• język migowy
  • BIP
Oficjalny portal miasta Bierunia

Urząd Miasta Bieruń

Panorama miasta Bieruń

Urząd Miasta Bierunia

Strona główna/Aktualności/Co z organizacją ruchu na starówce?

Co z organizacją ruchu na starówce?

Aktualności 12 Lutego 2022

Podczas sesji Rady Miejskiej w dniu 16 grudnia 2021 radni negatywnie zaopiniowali projekt zmian w organizacji ruchu na bieruńskiej Starówce. Prace nad tym projektem trwały przez ostatni rok. 

Starówka z lotu ptakaStarówka z lotu ptaka. Fot. Jacek Filipiak


Dyskusja na temat układu komunikacyjnego w centrum Bierunia Starego — w tym na Rynku — toczy się od lat. Radni wielokrotnie sygnalizowali konieczność wprowadzenia zmian i usprawnienia ruchu, przy jednoczesnym zapewnieniu maksymalnego bezpieczeństwa. Obecny stan wielu mieszkańców i radnych ocenia jako wymagający korekty. 

W 2022 r. do opracowania koncepcji reorganizacji ruchu na starówce przystąpiło — na zlecenie Miasta Bierunia — biuro projektowe specjalizujące się w zadaniach z dziedziny organizacji ruchu. Projektant Wojciech Kowalewski po przeprowadzonych analizach i konsultacjach przygotował koncepcję, która została przedstawiona i omówiona podczas spotkania z mieszkańcami w październiku ubiegłego roku w „Jutrzence”. Mieszkańcy mogli wówczas wypowiedzieć się na temat proponowanych rozwiązań, zgłaszali też na piśmie swoje wnioski i uwagi. Ostateczna wersja rozwiązań komunikacyjnych dla starówki została przedstawiona radnym podczas sesji w dniu 16 grudnia 2021 r. Nie spotkała się jednak z akceptacją Rady Miejskiej.

- Dążyliśmy przede wszystkim do usprawnienia ruchu — wyjaśniał projektant podczas sesji. - Staraliśmy się pozostawić te rozwiązania, które są dobre, a zmienić to, co wskazaliście Państwo jako szkodliwe. Przyjęliśmy trzy podstawowe założenia: ograniczenie prędkości, ograniczenie dopuszczalnej masy całkowitej pojazdów i ujednolicenie przepisów ruchu drogowego na obszarze starówki — mówił Wojciech Kowalewski.

Wśród najważniejszych zmian były m.in. rezygnacja ze skrzyżowań równorzędnych na rzecz oznakowania pierwszeństwa, zamknięcie dla ruchu samochodowego „eski” prowadzącej przez środek Rynku i poprowadzenie ruchu wokół Rynku, możliwość wjazdu z Rynku w ulicę Wylotową, możliwość wjazdu na Rynek z ul. Oświęcimskiej, możliwość wjazdu w ulicę Słowackiego z ulicy Licealnej, otwarcie dla ruchu ul. Hejnałowej jako jednokierunkowej, wprowadzenie na niektórych ulicach miejsc parkingowych „po skosie”, ustawienie szykan ograniczających prędkość, wprowadzenie na terenie całej starówki ograniczenia prędkości do 30 km/h oraz ograniczenia masy pojazdów do 3,5 tony. 

 

RynekRynek. Fot. Patrycja Śliwka

 

Mimo że prace nad koncepcją nowej organizacji ruchu trwały wiele miesięcy i były wielokrotnie konsultowane zarówno z radnymi, jak i z mieszkańcami, radni nie byli zadowoleni z wyniku. Radna Barbara Panek-Bryła postulowała pozostawienie ruchu po „esce” przy zmianie jego kierunku: od ul. Oświęcimskiej w stronę kościoła. Podobnego zdania był radny Damian Gerycki: - Zamknięcie „eski” spowoduje szereg innych problemów — mówił. 

- W mojej ocenie zostały przyjęte błędne założenia do tego opracowania — mówił z kolei Jarosław Mokry. — Tendencja europejska jest taka, żeby wyprowadzić ruch samochodowy z centrów miast. Rozwiązania, które zostały nam przedstawione, nie realizują tych założeń. 

- My nie mamy dokąd wyprowadzić ruchu z centrum Bierunia Starego — kontrargumentował przewodniczący rady Marcin Nyga. - Na pewno chcemy wyprowadzić ruch tranzytowy, ale mieszkańcy oraz ci, którzy chcą dostać się do szkoły czy urzędu miejskiego, muszą mieć taką możliwość. Dla nich ruch musi być otwarty. 

Przewodniczący przyznawał, że co do proponowanych rozwiązań ma pewne wątpliwości, ale nie widzi idealnych rozwiązań. - Pracujemy na takiej siatce ulic, jaka jest — mówił. -  Żeby coś poprawić, trzeba to zrobić jakimś kosztem. Idealnego modelu ruchu na starówce w mojej ocenie nie da się osiągnąć. 

Przedstawionych przez projektanta rozwiązań bronił radny Edward Andrejczuk- W mojej ocenie dostaliśmy wszystko, co jest możliwe w tym układzie dróg. Więcej w obecnej sytuacji nie da się „wycisnąć”. Jeżeli ktoś liczył na to, że nowa organizacja ruchu będzie cudownym środkiem, który rozwiąże wszelkie problemy, to było to naiwne przekonanie. 

Z kolei radny Piotr Świerkosz był zdania, że dopóki w centrum starówki nie powstaną nowe drogi, to nie ma sensu zmieniać czegokolwiek. 

Czy w ogóle jest perspektywa, że w obszarze starego miasta powstaną nowe drogi? W projekcie Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego (ponowne wyłożenie projektu do publicznego wglądu w dniach 17 stycznia - 7 lutego 2022 r.) uwzględniona jest połączenie ulicy Oświęcimskiej z ulicą Wylotową oraz połączenie ul. Wylotowej z ul. Chemików. Jednak realizacja tych inwestycji to sprawa przyszłości. 

Rynek i starówka z lotu ptakaRynek i starówka z lotu ptaka. Fot. Jacek Filipiak

 

Ostatecznie głosowanie dało wynik: 1 głos za, 7 głosów przeciw, 7 wstrzymujących się. Tym samym Rada Miejska negatywnie zaopiniowała projekt zmian w organizacji ruchu na starówce. 

Rozczarowania takim wynikiem nie kryje burmistrz Krystian Grzesica- Rok pracy nad reorganizacją ruchu doprowadził do pożądanego efektu — mówił podczas sesji burmistrz. - Z układu komunikacyjnego, który mamy w centrum Bierunia Starego, udało się tym projektem wycisnąć tyle, ile się dało. Ten projekt nie jest idealny, ma swoje wady, ale wydaje mi się optymalny. Dopuszczenie możliwości wjechania na Rynek z ul. Oświęcimskiej jest dość rewolucyjne, ale powoduje bardzo duże rozładowanie ruchu i ogromne ułatwienie dla mieszkańców ulic Adama, Kamienicznej i końcówki ul. Trochy. Ulica Wylotowa, w którą zainwestowaliśmy ogromne pieniądze, nie wykorzystuje obecnie swojego potencjału, aby wyprowadzić ruch z miasta. Nie możemy zbudować więcej dróg na starówce, więc musimy optymalnie wykorzystać te, które mamy. Ten projekt to zapewniał. 

- Pracowaliśmy nad reorganizacją ruchu przez cały rok — dodaje burmistrz Krystian Grzesica. - Radni od kilku lat zgłaszali swoje pomysły, wnioski, postulaty i naciskali na przeprowadzenie reorganizacji. W końcu zaplanowaliśmy na to środki, podpisaliśmy umowę  z projektantem i zadanie zostało zrealizowane. Przypomnę, że przez ten rok, gdy trwały prace nad projektem odbyło się wiele spotkań konsultacyjnych, bardzo wielu mieszkańców zgłaszało swoje uwagi. Wszystkie one zostały szczegółowo przeanalizowane, część została uwzględniona w ostatecznej koncepcji. Teraz czekają nas dalsze rozmowy nad tym problemem.


Ul. Słowackiego Ul. Słowackiego. arc

Podobne wiadomości:

do góry