• język migowy
  • BIP
Oficjalny portal miasta Bierunia

Urząd Miasta Bieruń

Panorama miasta Bieruń

Urząd Miasta Bierunia

Strona główna/Aktualności/Ruchoma stajenka już stoi!

Ruchoma stajenka już stoi!

Aktualności 23 Grudnia 2022

Można już podziwiać bieruńską ruchomą stajenkę, która znajduje się w kościele pw. św. Bartłomieja w Bieruniu Starym. Aby w pełni docenić jej piękno, trzeba ją zobaczyć na własne oczy. Gorąco do tego zachęcamy! Podkreślamy również, że stajenka ta, jako jedyna w Polsce, co roku czynna jest do 14 lutego, kiedy to obchodzony jest odpust ku czci Św. Walentego, patrona naszego miasta. Jej oficjalne uruchomienie (wprawienie w ruch) nastąpi - tradycyjnie w Wigilię Świąt Bożego Narodzenia.

stajenka

Bieruńska stajenka, która potocznie nazywana jest „betlyjką” od lat 60. znajduje się w kościele parafialnym pw. św. Bartłomieja Apostoła w Bieruniu Starym i jest jedyną ruchomą stajenką w regionie. W tym roku postawiona została już po raz 67. Powstała w 1955 roku, a jej inicjatorem był ówczesny proboszcz starobieruńskiej parafii ks. Jan Trocha, który zainspirował parafian do stworzenia tego pięknego dzieła. Stajenkę, przez kolejne lata budowało kilka pokoleń mieszkańców Bierunia, którzy z wielkim oddaniem poświęcali się tej sprawie.

 

 

Drewniana konstrukcja szopki zajmuje powierzchnię 40 metrów kwadratowych. Jest wykończona różnymi materiałami, a nad nią rozpościera się 6,5-metrowa panorama Jerozolimy namalowana przez Eugeniusza Nygę.

 

 

Stajenka i poszczególne jej elementy zasilane są prądem od 9 do 380 volt. Do jej działania wykorzystane zostały mechanizmy pionowe i poziome, dzięki którym przymocowane do nich figury zmierzają w stronę żłobka. 

 

stajenka

 

Z roku na rok popularność bieruńskiej stajenki stawała się coraz większa. Aktualnie odwiedzają ją mieszkańcy nie tylko Bierunia i okolic, ale również turyści z całej Polski, a nawet Europy i Ameryki, o czym świadczą wpisy znajdujące się w kronice stajenki. Jest ona przedmiotem zainteresowania rozmaitych mediów, w tym telewizji.

Obecnie ruchomą szopkę tworzy drewniana konstrukcja o powierzchni 40 m2, która została wykończona różnymi materiałami. Umieszczono nad nią 6,5-metrową panoramę, która daje niesamowity Bożonarodzeniowy nastrój. Podsyca go ponad sto ruchomych i kilkadzisiąt stałych figurek przedstawiających zarówno postacie, które według tradycji muszą znaleźć się w szopce, jak i współczesne ważne dla naszego regionu, a nawet kraju. Nie zabrakło również figurek zwierząt, a także wykonanych z ogromną dbałością o szczegóły budynków: domów, kościoła, zamku, czy szybu kopalnianego. Atmosferę dopełniają kolędy śpiewane przez zastępy anielskie oraz odgrywane przez trębacza.

 

stajenka

 

Wielkim wydarzeniem w historii ruchomej stajenki było umieszczenie w niej figury Ojca Świętego Jana Pawła II oraz ks. Jerzego Popiełuszki. Nie mogło zabraknąć również Kardynała Stanisława Nagy'ego rodem z Bierunia oraz siostry zakonnej z miejscowego zakonu. Dopełnieniem tej tematyki jest miniatura drewnianego kościoła - obecnie Sanktuarium Św. Walentego w Bieruniu, usytuowana w górnej części ekspozycji. Co roku twórcy „Betlyjki" robią nam niespodziankę i dokładają nową postać. Zwykle trzymają to w tajemnicy aż do Świąt Bożego Narodzenia. Na przykład w grudniu 2019 roku w "Betlyjce" pojawiła się figurka zmarłego w lutym 2019 r. Jana Wieczorka, najważniejszego szopkarza bieruńskiego. Zgadnijcie, jaka nowa figurka pojawiła się w roku 2022!

 

Wielkim uznaniem dla dorobku bieruńskich budowniczych było przyznanie im w 2015 roku przez księdza arcybiskupa Wiktora Skworca medalu „Pro Christi Ragno”. Wyróżnienie to, ustanowione dla upamiętnienia roku obchodów 90. rocznicy powstania diecezji katowickiej, zostało przyznane szopkarzom za zasługi w dziele budowania Królestwa Bożego w archidiecezji katowickiej.

 

 

 

 

 

 

 

Podobne wiadomości:

do góry