• język migowy
  • BIP
Oficjalny portal miasta Bierunia

Urząd Miasta Bieruń

Panorama miasta Bieruń

Urząd Miasta Bierunia

Strona główna/Aktualności/Walczymy z komarami!

Walczymy z komarami!

Aktualności 10 Czerwca 2021

Urząd Miejski w Bieruniu informuje, że z początkiem czerwca br. przystąpił do akcji zwalczania muchówek krwiopijnych na terenie naszego miasta. Działania rozpoczęto od monitoringu występowania komarów wraz ze zwalczaniem larw środkiem biologicznym zmniejszającym napięcie powierzchniowe w wodach stojących, co w konsekwencji powoduje śmierć larw przez utonięcie. Zabieg ten prowadzony jest w 10 rejonach następujących ulic naszego miasta: Mielęckiego, Wiślanej, Jagiełły, Budzyńskiej, Wawelskiej, Bijasowickiej, Chemików, Łysinowej, Turyńskiej i Zarzyna. Kolejnym działaniem będzie oprysk przeciwko komarom dorosłym, który przewiduje się rozpocząć jeszcze w czerwcu br.

 

odkomarzanie

Biorąc pod uwagę, że pierwsze etapy życia komarów odbywają się w wodzie, główne wysiłki związane ze zwalczaniem komarów powinny być skierowane na zmniejszenie źródeł wody by maksymalnie ograniczyć możliwość składania jaj i rozwój larw komarów. W okresie wzmożonej aktywności komarów każdy z nas może podejmować indywidualne zabiegi ograniczające ich populację: Usuń lub przykryj wszystko, co może zbierać wodę.

  • Upewnij się, że pokrywy pojemników są w dobrym stanie.
  • Uważaj na pozostawione w ogrodzie przedmioty, jak wiadra, taczki i pojemniki do recyklingu.
  • Usuń, zakryj lub wywierć otwory w używanych oponach tak aby woda całkowicie spłynęła pamiętając również o huśtawkach z opony.
  • Usuń wodę z plandek używanych do pokrycia przedmiotów.
  • Wyczyść zatkane rynny.
  • Właściciele oczek wodnych powinni pamiętać o regularnej wymianie wody; do oczek można wprowadzić komarożerne gatunki ryb.

Skuteczność walki z komarami wymaga stosowania wielu różnorodnych metod jednocześnie. Na terenach m.in. osiedli mieszkaniowych czy posesji prywatnych, ogrodów działkowych czy zakładów pracy - ich właściciele lub zarządcy mogą rozważyć decyzje o przeprowadzaniu sukcesywnych oprysków we własnym zakresie. Należy jednak pamiętać o wykonywaniu oprysków w porze nocnej. Wykonanie zabiegów chemicznych można zlecić specjalistycznej firmie, bądź wykonać je na niewielkich powierzchniach zieleni we własnym zakresie za pomocą preparatów kontaktowych dostępnych np. w sklepach ogrodniczych.

Tylko wspólne wysiłki gminy i mieszkańców mogą dać wymierne efekty w walce z komarami.

Podobne wiadomości:

do góry