• język migowy
  • BIP
Oficjalny portal miasta Bierunia

flaga

Strona główna/Aktualności/Przed nami trzeci, ostatni etap weryfikacji Zielonych Projektów. Wyniki po majówce!

Przed nami trzeci, ostatni etap weryfikacji Zielonych Projektów. Wyniki po majówce!

Aktualności 30 Kwietnia 2025

Za nami dwa etapy weryfikacji projektów złożonych w ramach Zielonego Budżetu Miasta Bierunia - weryfikacja formalna i weryfikacja merytoryczna. Do ostatniego, trzeciego etapu weryfikacji zakwalifikowanych zostało 14 projektów. Zespół Oceniający spotka się po weekendzie majowym, by dokonać ostatecznego wyboru i wskazać projekty, które przeznaczone zostaną do realizacji w roku 2026. Jak podkreślają urzędnicy weryfikujący projekty, wybór będzie bardzo trudny bo projekty są bardzo ciekawe, inspirujące i wartościowe. Przypomnijmy, na realizację tych zadań mamy 150 000 złotych.

WYKAZ PROJEKTÓW - KLIKNIJ TUTAJ

 

ZBMB

Przypomnijmy, do Zielonego Budżetu Miasta Bierunia 2026 wpłynęła rekordowa ilość wniosków - aż 28. Dziękujemy za Waszą aktywność i masę pomysłów. Bardzo cieszymy się, że polubiliście naszą zieloną inicjatywę i tak ochoczo w niej uczestniczycie. Przypomnijmy, że to już piąta edycja Zielonego Budżetu. Jak dotąd najbogatsza w zielone pomysły Mieszkańców.

Wszystkie wnioski przeszły pozytywnie weryfikację formalną, natomiast na etapie weryfikacji merytorycznych połowa z nich - czyli 14 - została odrzucona. Główny powodem odrzucenia propozycji projektów była ich kolizja z aktualnymi planami Miasta związanymi z daną lokalizacją. Takie sytuacje miały miejsce w przypadku Miasteczka Ruchu Drogowego oraz ścieżki rowerowej wzdłuż ulicy Warszawskiej. WYKAZ PROJEKTÓW - KLIKNIJCIE TUTAJ.

Przy Miasteczku Rowerowym (na osiedlu Granitowa) w tym roku nasadzone zostaną drzewa wzdłuż ulicy Warszawskiej - co stanowić będzie w pewnym sensie zielony ekran. Są na ten cel zabezpieczone środki w budżecie miejskim na 2025 rok.

Dodatkowo, w okolicy stołu ping-pongowego, w tym roku zrealizowany zostanie tzw. Park Kieszonkowy w ramach projektu „BIERUŃSKO GRUBA - MOJE MIEJSCE NA ZIEMI: Z przeszłości do przyszłości - transformacja górniczej społeczności”, sfinansowanego ze środków Unii Europejskiej.

Natomiast jednocześnie trwa opracowywanie koncepcji zagospodarowania terenu w okolicy wejścia do tunelu. Koncepcja ta zostanie poddana pod konsultacje z Mieszkańcami i w przyszłym roku zrealizowana.

W związku z tymi planami, odrzucone zostały  propozycje projektów zakładające realizację nasadzeń w pobliżu Miasteczka Ruchu Drogowego.

Jeśli chodzi o ścieżkę rowerową wzdłuż ulicy Warszawskiej, to warto podkreślić, że w budżecie Miasta Bierunia na 2025 rok zabezpieczone są środki na opracowanie dokumentacji projektowej na przebudowę i rozbudowę tejże ścieżki. W planach na kolejne lata będzie zmodernizowanie całej drogi rowerowej na trasie Bieruń Nowy-Bieruń Stary według standardów metropolitalnych, czyli - 3,5 metra szerokości i nawierzchnia biutemiczna. Do czasu opracowania dokumentacji projektowej dla tego zadania, nie ma sensu realizować nasadzeń przy ścieżce rowerowej.

Na to nakłada się jeszcze kwestia budowy drogi ekspresowej S1, która w kilku miejscach mocna zaingeruje w ścieżkę rowerową i zmieni nieco jej przebieg.

 

ZBMB

Co dalej?

Po weekendzie majowym Zespół Oceniający zbierze się, by ocenić 14 projektów i wybrać te, które przeznaczone zostaną do realizacji w kolejnym roku budżetowym.

W skład Zespołu Oceniającego wchodzą:

Przewodniczący ZespołuBurmistrz Sebastian Macioł

Pracownicy Urzedu Miejskiego:

  • Magdalena Kutynia - Wydział Promocji i Spraw Społecznych
  • Anna Kulas - Wydział Gospodarki Komunalnej
  • Grzegorz Plewniok - Wydział Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami

Radne:

  • Aleksandra Wagstyl
  • Jolanta Niesyto

Przedstawiciel organizacji pozarządowych

  • Krzysztof Karaś

 

Zespół Oceniający będzie musiał, w oparciu o posiadane kompetencje i wiedzę członków, wybrać do realizacji na przyszły rok te projekty, które w najwyższym stopniu wpisują się w założenia Zielonego Budżetu Miasta Bierunia i charakteryzują się największym wpływem na poprawę środowiska naturalnego na terenie miasta oraz estetyki miasta.

Przypominamy, że do wydania mamy 150 000 złotych. Wybranych zostanie tyle projektów, ile łącznie zmieści się w tej kwocie.

Łączna wartość 14 projektow, które poddane będa pod ocenę to 230 012 złotych.

 

Zespół Oceniający dokonując wyboru projektów zgłoszonych do Zielonego Budżetu Miasta Bierunia kieruje się przede wszystkim następującymi przesłankami:

  • harmonijne wpasowanie się projektu w istniejącą przestrzeń
  • funkcjonalność projektu
  • pomysłowość projektu
  • wpływ projektu na ekologię

 

Zadaniem Zespołu Oceniającego jest, w oparciu o posiadane kompetencje i wiedzę, wskazanie do realizacji tych projektów mieszkańców zgłoszonych do Zielonego Budżetu Miasta Bierunia, które w najwyższym stopniu wpisująsię w założenia Zielonego Budżetu Miasta Bierunia i charakteryzują się największym wpływem na poprawęśrodowiska naturalnego na terenie miasta oraz estetyki miasta.

 

 

Czytaj więcej:

 

 

 

Zielony Budżet - projekty zrealizowane w ramach poprzednich edycji

 

Kategoria: powiązane pliki [1]
Format Nazwa pliku Rozmiar Pobierz
pdf B.0050.28.2025 727.9KB Plik: B.0050.28.2025

Podobne wiadomości:

do góry