Strona główna/Aktualności/Miasto Bieruń złożyło hołd ofiarom Marszu Śmierci

Miasto Bieruń złożyło hołd ofiarom Marszu Śmierci

Aktualności 28 Stycznia 2020

W dniach 27 i 28 stycznia władze Miasta Bierunia i bieruńskie szkoły złożyły hołd ofiarom Marszu Śmierci. Przypomnijmy, że w tym roku minęła 75. rocznica wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau i tragicznych wydarzeń związanych z jego ewakuacją. 

 

Zanim obóz koncentracyjny Auschwitz - Birkenau został wyzwolony przez żołnierzy 100. Lwowskiej Dywizji Piechoty 60. Armii I Frontu Ukraińskiego, wchodzącej w skład Armii Czerwonej, rozpoczęła się ewakuacja obozu. Pozostali przy życiu więźniowie zostali zmuszeni do wyruszenia w długi, pieszy marsz, który do historii przeszedł pod nazwą „Marszu Śmierci”. Jedna z tras ewakuacyjnych prowadziła przez Bieruń.

 

27 stycznia kierownictwo Urzędu Miejskiego w Bieruniu z Burmistrzem Krystianem Grzesicą na czele oraz Radni naszego miasta z Przewodniczącym Rady Miejskiej Marcinem Nygą na czele złożyli kwiaty i zapalili symboliczne znicze w dwóch miejscach - przy pamiątkowej tablicy umieszczonej na murze fabryki FIATA oraz na zbiorowej mogile więźniów, znajdującej się na cmentarzu przy kościele św. Walentego.

Podkreślmy, że kilkanaście kilometrów od bieruńskiego rynku znajduje się dawny obóz koncentracyjny Auschwitz, będący symbolem dramatu jaki przeżył świat i jaki przeżyły narody, które musiały zmierzyć się z wielkim wyzwaniem stanowionym przez falę nienawiści i zbrodniczą ideologię nazizmu.

Warto przypomnieć, że w połowie stycznia 1945 roku, wobec zbliżającej się ofensywy Armii Czerwonej, władze SS przeprowadziły ewakuację więźniów obozu koncentracyjnego oraz  likwidację obozu.

W dniach 17 - 21 stycznia 1945 roku wyprowadzono z obozu Auschwitz i jego podobozów około 56 tysięcy więźniów - w pieszych kolumnach ewakuacyjnych, konwojowanych przez SS. Wielu z nich straciło życie podczas tej tragicznej ewakuacji, która zapisała się w historii jako MARSZ ŚMIERCI.

 

 

Miejsce, w jakim złożone zostały kwiaty i zapalone zostały znicze jest jednym z pamiętnych miejsc na szlaku MARSZU ŚMIERCI. Jak czytamy na zamieszczonej na murze „FIATA” tablicy: „W styczniu 1945 roku podczas ewakuacji obozu koncentracyjnego Auschwitz - Birkenau, na tym terenie, zakopano w dole z wapnem dziesięciu więźniów zamordowanych na trasie Marszu Śmierci. Ekshumowani spoczywają na starobieruńskim cmentarzu”.

Warto również przypomnieć, że w Bieruniu Starym, na cmentarzu parafialnym, znajduje się zbiorowa mogiła dziesięciu rozstrzelanych 19 stycznia 1945 roku więźniów z tablicą pamiątkową: „(…) Tu spoczywa 10 nieznanych więźniów politycznych zamordowanych w 1945 przez hitlerowskiego okupanta na terenie Bierunia Starego w czasie ewakuacji niemieckiego Obozu Koncentracyjnego Auschwitz - Birkenau”.

 

28 stycznia odbył się natomiast Bieg Pamięci ze Światłem Pokoju, który przebiegł między innymi przez Bieruń. Celem wydarzenia było upamiętnienie ofiar Marszu Śmierci z KL Auschwitz do Gliwic w jego 75. rocznicę, a także upamiętnienie 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. 

Bieg odbył się na trasie Oświęcim-Gliwice, czyli na trasie jednego z dwóch marszy śmierci wyprowadzonych z niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Auschwitz w styczniu 1945 roku. Bieg miał charakter sztafetowy. Podczas pokonywania odcinków w biegu uczestniczyły trzyosobowe reprezentacje uczniów z opiekunem. Bieg podzielony został na osiem odcinków. Na każdym z nich oddany został hołd w miejscach pamięci i przekazane zostało „światło pokoju”.

 

ODCINEK DRUGI: Bieruń

Udział w drugim odcinku wzięli uczniowie chorzowskich szkół oraz naszych bieruńskich Szkół Podstawowych, przy wsparciu policji i Urzędu Miejskiego w Bieruniu. Uroczystości na tym odcinku rozpoczęły się na cmentarzu przy Sanktuarium Św. Walentego w Bieruniu, gdzie został oddany hołd przy mogile upamiętniającej ofiary marszu śmierci. Przekazane tam zostało bieruńskim uczniom „światło pokoju”. Następnie uczestnicy sztafety przebiegli do drugiego miejsca pamięci, znajdującego się na terenie dzisiejszej fabryki Fiata, gdzie złożono kwiaty. Wszystko to odbyło się w obecności władz Miasta Bierunia, z Zastępcą Burmistrza Sebastianem Maciołem na czele.

 

 

 

Podobne wiadomości:

do góry