• język migowy
  • BIP
Oficjalny portal miasta Bierunia

Urząd Miasta Bieruń

Panorama miasta Bieruń

Urząd Miasta Bierunia

Strona główna/Aktualności/Dla bezpieczeństwa przeciwpowodziowego!

Dla bezpieczeństwa przeciwpowodziowego!

Aktualności 29 Października 2020

W ostatnim czasie w Bieruniu zrealizowano kilka działań mających na celu poprawę bezpieczeństwa przeciwpowodziowego. Były to: konserwacja wałów, ich jesienny przegląd wraz z oceną stanu przepustów wałowych oraz - co bardzo ważne - zakończenie budowy przepompowni oraz rurociągu tłocznego w Bijasowicach.

 

Wykonano konserwację wałów przeciwpowodziowych

Na wniosek Gminy Bieruń Zlewnia w Katowicach Państwowego Gospodarstwa Wodnego WODY POLSKIE zrealizowała zadania konserwacyjne na wałach przeciwpowodziowych w Bieruniu.

W ramach prac konserwacyjnych wykonano następujące zadania:

  • Wykonano konserwację wału przeciwpowodziowego rzeki Wisły (w km 0+000 - 7+9400) w Bieruniu, Bojszowach i Jedlinie - dwukrotne koszenie.
  • Wykonano konserwację obustronnego obwałowania rzeki Gostynii (w km 0+000 - 14+400) w Bieruniu, Bojszowach i Tychach - dwukrotne koszenie.
  • Wykonano konserwację obustronnego obwałowania rzeki Mlecznej (w km0+000 - 12+000) w Bieruniu, Tychach i Katowicach - dwukrotne koszenie.

 

KONSERWACJA WAŁÓW

 

Trwają przeglądy wałów przeciwpowodziowych

Konserwacja wałów to nie jedyne działanie na rzecz bezpieczeństwa przeciwpowodziowego w ostatnim czasie. W listopadzie planowany jest jesienny przegląd wałów przeciwpowodziowych. Ma on na celu sprawdzenie stanu tych wałów i drożności przepustów. Przeglądy przeprowadzi Państwowe Gospodarstwo Wodne WODY POLSKIE, jednak planuje się uczestnictwo w nich przedstawicieli gminy i radnych. To również skutek zaangażowania i nacisków ze strony gminy.

 

PRZEGLĄD WAŁÓW

 

Kolejna dobra wiadomość - mamy przepompownię i rurociąg tłoczny!

Po dwóch latach prac w Bijasowicach powstała przepompownia i rurociąg tłoczny - te urządzenia znacząco zwiększą bezpieczeństwo przeciwpowodziowe tej części Bierunia. Była to inwestycja Polskiej Grupy Górniczej, ale została zrealizowana na wniosek Gminy Bieruń i przy dużym jej zaangażowaniu.

Wybudowana została przepompownia i rurociąg tłoczny Ø500 pomiędzy Bijasowicami, a bezpośrednio Wisłą, co powoduje, że zwiększyło się bardzo bezpieczeństwo przeciwpowodziowe Bijasowic. Tam tworzą się niecki bezodpływowe, które mogłyby być zagrożeniem. Rurociąg i przepompownia powodują sprawniejszy odpływ ewentualnych wód opadowych bezpośrednio do Wisły.

 

POWSTAŁA PRZEPOMPOWNIA I RUROCIĄG TŁOCZNY

 

 

W okresie przedjesiennym sprawdzono także systemy ostrzegania i alarmowania mieszkańców, dokonano przeglądów magazynów sprzętu przeciwpowodziowego, sprawdzono stan sprzętu i urządzeń.

Podobne wiadomości:

do góry