• język migowy
  • BIP
Oficjalny portal miasta Bierunia

Urząd Miasta Bieruń

Panorama miasta Bieruń

Urząd Miasta Bierunia

Strona główna/Aktualności/Kolejny krok na drodze do przebudowy drogi wojewódzkiej 934 biegnącej do Bierunia

Kolejny krok na drodze do przebudowy drogi wojewódzkiej 934 biegnącej do Bierunia

Aktualności 4 Lipca 2022

Bardzo ważny krok na drodze do kompleksowego remontu drogi wojewódzkiej numer 934, przebiegającej przez Imielin, Chełm Śląski i Bieruń! W Urzędzie Miasta Imielin odbyło się spotkanie samorządowców naszego powiatu z Marszałkiem Województwa Śląskiego, podczas którego Dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich w Katowicach - Zbigniew Tabor podpisał umowę z przedstawicielem wykonawcy - spółki STRABAG Infrastruktura Południe na realizację tej olbrzymiej inwestycji. W spotkaniu wziął udział Krystian Grzesica - Burmistrz Miasta Bierunia.

Imielin

 

Przebudowany zostanie odcinek DW934 od skrzyżowania z ulicą Miarki i Dobrą w Imielinie do przejazdu kolejowego w Bieruniu. Inwestycja zakłada także przebudowę skrzyżowań i budowę ciągu pieszo-rowerowego. Długość przebudowywanego odcinka to łącznie prawie 10 km. Całość inwestycji ma być ukończona w 2024 roku.

 

 
 
Imielin

 

Inwestycja jest współfinansowana z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. Środki na jej realizację otrzymało Województwo Śląskie. Koszt remontu to 148 mln zł. Prace modernizacyjne potrwają 27 miesięcy.

 

Imielin

Inwestycja obejmuje przebudowę konstrukcji nawierzchni, ujednolicenie szerokości jezdni, przebudowę skrzyżowań, budowę zatok autobusowych, budowę i przebudowę chodników i ciągów pieszo-rowerowych, przebudowę zjazdów. Konstrukcja drogi zostanie wykonana z wykorzystaniem najnowszych dostępnych na świecie technologii. Wszystkie warstwy bitumiczne zostaną wykonane z asfaltów wysokomodyfikowanych.

 

Imielin

Przebudowa ma obejmować odcinek DW 934 od skrzyżowania DW 934 (ulica Imielińska) z ulicami Miarki i Dobrą w Imielinie do rejonu przejazdu kolejowego w Bieruniu na długości ok. 9 km. DW 934 stanowi uzupełnienie kluczowej sieci drogowej, łącząc DK44 i S1. Jest to jeden z głównych szlaków dojazdu m.in. do KWK „Piast”, jak również terenów przemysłowych, na których znajduje się m.in. firma FIAT. DW 934 jest drogą o znaczeniu tranzytowym dla dostawców i dystrybutorów oraz dla pracowników dojeżdżających do zakładów pracy. Droga charakteryzuje się bardzo wysokim natężeniem ruchu, powodującym efekt „wąskiego gardła” na kluczowej drodze dla połączenia międzyregionalnego (Śląsk i Małopolska). Droga posiada zdegradowaną nawierzchnię, niesprawny system odwodnienia, a ruch pieszych, rowerów i pojazdów mechanicznych nie jest właściwie odseparowany (brak jest tzw. azyli, wysp ograniczających prędkość pojazdów). Kwestie te wpływają negatywnie na bezpieczeństwo w ruchu drogowym.

 

Imielin

 

- Podczas wczorajszej rozmowy z Marszałkiem #JakubemChełstowskim oraz radnym województwa Śląskie. Pozytywna energia Piotr Czarnynoga otrzymałem zapewnienie, że tak szybko, jak tylko będzie to możliwe, ogłoszony zostanie przetarg na realizację robót związanych z inną inwestycją - przebudową skrzyżowania drogi wojewódzkiej nr 934 z DK-44 wraz z przebudową skrzyżowania DW-934 z linią kolejową- napisał na swoim FanPage'u Burmistrz Krystian Grzesica. - Obecnie trwają prace projektowe i uzgodnienia, które mają zakończyć się w ciągu kilku miesięcy - wyjśnił.

To druga ważna inwestycja, która zrealizowana wkrótce będzie przez Zarząd Dróg Wojewódzkich - przebudowa skrzyżowania w Bieruniu Nowym do którego dobiega droga wojewódzka nr 934. Prawdopodobnie jeszcze w tym roku zakończą się prace projektowe i działania zmierzające do pozyskania niezbędnych zgód i uzgodnień. W przyszłym roku mogłyby wówczas ruszyć roboty budowlane polegające m.in. na budowie tunelu i ronda.

 
 

W wyniku przebudowy dojdzie między innymi do przebudowy drogi klasy technicznej G (DW-934) i drogi klasy technicznej GB (DK-44) i budowy skrzyżowania dwupoziomowego z linią kolejową nr 138 (przejście drogi wojewódzkiej od linią kolejową) oraz budowy ronda w miejscu istniejącego skrzyżowania DW-934 i DK-44.

 

Imielin

Inwestycja polegająca na przebudowie skrzyżowania drogi wojewódzkiej nr 934 z DK-44 wraz z przebudową skrzyżowania DW-934 z linią kolejową to odrębne zadanie, którego realizacja (w pierwszym etapie opracowanie dokumentacji projektowej) rozpocząła się pod koniec 2020 roku.

 

Realizacja obu zadań:

  • Przebudowa drogi wojewódzkiej numer 934, przebiegającej przez Imielin, Chełm Śląski i Bieruń

oraz

  • Przebudowa skrzyżowania drogi wojewódzkiej nr 934 z DK-44 wraz z przebudową skrzyżowania DW-934 z linią kolejową w miejscowości Bieruń

poprawi zdecydowanie komfort i bezpieczeństwo poruszania się pojazdami w tej części miasta, powiatu i województwa, a także rozładuje korki i upłynni ruch. Przyczyni się również w znacznym stopniu do poprawy estetyki Bierunia Nowego.

 

Imielin

 

 

 

Podobne wiadomości:

do góry