• język migowy
 • BIP
Oficjalny portal miasta Bierunia

Urząd Miasta Bieruń

Panorama miasta Bieruń

Urząd Miasta Bierunia

Strona główna/Aktualności/Kolejne działania zapobiegawcze ZTM przeciwko koronawirusowi

Kolejne działania zapobiegawcze ZTM przeciwko koronawirusowi

Aktualności 16 Marca 2020

Zawieszenie sprzedaży biletów przez kierowców, regularna obsługa przystanków „na żądanie”, dodatkowe czyszczenie autobusów oraz ich częste wietrzenie  - to niektóre z kolejnych działań podjętych przez Zarząd Transportu Metropolitalnego, których celem jest zapobieganie zakażeniu.

 

Od 16 marca nowy rozkład jazdy

Od 16 marca do co najmniej 25 marca w komunikacji miejskiej obowiązuje nowy rozkład jazdy - ważny jak w dni robocze nieszkolne. Powodem zmiany jest zawieszenie zajęć w szkołach oraz ograniczona liczba dyspozycyjnych kierowców. ZTM chce również w ten sposób zapobiegać zakażeniom koronawirusem.

Liczba kursów została zmniejszona od ok. 4 do 6 proc. Jeśli niektóre połączenia będą obciążone i nie wystarczające, Metropolia będzie wówczas zwiększać częstotliwość kursowania. Sytuacja jest na bieżąco analizowana.

Szczegółowy rozkład jazdy dostępny TUTAJ.

 

 

Działania zapobiegawcze

Dotychczas ZTM zalecił operatorom mycie pojazdów ze szczególną dokładnością oraz wprowadzenie automatycznego otwierania wszystkich drzwi autobusów, tramwajów i trolejbusów podczas obsługi przystanków. Ponadto organizator komunikacji miejskiej zintensyfikował kontrole czystości pojazdów oraz przystąpił do realizacji akcji informacyjnej - w pojazdach oraz Punktach Obsługi Pasażera wywieszone zostały plakaty informujące pasażerów o tym, jak zapobiegać zakażeniu. Z takimi samymi informacjami można zapoznać się również w mediach społecznościowych ZTM.

W zeszłym tygodniu ZTM wydał kolejne dyspozycje przewoźnikom. Istotną zmianą jest zawieszenie sprzedaży biletów w pojazdach przez dwa tygodnie od 12 marca. Ponadto operatorom zalecono regularną obsługę wszystkich przystanków - również tych „na żądanie”. - Dzięki temu minimalizowana jest liczba dotknięć przez pasażerów przycisków. Kierowcom i motorniczym zarekomendowano także dodatkowe wietrzenie pojazdów, tj. otwieranie wszystkich drzwi na co najmniej minutę przed odjazdem z początkowego przystanku - wskazuje rzecznik prasowy ZTM Michał Wawrzaszek. - Mimo, że zajęcia w szkołach zostały odwołane to nie wprowadzamy rozkładów jazdy obowiązujących w dni robocze nieszkolne - dodaje Wawrzaszek.

ZTM przygotowuje się również do działań obejmujących przeprowadzanie dodatkowej dezynfekcji automatów biletowych. Szczególna uwaga poświęcona będzie najczęściej dotykanym przez pasażerów elementom urządzeń, czyli ekranowi, klawiaturze, rynnie (gdzie wydawane są bilety papierowe i reszta) oraz wlotowi na monety.

Podsumowanie działań podjętych przez ZTM:

 • mycie pojazdów przeprowadzane przez operatorów ze szczególną dokładnością,
 • wzmożona kontrola czystości pojazdów,
 • zalecenie automatycznego otwierania wszystkich drzwi,
 • zawieszenie sprzedaży biletów w pojazdach na dwa tygodnie (od 12.03),
 • realizacja akcji informacyjnej (plakaty w pojazdach oraz POP, media społecznościowe),
 • decyzja o przeprowadzaniu dodatkowego czyszczenia automatów biletowych,
 • regularna obsługa przystanków „na żądanie”,
 • dodatkowe wietrzenie pojazdów.

 

Więcej informacji na ten temat znajdziecie:

 • na stronie internetowej Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii - KLIKNIJ TUTAJ 
 • na stronie internetowej Zarządu Transportu Metropolitalnego - KLIKNIJ TUTAJ.

 

 

Czytaj również:

Podobne wiadomości:

do góry