• język migowy
  • BIP
Oficjalny portal miasta Bierunia

Urząd Miasta Bieruń

Panorama miasta Bieruń

Urząd Miasta Bierunia

Strona główna/Aktualności/Przed nami pierwsza edycja Zielonego Budżetu Miasta Bierunia!

Przed nami pierwsza edycja Zielonego Budżetu Miasta Bierunia!

Aktualności 24 Kwietnia 2021

Już w maju wystartuje Zielony Budżet Miasta Bierunia - inicjatywa, która w naszym mieście zrealizowana zostanie po raz pierwszy w historii. Jej celem jest stworzenie atrakcyjnych dla mieszkańców terenów zielonych oraz włączenie mieszkańców w proces decyzyjny związany ze świadomym i przemyślanym zazielenianiem miasta.

Zielony Budżet

Na czym polegać będzie ta inicjatywa?

Już wkrótce mieszkańcy Bierunia składać będą mogli propozycje projektów do Zielonego Budżetu Miasta Bierunia. Zrobić to będzie można na formularzu papierowym lub w wersji online. W najbliższych dniach uruchomiona zostanie specjalna platforma do przeprowadzania Zielonego Budżetu Miasta Bierunia (o szczegółach poinformujemy na naszej stronie internetowej www.bierun.pl oraz na facebookowym FanPage’u Miasto Bieruń).

Proponowane do Zielonego Budżetu zadania realizować można w następujących obszarach tematycznych:

  • nasadzenia roślinności
  • renowacja istniejących terenów zieleni
  • łąki kwietne

W ramach Zielonego Budżetu Miasta Bierunia nie będą mogły być realizowane nasadzenia, które są jednoroczne lub generują znaczne koszty późniejszej pielęgnacji.

 

Zielony Budżet jest formą konsultacji społecznych mającą na celu zdiagnozowanie potrzeb mieszkańców w zakresie szeroko pojętej ekologii, ochrony środowiska i estetyki najbliższego otoczenia, a następnie realizację zadań publicznych.

 

Ile środków do podziału?

Ogólna pula środków przeznaczonych na Zielony Budżet Miasta Bierunia 2022 to 100 000 zł. W ramach inicjatywy tej realizować będzie można zarówno projekty małe, jak posadzenie drzewka w wybranym przez siebie miejscu czy nasadzenie cebul, jak i znacznie większe. Maksymalna wartość jednego projektu to 30 000 zł. Poza nasadzeniami, w ramach Zielonego Budżetu wnioskować będzie można również o elementy małej architektury, jak ławka, czy kosz na śmieci.

 

ZieleńMieszkańcy Bierunia składać będą propozycje zielonych projektów!

 

 

Jak wyłonione zostaną projekty, które będą realizowane?

Po zakończeniu etapu składania wniosków, który potrwa 4 tygodnie, odbędzie się 3-etapowy proces weryfikacji. Po dokonaniu oceny formalno-prawnej i merytorycznej, powołany zostanie ZESPOŁ OCENIAJĄCY, w skład którego wejdą przedstawiciele Urzędu Miejskiego, Rady Miejskiej oraz organizacji pozarządowych (w przypadku tego ostatniego odbędzie się otwarty nabór). Zespół, w oparciu o posiadane kompetencje i wiedzę, wybierze do realizacji te projekty zgłoszone do Zielonego Budżetu Miasta Bierunia, które charakteryzują się największym wpływem na poprawę środowiska naturalnego na terenie miasta oraz estetyki miasta.

 

Kiedy zobaczymy efekty?

Wybrane przez ZESPÓŁ OCENIAJĄCY projekty zostaną wpisane do Budżetu Miasta na 2022 rok. Zatem w przyszłym roku nastąpi ich realizacja, która oczywiście przebiegać będzie w porozumieniu z autorami zwycięskich zielonych projektów.

Zachęcamy wszystkich mieszkańców do udziału w naszej pilotażowej edycji Zielonego Budżetu Miasta Bierunia. Warto już teraz zastanowić się nad swoim pomysłem. Wasze inicjatywy są dla nas bardzo cenne! Razem zazielenimy Bieruń.

O szczegółach poinformujemy już wkrótce!

 

ZieleńMieszkańcu, możesz zdecydować, gdzie pojawią się drzewa, krzewy, kwiaty lub łąki kwietne!

 

 

Zielony Budżet Miasta Bierunia to kolejne przedsięwzięcie realizowane w ramach koncepcji ECO BIERUŃ. Wspólnie z naszymi Mieszkańcami, chcemy uczynić nasze miasto czystym, zielonym i przyjaznym naturze. Ważną rolę w tym procesie odgrywa budowanie świadomości ekologicznej i promowanie korzystnych dla środowiska postaw obywatelskich. Zachęcamy wszystkich do wspólnego podjęcia tego wyzwania. #RazemMożemyWięcej.

 

eco Bieruń

 

 

Podobne wiadomości:

do góry