• język migowy
 • BIP
Oficjalny portal miasta Bierunia

Urząd Miasta Bieruń

Panorama miasta Bieruń

Urząd Miasta Bierunia

Strona główna/Aktualności/Pomoc dla Ukrainy - INFORMACJE

Pomoc dla Ukrainy - INFORMACJE

Aktualności 3 Marca 2022

Drodzy Mieszkańcy! Mamy sporo informacji do przekazania osobom udzielającym lub pragnącym udzielić pomocy Ukraińcom, jak również samym Ukraińcom przebywającym w Bieruniu. Zachęcamy do lektury poniższego tekstu.

Ważna informacja dla osób zgłaszających gotowość przyjęcia uchodźców do swoich mieszkań:

Prosimy osoby, które chcą przyjąć w swoich domach uchodźców z Ukrainy, o rozwagę przy deklarowaniu tego rodzaju pomocy.
 • Przyjmowanie uchodźców odbywa się NA KOSZT PRZYJMUJĄCEGO, który zabezpiecza nocleg, media oraz wyżywienie. Prosimy zatem o ROZWAŻNE podejmowanie decyzji według własnych możliwości finansowych.
 • Jak poinformowało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, rząd przygotowuje zmiany w prawie, które mają ułatwić Ukraińcom osiedlenie się i podjęcie pracy w Polsce.
 • Jednak obecnie trwa pierwsza fala pomocy i osoba przyjmująca uchodźców musi być gotowa na pokrycie kosztów ich tymczasowego pobytu.

Jak zgłosić chęć przyjęcia uchodźców z Ukrainy?

 • Na numer telefonu: 32 708 09 08
 • lub adres mailowy pomoc@um.bierun.pl przekazujemy dane:
- imię i nazwisko osoby do kontaktu,
- telefon,
- adres lokalu,
- ilość deklarowanych osób do przyjęcia/ilość pomieszczeń,
- deklarowany czas, na jaki jesteśmy gotowi przyjąć uchodźców - rodzaj budynku (dom wolnostojący, mieszkanie w bloku).
 
Relokacja uchodźców będzie koordynowana przez Śląski Urząd Wojewódzki.
 
 
Pomoc

Przypominamy, że wszystkie sprawy związane z udzielaniem pomocy lub otrzymywaniem pomocy załatwiane muszą być przez nasz oficjalny kanał "pomocowy" - tel.: (32) 708 09 08 lub e-mail: .

 

Ukraińcy przebywający w Bieruniu, którzy mają potrzeby w zakresie: odzieży (oczywiście nieużywanej), pościeli, ręczników, kosmetyków, czy żywności proszeni są o kontankt. Miasto Bieruń dysponuje sporymi zasobami, które wydaje na bieżąco potrzebującym.

Українців, які перебувають у Беруні і мають потреби в одязі (звичайно не вживаному), постільній білизні, рушниках, косметиці чи їжі, просимо зв’язатися з нами. Місто Берунь має значні ресурси, які витрачає на постійній основі тим, хто цього потребує.

 

Kolejna ważna, a zarazem dobra wiadomość dla uchodźców jest taka, że mogą oni bezpłatnie podróżować środkami transportu publicznego:

 • gminnymi liniami dostepnymi w naszym mieście,
 • autobusami, trolejbusami i tramwajami obsługiwanymi przez Zarząd Transportu Metropolitalnego
 • pociągami Kolei Śląskich

ztmCZYTAJ WIĘCEJ

Koleje

CZYTAJ WIĘCEJ

 

Uchodźcy uciekający przed wojną, przebywający na terenie Polski mają też prawo do bezpłatnego korzystania z opieki zdrowotnej.

Bezpłatna opieka medyczna nad uchodźcami obejmuje zarówno świadczenia rzeczowe, takie, jak leki i wyroby medyczne, jak i usługi: porady w przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej, leczenie szpitalne, pomoc doraźną i ratownictwo medyczne. Dotyczy to jednak tylko tych placówek, które mają aktualne umowy z NFZ. CZYTAJ WIĘCEJ.

 

Flaga

 

Jeszcze jedna bardzo ważna informacja dla Polaków przyjmujących w swoich domach Ukraińców!

Drodzy Mieszkańcy! Jeżeli zdecydowaliście się na przyjęcie i ugoszczenie uchodźców z Ukrainy, pamiętajcie o bardzo ważnej sprawie!
 • Ukraińcy, którzy zatrzymali się w Bieruniu, a nie zgłosili do tej pory swojego przyjazdu i pobytu, proszeni są o zgłaszanie się z dokumentem tożsamości do Urzędu Miejskiego, Wydziału Spraw Obywatelskich w godzinach pracy urzędu.
 • Zgłoszenie jest niezbędne do celu rejestracji pobytu, która umożliwi uruchomienie procedur związanych z pomocą instytucjonalną.

 

Przekażcie tę informację swoim gościom!
 
Urząd Miejski w Bieruniu
ul. Rynek 14
 
Godziny pracy:
 • poniedziałki - 7:30 - 17:00
 • wtorki, środy i czwartki - 7:30 - 15:30
 • piątki - 7:30 - 14:00
Kontakt telefoniczny do Wydziału Spraw Obywatelskich:
32 708 09 55
32 708 09 56

 

I ostatnia informacja jaką pragniemy się podzielić:

Zebraliśmy olbrzymią ilość darów dla naszego partnerskiego Miasta Ostróg na Ukrainie. Artykuły zbierane były w salkach katechetycznych wszystkich bieruńskich parafii. Dziś, 3 marca rusza transport tych rzeczy na Ukrainę. Dziękujemy za Wasza ofiarność.

Wczoraj do Bierunia przybył samochód transportowy, który dowiózł dary zebrane w Moravsky'm Berounie - naszym mieście partnerskim w Czechach. Tamtejsi mieszkańcy również wykazali sie szczodrością i zebrali kilkanaście kartonów z potrzebnymi produktami i akcesoriami.

Bieruńscy wolontariusze zapakowali wszystkie dary. Dziś, dzięki życzliwości firmy ACTION, która bezpiecznie przetrasportuje je swoim TIREM, dary zostaną dostarczone naszym przyjaciołom z Ostroga. Firma ACTION udostępniła też swoje centrum logistyczne w Bieruniu oraz pracujących tam ludzi do załadunku. Kartony z salek katechetycznych do ACTION przewożone są przez jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej.

 

 

 

 

Podobne wiadomości:

do góry