyższym wymiarze wsparcia próg dochodowy wzrósł  z 900 do 1090 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym oraz z 1260 do 1526 zł na osobę w gospodarstwie jednoosobowym, a wysokość maksymalnej dotacji wzrosła z 79 do 135 tysięcy złotych.
  • Wprowadzono również rozwiązanie uzyskania dotacji do kotła na biomasę, w przypadku gdy budynek jest podłączony do sieci gazowej.
  • Nadal  możliwe będzie  ubiegania się o 50 procent  dotacji w ramach prefinansowania inwestycji czyli przed startem remontu. Środki trafią do wykonawcy  robót, a pierwsza transza dotacji przelana zostanie na konto w 14 dni od podpisania umowy. Pozostała część w ciągu 30 dni od zakończenia remontu.

plansza

Te wszystkie zmiany w Programie, którego wiodącym celem jest likwidacja „kopciuchów” mają zachęcić właścicieli do  termomodernizacji domów jednorodzinnych, aby w ten sposób poprawić ich efektywność energetyczną, a tym samym zmniejszyć koszty ogrzewania.

 

Przypomnijmy iż, w Urzędzie Miejskim w Bieruniu działa Punkt Konsultacyjny Programu „Czyste Powietrze”. Pomoc i doradztwo w tym zakresie można również uzyskać u Ekodoradcy Gminy Bieruń  - Elżbiety Musialik -  pod nr telefonu (32) 70 80 964 oraz pod adresem mailowym: .

 

plansza

Podobne wiadomości:

do góry