• język migowy
  • BIP
Oficjalny portal miasta Bierunia

Urząd Miasta Bieruń

Panorama miasta Bieruń

Urząd Miasta Bierunia

Strona główna/Aktualności/Teatr dla Dorosłych w Bieruniu zaprasza...

Teatr dla Dorosłych w Bieruniu zaprasza...

Aktualności 19 Lutego 2020

Przed nami kilka ciekawych wydarzeń kulturalnych w Bieruniu, na które warto się wybrać. Marzec w naszym mieście to przede wszystkim znakomite spektakle teatralne. Wszak Bieruń przaje miłośnikom teatru!

8 marca, z okazji Dnia Kobiet, bieruński Teatr dla Drosłych wystawi w Regionalnym Centrum Kulturalno - Gospodarczym REMIZA spektakl pt.: "Chop od mojij baby". Zostało już niewiele biletów, dlatego zachęcamy do szybkiego nabywania - cena to 15 zł.

 

"Chop od mojij baby" to rewelacyjna farsa o babie, co miała rożne potrzeby. Brawurowo zagrana, pełna gagów i niedomówień. We wspaniałej ślonskiej godce z nowym, zaskakującym zakończeniem.

 

 

 

29 marca obchodzić będziemy natomiast Święto Teatru. Na tą okazję Teatr dla Dorosłych w Bieruniu również przygotowuje niespodziankę dla miłośników kultury. Pamiętacie sztukę "Wojna nasza ostatnia", kórej premiera nastąpiła w Święto Niepodległości w Regionalnym Centrum Kulturalno-Gospodarczym REMIZA? 

Tym razem spektakl ten wystawiony zostanie w Domu Kultury GAMA, ale - i tu niespodzianka - w wersji poszerzonej o dodatkowe sceny. Warto się wybrać i uczcić tym sposobem Międzynarodowy Dzień Teatru. Będzie to bowiem uczta nie tylko dla koneserów teatru, ale również dla sympatyków historii Górnego Śląska i osób związanych z kulturą naszej małej ojczyzny.

 

 

 

Kilka zdań o bieruńskim Teatrze dla Dorosłych...

Przypomnijmy, Teatr dla Dorosłych powstał w grudniu 2013 roku z pomysłu i inicjatywy Joanny Lorenc, która jest nie tylko założycielką, reżyserką, ale od pewnego czasu także aktorką w Teatrze. Swoją pierwszą premierę miał w czerwcu 2014 roku, przedstawiając dwie jednoaktówki po śląsku. Specyfiką Teatru jest krzewienie śląskości, godki oraz walorów regionu.

 

Co roku zespół wystawia premierowy spektakl, a z roku na rok jego sztuki cieszą się coraz większą popularnością wśród publiczności nie tylko w Bieruniu, ale i w innych miejscowościach na Śląsku. W swoim dorobku ma następujące przedstawienia: „Komisarz Hanusik” Marcina Melona, „Freedland” Macieja Sojki, „Banhoff” Krystiana Gałuszki, „Po ćmoku w Bieruniu” Marcina Melona. W artystycznym projekcie - „Cioplyta, czyli fto zachachmyncił utopca” zaangażowani byli przedstawiciele miasta: burmistrz, przewodniczący Rady Miejskiej oraz wikary bieruńskiej parafii - Michał Makowski. Z kolei „Afera Makbecioka” oraz „Skarb De Gaulle’a” okazały się sukcesami scenicznymi i medialnymi -  pokazane zostały w ośrodkach kultury w Zabrzu, Rudzie Śląskiej, Piekarach Śląskich, Katowicach i wielu innych. Z kolei nostalgiczna opowieść pt. „Gdowa” o śląskiej frelce i babie autorstwa Mateusza Czyby podbiła serca wielu kobiet. W Dzień kobiet 2019 roku premierę miał spektakl „Chop od mojij baby” Marcina Melona, a w Święto Niepodległości "Wojna moja ostatnia" Krzysztofa Kokota.

 

Skład zespołu „Teatru dla Dorosłych” ciągle się rozrasta, ale na stałe związani są z nim: Joanna Lorenc, Monika Bulanda, Dagmara Kupczyk, Maria Urbańczyk, Celina Rosowska, Bożena Tomala, Mateusz Duraj, Sławomir Rosowski, Janusz Watoła, Bartłomiej Jarosz, Michał Kucz i Marian Synowiec.

 

Zachęcamy do śledzenia  Fanpage Teatru dla Dorosłych. Warto podkreślić, że bieruńska grupa teatralna wystawia spektakle w całym województwie śląskim. Można ją zobaczyć na deskach rozmaitych Domów Kultury...

 

Zdjęcie z premiery sztuki "Wojna nasza ostatnia" - 11 listopada 2019, RCKG REMIZA

Podobne wiadomości:

do góry