• język migowy
  • BIP
Oficjalny portal miasta Bierunia

Urząd Miasta Bieruń

Panorama miasta Bieruń

Urząd Miasta Bierunia

Strona główna/Aktualności/Nie bądź obojętny! Zwracaj uwagę na potrzebujących!

Nie bądź obojętny! Zwracaj uwagę na potrzebujących!

Aktualności 8 Stycznia 2024

Szanowni Państwo! Mieszkańcy Miasta Bierunia! W związku z okresem zimowym, bardzo niskimi temperaturami powietrza, silnymi wiatrami oraz prognozowanymi opadami śniegu, zwracamy się do Państwa z apelem o czujność i wrażliwość w stosunku do osób potrzebujących pomocy. Dotyczy to głownie osób bezdomnych, zagrożonych zamarznięciem. Ich los jest w Państwa rękach.

grafika

 

Jeżeli widzicie Państwo w swoim otoczeniu osoby potrzebujące pomocy, prosimy sygnały te kierować do:

  • Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Bieruniu - tel. 32 216 21 76
  • Straży Miejskiej w Bieruniu - tel. 32 216 37 27
  • Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego - bezpłatna infolinia - 987

 

Przypominamy, że w Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego działa bezpłatna infolinia o numerze telefonu 987 dla osób bezdomnych (połączenia bezpłatne zarówno z telefonów komórkowych, jak i stacjonarnych), pod którym można uzyskać informację o możliwości pomocy w zakresie noclegu i wyżywienia. Infolinia funkcjonuje całodobowo, w każdym dniu tygodnia i obejmuje swym zasięgiem teren województwa śląskiego.

Kto może dzwonić pod ten numer? Każdy, kto wie, że dana osoby potrzebuje pomocy, jak również każdy, kto zna miejsce przebywania osób bezdomnych. Odpowiednie służby zostaną o tym natychmiast poinformowane. Pracownicy WCZK udzielają informacji na temat możliwych form wsparcia: wskazują najbliższe schroniska, jadłodajnie, czy punkty pomocy medycznej.

 

Wykaz jednostek świadczących pomoc osobom bezdomnym z terenu całego województwa znajduje się na stronie internetowej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach pod następującym adresem - KLIKNIJ

 pomoc bezdomnym

 

Licząc na współpracę, mamy nadzieję, że podjęte odpowiednio wcześnie wszechstronne działania w zakresie rozeznania potrzeb, skoordynowanie działań wszystkich służb oraz pomoc między sąsiedzka przyczynią się do złagodzenia negatywnych skutków niskich temperatur i pomogą uniknąć tragicznych w skutkach następstw zimy. Istotne jest zwrócenie uwagi na osoby przebywające na klatkach schodowych, w piwnicach, w okolicach dworców, ogródków działkowych, węzłów ciepłowniczych. Prosimy o uwrażliwienie się na los tych osób i niezwłoczne reagowanie w sytuacjach mogacych stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia. 

 

Apelujemy do mieszkańców, którzy mają kontakt z osobami bezdomnymi, aby nie pozostawali obojętni na ich los. Każdy przypadek przebywania bezdomnego na mrozie powinien być niezwłocznie zgłoszony. Brak reakcji na takie sytuacje skutkować może śmiercią osoby bezdomnej.

 

Podobne wiadomości:

do góry