• język migowy
  • BIP
Oficjalny portal miasta Bierunia

Urząd Miasta Bieruń

Panorama miasta Bieruń

Urząd Miasta Bierunia

Strona główna/Aktualności/Katalog inspiracji - ZIELONY BUDŻET

Katalog inspiracji - ZIELONY BUDŻET

Aktualności 26 Lutego 2023

Od 1 do 31 marca  Mieszkańcy Bierunia mają czas na opracowanie swojej koncepcji zielonego projektu. Przypomnijmy, że w ramach Zielonego Budżetu Miasta Bierunia składać można zarówno wnioski o drobne nasadzenia - drzewko, rabata, kilka roślin cebulowych, jak również wnioski o realizację większych przedsięwzięć nasadzeniowych  - o wartości aż do 40 000 zł. Aby ułatwić Mieszkańcom zadanie, prezentujemy poniżej sporo inspiracji wraz z wizualizacjami, dotyczących rozmaitych możliwości jakie daje Zielony Budżet. Zachęcamy tym sposobem do udziału!

Skwer                                                               Zieleń na Skwerze Powstańców Śląskich w Bieruniu

 

Galerie zdjęć z inspiracjami zielonych projektów znajdują się na dole artykułu.

Na stronie internetowej www.zielonybierun.budzet-obywatelski.org znajduje się podzakładka KATALOG INSPIRACJI, w której znajdziecie wiele ciekawych pomysłów na zielone projekty, posegregowanych w kategorie - KLIKNIJ I ZOBACZ.

Warto przejrzeć zamieszczone tam realizacje i potraktować je jako inspirator swoich pomysłów. Co ważne, na stronie www.zielonybierun.budzet-obywatelski.org znajduje się również podzakładka PRZYKŁADOWY KOSZTORYS, na której sprawdzić można ceny poszczególnych usług i zakupów niezbędnych do realizacji zielonych projektów - KLIKNIJ I ZOBACZ.

Funkcjonalności te z całą pewnością pomogą naszym Mieszkańcom w przygotowaniu propozycji projektów do Zielonego Budżetu Miasta Bierunia. Uwaga! Przypominamy, że każdy Mieszkaniec może złożyć więcej niż jeden wniosek. Zatem możliwości pomysłów są tu niemalże nieograniczone.

 

ZBMB

 

Poniżej znajdują się galerie zdjęć prezentujące poszczególne kategorie zielonych projektów, które realizować można w ramach Zielonego Budżetu Miasta Bierunia. Zachęcamy do szczegółowego przyjrzenia się im. Warto też zwrócić uwagę na zrealizowane już w mieście nasadzenia, by posłużyły one jako przykład dobrych praktyk.

Jak złożyć wniosek?

Można to zrobić w wersji "tradycyjnej" poprzez wypisanie papierowego formularza wniosku (dostępnego na na naszej stronie WWW oraz w  Urzędzie Miejskim) i złożyć w kancelarii Urzędu Miejskiego lub wysłac pocztą na adres Urzędu.

Ale można też złożyć go online na wspomnianej powyżej platformie internerowej www.zielonybierun.budzet-obywatelski.org, która daje wiele ciekawych możliwości i oferuje liczne ułatwienia. Poza  KATALOGIEM INSPIRACJI oraz PRZYKŁADOWYM KOSZTORYSEM daje też możliwość sprawdzenia własności gruntu, na którym zielony projekt miałby być realizowany - KLIKNIJ I ZOBACZ JAK TO DZIAŁA!

Na portalu mapowym, zaznaczyć należy opcję GOSPODAROWANIE NIERUCHOMOŚCIAMI, wybrać na pasku (po lewej stronie) opcję ANALITYCZNE, a następnie kliknąć w STRUKTURĘ WŁADANIA. W miejscu tym sprawdzić można, czy grunt na którym planowana jest realizacja zielonego projektu to teren Gminy. Przypominamy, że zgodnie z regulaminem, inicjatywy w ramach Zielonego Budżetu Miasta Bierunia realizowane mogą być jedynie na gruncie będącycm własnością Miasta Bierunia lub będącym własnością Skarbu Państwa w użytkowaniu wieczystymi Miasta Bierunia.

Niezależnie jednak od dostępnych na platformie internetowej opcji, każdy projektodawca uzyskać może oczywiście niezbędne informacje przez telefon. Zachęcamy do kontaktu!

  • Wydział Gospodarki Przestrzennej i Nieruchomości - tel.: (32) 708 09 58 (w sprawie własności gruntu)
  • Wydział Promocji - tel.: (32) 708 09 51 (w sprawie regulaminu i zasad Zielonego Budżetu)

 

SkwerZieleń na Skwerze Powstańców Śląskich w Bieruniu

 

  • Rabaty z drzewami i kwitnącymi bylinami, krzewami oraz trawami
  • Kolorowe rośliny cebulowe: tulipany, narcyzy, krokusy, kamasje
  • Nasadzenia drzew na terenach miejskich lub renowacja istniejących terenów zielonych

Wszystko to inicjowane może być przez Was w ramach Zielonego Budżetu Miasta Bierunia!

 

ZBMB

 

Poniżej sporo ciekawych inspiracji. Zdjęcia z nasadzeniami drzewek wykonane zostały w Bieruniu. Pozostałe kategorie nasadzeń zawierają zdjęcia wykonane w sąsiednich miastach. Zobaczcie, jak piękne projekty realizować można w ramach Zielonego Budżetu Miasta Bierunia!

 

RENOWACJA RABAT

Zobacz zdjęcie PRZED i PO

 

      przed                   po

                      PRZED                                                          PO

 

 

 

platforma

 

 

 

Czytaj również:

Podobne wiadomości:

do góry