• język migowy
  • BIP
Oficjalny portal miasta Bierunia

Urząd Miasta Bieruń

Panorama miasta Bieruń

Urząd Miasta Bierunia

Strona główna/Aktualności/Międzynarodowy Dzień Muzeów

Międzynarodowy Dzień Muzeów

Aktualności 18 Maja 2021

18 maja, jak co roku, obchodzimy Międzynarodowy Dzień Muzeów. Z tej okazji wszystkim muzealnikom, etnografom i historykom sztuki składamy najlepsze życzenia. Życzymy, by ich wypełniona pasją praca służyła kulturze, pomnażaniu zainteresowań naukowych i artystycznych oraz promowaniu szacunku dla naszego dziedzictwa. 

 

muzeum

 

Międzynarodowy Dzień Muzeów - coroczne święto obchodzone 18 maja, ustanowione w Moskwie 28 maja 1977 roku, przez Międzynarodową Radę Muzeów (ICOM, International Council of Museums), działającą przy UNESCO.

 

Międzynarodowy Dzień Muzeów to dobra okazja, by przypomnieć sobie kilka bardzo ciekawych projektów zrealizowanych przez Muzeum Miejskie w Bieruniu (w organizacji). Mimo, że bieruńskie muzeum nie ma jeszcze swojej siedziby, działa prężnie i podejmuje liczne inicjatywy.

 

Cykl filmowy ZWIEDZAMY BIERUŃ

W pierwszym sezonie, którego premiera nastąpiła latem 2019 roku, udostępniono osiem odcinków serii filmowej ZWIEDZAMY BIERUŃ. Przypomnijmy, że bohaterem pierwszych czterech odcinków jest artysta - plastyk Roman Nyga, a bohaterką czterech ostatnich odcinków jest etnograf dr Maria Lipok-Bierwiaczonek. 

 

                                         

 

                                     

 

Zapraszamy do oglądania: 

 

Wystawa „Górny Śląsk niemiecki czy polski? Bieruń w latach 1918-1922”

W bieruńskich bibliotekach można oglądać wystawę „Górny Śląsk niemiecki czy polski? Bieruń w latach 1918-1922”, która została przygotowana przez Muzeum Miejskie w Bieruniu (w organizacji) z okazji upływającej setnej rocznicy organizacji plebiscytu na Górnym Śląsk (upłyneła 20 marca).

Jesteście Państwo ciekawi, w jaki sposób mieszkańcy gmin tworzących obecny Bieruń brali udział w powstaniach śląskich i jak wyglądała organizacja plebiscytu? Jakie stacjonowały tutaj oddziały wojsk alianckich? Chcecie zobaczyć Państwo niepublikowane dotąd unikatowe dokumenty plebiscytowe z terenu dzisiejszego Bierunia?

O tym wszystkim dowiecie się na nowej wystawie Muzeum Miejskie w Bieruniu (w organizacji). Zapraszamy do bieruńskich bibliotek!

wystawa wystawa

 

 

Wystawa na Rynku dotycząca Powstań Śląskich

Muzeum Miejskie w Bieruniu zaprasza na wystawę poświęconą powstaniom śląskim w setną rocznice wybuchu III Powstania Śląskiego!

Rok 2021 zgodnie z uchwałą Senatu jest już kolejnym rokiem Powstań Śląskich, a jednocześnie obchodzony jest jako Rok Stulecia Wybuchu III Powstania Śląskiego. Do instytucji, które zaplanowały wydarzenia upamiętniające te rocznice, dołącza także Muzeum Miejskie w Bieruniu (w organizacji).

Od 3 maja na bieruńskim rynku będzie można oglądać nową wystawę Muzeum zatytułowaną  „Ku pamięci… Śladami powstańców w Bieruniu”. Ekspozycja ma przybliżyć mieszkańcom miasta działania powstańcze z lat 1919-1920-1921 z perspektywy Bierunia, m.in. osoby i organizacje, które w czasie powstań i plebiscytu walczyły w naszym mieście za sprawę Górnego Śląska oraz jak wydarzenia z tego okresu upamiętniały następne pokolenia.

Wystawa to także zaproszenie dla mieszkańców, by podzielić się z Muzeum wszelkimi informacjami dotyczącymi pochodzących stąd powstańców oraz działań powstańczych prowadzonych w gminach tworzących obecny Bieruń. Przekazana Muzeum wiedza pozwoli, by w przyszłości powstało szczegółowe opracowania tego istotnego dla naszej historii zagadnienia.

Nowa wystawa Muzeum Miejskiego w Bieruniu

  • Tytuł: „Ku pamięci… Śladami powstańców w Bieruniu”
  • Termin: 3 maja - 30 czerwca
  • Miejsce: Rynek w Bieruniu

wystawa wystawa

 

Wystawa fotografii Ks. Mateusza Bieloka

Jedną z największych wystaw zorganizowanych przez Muzeum Miejskie w Bieruniu (w organizacji) była wystawa pt.: "Mieszkańcy Bierunia na początku XX w. w fotografii ks. Mateusza Bieloka". Jej uroczysty wernisaż nastąpił 18 sierpnia 2019 roku. Oglądać ją można było do końca września. 

 

Zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć z wystawy oraz z jej uroczystego wernisażu:

 

 

Podobne wiadomości:

do góry