• język migowy
  • BIP
Oficjalny portal miasta Bierunia

Urząd Miasta Bieruń

Panorama miasta Bieruń

Urząd Miasta Bierunia

Strona główna/Aktualności/Miasto walczy ze smogiem!

Miasto walczy ze smogiem!

Aktualności 2 Grudnia 2022

W roku 2022 w ramach zrealizowanego XI etapu Programu Ograniczenia Niskiej Emisji na terenie miasta Bierunia, udało się zmodernizować 118 źródeł ciepła, co z pewnością przyczyni się do mniejszej emisji zanieczyszczeń  w trwającym aktualnie sezonie grzewczym.

Przedsięwzięcie było kontynuacją rozpoczętego w 2004 roku zadania polegającego na dofinansowaniu modernizacji kotłowni w budynkach jednorodzinnych w Bieruniu. W aktualnej edycji Program był finansowany przez Gminę Bieruń, która na jego realizację zaciągnęła pożyczkę z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach w wysokości 297 000, 00 zł, oraz przez Górnośląsko- Zagłębiowską Metropolię w Katowicach w  wysokości 33 000,00 zł w ramach Programu działań na rzecz ograniczenia niskiej emisji w roku 2022.

W efekcie  zmodernizowano 118 kotłowni (w tym 110 z dofinansowaniem z GZM), w których wymieniono stare, nieekologiczne, często pozaklasowe kotły węglowe na kotły gazowe (74 sztuk), a także kotły nowej generacji opalane paliwem stałym, w tym biomasę (29 sztuk) oraz pompy ciepła (15 sztuk). Konsekwencją jest nie tylko pozytywny wpływ na poprawę efektywności zużycia węgla poprzez jego eliminację na rzecz gazu czy biomasy lub ograniczenie jego zużycia w kotłach nowej generacji na paliwo węglowe, ale również ograniczenie ilości odpadów wytwarzanych po spaleniu węgla oraz większą świadomość ekologiczną mieszkańców Bierunia.

 

eko

 

 

Przypominamy również, że od roku 2019 w Bieruniu funkcjonuje system Airly pozwalający na bieżąco monitorować stan powietrza w naszym mieście i dostarczać mieszkańcom informacji na ten temat. Uzupełnieniem czujników jakości powietrza oraz aplikacji mobilnej są tablice ledowe wyświetlające informacje o aktualnym stanie powietrza.

Trzy lata temu w Bieruniu zaimplementowano system Airly - składający się z innowacyjnych i skutecznych narzędzi służących do pomiaru jakości powietrza i dostarczania najbardziej rzetelnych i aktualnych danych dotyczących zanieczyszczeń do możliwie największej ilości ludzi.

Na terenie Bierunia znajdują się czujniki mierzące w czasie rzeczywistym stężenie pyłów zawieszonych PM1, PM2.5 oraz PM10, a także najważniejsze parametry pogodowe. Dają one informację o jakości powietrza w lokalizacji, w której są umieszczone. Dane dotyczące jakości powietrza w Bieruniu zbierane są z sześciu stacji: Chemików, Krakowska, Turystyczna, Granitowa, Węglowa, Warszawska.

Dane z sensorów przesyłane są co minutę na serwery, gdzie po ich weryfikacji i kalibracji udostępniane są m.in. na platformie, w aplikacjach, na tablicach LED oraz poprzez raporty.

 

 

System monitoringu jakości powietrza Airly pomaga budować świadomość i gromadzić informacje na temat przyczyn zanieczyszczenia powietrza na danym terenie. Ta wiedza pozwala potem władzom na planowanie i wdrażanie rozwiązań, które wpłyną pozytywnie na poprawę jakości powietrza. Już po wprowadzeniu tych rozwiązań, dzięki rozbudowanemu panelowi analitycznemu Airly można przeanalizować, czy podjęte działania przyniosły oczekiwany efekt oraz wyciągnąć wnioski na przyszłość.

 

 

Tablice ledowe umieszczone są na ulicy Krakowskiej (przy SP nr 1) oraz na ulicy Warszawskiej (przy SP nr 3). Są to tablice monokolorowe, które wyświetlają treści wyraźnie - można je dostrzec z dużej odległości.

 

Gdzie można śledzić informacje o jakości powietrza w poszczególnych częściach Bierunia?

  • na platformie  - airly.pl.
  • na stronie internetowej naszego Miasta - bierun.pl, w specjalnej zakładace Jakość powietrza.
  • w aplikacji na telefon, którą pobrać można poprzez sklep Google Play KLIKNIJ TUTAJ oraz poprzez App Store KLIKNIJ TUTAJ.
  • na tablicach LED umiejscowionych na ulicach Krakowskiej i Warszawskiej (obok szkół).
  • Na stronie internetowej Miasta Bieruń dane pobrane z czujników prezentowane są na bieżąco w zakładce jakość powietrza KLIKNIJ TUTAJ.

 

 

Podobne wiadomości:

do góry