• język migowy
  • BIP
Oficjalny portal miasta Bierunia

Urząd Miasta Bieruń

Panorama miasta Bieruń

Urząd Miasta Bierunia

Strona główna/Aktualności/Wiedza prowadzi do zmian! Zwiększamy intensywność ZIELONYCH KONTROLI!

Wiedza prowadzi do zmian! Zwiększamy intensywność ZIELONYCH KONTROLI!

Aktualności 10 Czerwca 2021

Z dużą intensywnością w ostatnich dniach prowadzone są ZIELONE KONTROLE w Bieruniu. Mowa tu o akcji kontrolno-edukacyjnej, która związana jest z m.in. z Programem ograniczenia emisji, promocją selektywnej zbiórki odpadów, prawidłowego korzystania z kompostownika czy domowej instalacji ścieków. O szczegółach akcji pisaliśmy już parokrotnie. Dziś przypominamy dlaczego ZIELONE KONTROLE są tak ważne i dlaczego nie należy się ich bać.

śmieci

 Kontrolujący poinstruują nas, jak prawidłowo segregować śmieci

Celem ZIELONYCH KONTROLI jest budowanie postaw pro-ekologicznych oraz świadomości mieszkańców co do obowiązków wynikających z przepisów o ochronie środowiska, m.in. Uchwały Antysmogowej Sejmiku Województwa Śląskiego.

Kontrolujący sprawdzą rok produkcji pieca, upewnią się czy mieszkańcy prawidłowo palą w piecu, odpowiedzą na pytania dotyczące konieczności wymiany pieca i udzielą informacji na temat dostępnych dofinansowań. Dotrą z wiedzą i poradami do każdego bieruńskiego domu. Warto podkreślić, że ZIELONE KONTROLE przeprowadzane są we współpracy Straży Miejskiej oraz Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego.

Intencją ZIELONYCH KONTROLI jest przede wszystkim edukacja

 

Intencją ZIELONYCH KONTROLI nie jest straszenie i karanie mieszkańców, a przede wszystkim edukacja. Jak podkreślają kontrolujący, ważne, by pomóc mieszkańcom w odnalezieniu się w gąszczu zawiłych przepisów prawnych i nie dopuścić do tego, by mieszkańcy w przyszłości ich nie przestrzegali.

Kontrolujący wyposażeni są w zielone naklejki, na których podana jest data graniczna, do której bezwzględnie wymienić trzeba stare nieekologiczne źródło ciepła. Naklejkę taką naklejają na piec w odwiedzanym domu, aby zminimalizować ryzyko, że mieszkańcy zapomną o terminie obowiązkowego pozbycia się starego pieca i nabycia nowego.

Naklejki trafią na piece mieszkańców, by przypominać im o ostatecznym terminie obowiązkowej wymieny starego pieca

 

 

Zbliża się termin wymiany najstarszych pieców wyprodukowanych przed wejściem w życie Uchwały nr V/36/1/2017 Sejmiku Województwa Śląskiego z dnia 7 kwietnia 2017 roku tzw."uchwały antysmogowej". Oznacza to, że część mieszkańców w roku 2021 bezwzględnie wymienić musi piec!

 

Wprowadzone Uchwałą Antysmogową terminy wymiany kotłów i pieców w województwie śląskim:

  • od 1 stycznia 2022 zakaz używania kotłów eksploatowanych ponad 10 lat od daty produkcji lub nieposiadających tabliczki znamionowej,
  • od 1 stycznia 2024 zakaz używania kotłów eksploatowanych od 5 do 10 lat od daty produkcji,
  • od 1 stycznia 2026 zakaz używania kotłów eksploatowanych do 5 lat od daty produkcji,
  • od 1 stycznia 2028 zakaz uzywania kotłów spełniających wymogi emisyjne klas 3. i 4. normy PN-EN 303-5:2012.

 

Mieszkańcy podczas ZIELONYCH KONTROLI mogą zadawać pytania m.in. dotyczące Programu CZYSTE POWIETRZE

 

ZIELONE KONTROLE to nie tylko sprawdzanie czym i w czym jest zimą palone w bieruńskich domach, ale również upewnienie się czy mieszkańcy prawidłowo segregują śmieci, czy do kosza na odpady zmieszane nie trafiają np. butelki czy opakowania, które nie powinny się tam znaleźć. Kontrolujący sprawdzą na pewno czy na terenie posesji nie są składowane odpady niebezpieczne (np. oleje samochodowe, akumulatory, farby czy lakiery). Obowiązkowym punktem kontroli są też zbiorniki asenizacyjne, czyli tzw. szambo - czy jest szczelne, czy spełnia normy techniczne i czy nie dochodzi do wycieków. 

Wierzymy w to, że jeśli do wszystkich bieruńskich domów dotrzemy z edukacją i pomocą, jakość powietrza i stan środowiska naturalnego w Bieruniu bardzo się poprawią. Mieszkańcy mają do dyspozycji cały szereg dofinansowań, które bardzo ich wspomogą w zakupie nowego źrodła ciepła, ale również - według potrzeby - w dokonaniu termomodernizacji budynku mieszkalnego, w instalacji fotowoltaiki, czy w zabudowaniu pomy ciepła. Wystarczy zapytać, poprosić o poradę lub inną formę pomocy. PAMIĘTAJMY! ZIELONE KONTROLE są jednocześnie okazją do rozmowy o obowiązujących przepisach i sposobach dostosowania do nich naszego domostwa. Przeprowadzane są z myślą o mieszkańcach i ich potrzebach!

 

Nieodłącznym elementem ZIELONYCH KONTROLI jest słodki poczęstunek ufundowany przez Miasto Bieruń

 

 

Czytaj więcej i dowiedz się więcej:

Podobne wiadomości:

do góry